VIDEOKAMERY.cz | Canon EOS 550D: hafo fota, kapku videa

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Canon EOS 550D: hafo fota, kapku videa

Canon EOS 550D: hafo fota, kapku videa

Srovnání: EOS 7D a EOS 5D vedle sebe (Kliknutí zvětší)

Digitální zrcadlovka Canon EOS 550D byla uvedena na trh začátkem roku 2010 jako přístroj amatérského určení, navazující na zrcadlovku Canon EOS 500D, uvedenou do prodeje o rok dříve. Cenově leží mezi EOS 500D a EOS 50D. Canon nabízí v současnosti 8 zrcadlových modelů, a to 3 zcela profesionální zrcadlovky EOS 1Ds Mark III, EOS 1D Mark IV a EOS 5D Mark II, 2 poloprofesionální zrcadlovky EOS 7D a EOS 50D; a nakonec i 3 amatérské zrcadlovky (jak je označuje producent) EOS 550D, EOS 500D a EOS 1000D. Jako zajímavé doplnění své řady zrcadlových aparátů připravuje ještě do konce roku 2010 poloprofesionální zrcadlovku EOS 60D, která bude mít elektronickou vodováhu jako EOS 7D a dále konečně také výklopný displej (tj. articulated LCD). Dnes popsaná zrcadlovka EOS 550D převzala některé vlastnosti z předchozích amatérských modelů, jiné z poloprofesionálních zrcadlovek a některé prvky či vlastnosti jsou odlišné nebo nové. Poznámka editora PJ: Naše povídání budiž alespoň o kapku odlišné od již zveřejněných rozborů a textů, z nichž odkažme nejlépe na recenzi mediálně známého kolegy Ondřeje Neffa…

Canon EOS 550D v předním detailu (Kliknutí zvětší)
Při pohledu zepředu a shora jsou amatérské zrcadlovky EOS shodné (kromě označení modelu). Při pohledu zezadu má EOS 550D stejně uspořádané ovládací prvky jako EOS 500D a navíc má napravo vedle hledáčku tlačítko pro zvednutí/zrcadla tj. pro živý náhled/náhled přes hledáček, stejně jako EOS 7D. Toto tlačítko také slouží k zapínání/vypínání natáčení videa při režimu snímání filmů, nastaveném horním kruhovým voličem. Dále má EOS 550D jako první zrcadlovka Canon LCD s poměrem stran 3:2 oproti všem dřívějším modelům s poměrem stran 4:3. Při změněném poměru stran zůstala zachovaná úhlopříčka 76 mm (3“), ale při stranách 65 × 43 mm se zvětšilo rozlišení z 920.000Px na 1,040.000Px. Tento LCD je vhodnější pro běžný poměr stran fotografií i pro natáčení videa ve formátu 16:9, při kterém jsou tmavé pruhy nahoře a dole poměrně úzké. Hmotnost plastového těla s kovovou kostrou je 530 g, což je hodnota mezi hmotami EOS 500D a EOS 1000D. K nižší hmotnosti amatérských zrcadlovek přispívá i náhrada masivního skleněného pětistěnného hranolu (pentaprisma) se třemi pokovenými odraznými stěnami (pro zpětné otočení stranově a výškově převráceného obrazu) třemi zrcadly (pentamirror)…

Canon EOS 550D: pohled na čip bez objektivu (Klik zvětší)
Rozlišení čipu 18,7Mpx je stejné, jako u poloprofesionální EOS 7D; a tedy větší oproti 15,1Mpx u předchozí Pětistovky. Tento snímací CMOS čip má bezešvý systém mikročoček blíže k diodám, zlepšující kvalitu obrazu. Rovněž rychlost HD-videa 30sn/s je stejná jako u EOS 7D (tedy větší oproti 20sn/s u EOS 500D). Počet snímků v sérii je kvůli většímu rozlišení jen 34 (oproti 55 u EOS 500D a neomezenému počtu u EOS 1000D i EOS 7D). Rychlost snímání je 3,7sn/s, tedy větší než u EOS 500D (3,2sn/s), ale menší než u EOS 7D (7,2sn/s). Přístroj má stejný procesor Digic4 jako EOS 500D (EOS 7D má tyto procesory 2). Nejkratší čas závěrky 1/4000s je stejný jako u ostatních amatérských zrcadlovek (oproti 1/8000s u poloprofesionálních a profesionálních zrcadlovek EOS). EOS 550D umožňuje připojit (foto RØDE SVM) externí stereo mikrofon jako EOS 7D (což předchozí model EOS 500D neumožňuje a vyšší typ EOS 50D zase schopnost natáčet video ještě nemá)…

Canon EOS 550D: detail ovládání shora (Kliknutí zvětší)
Při snímání videa (dle českého návodu snímání filmů) NENÍ ve srovnání s kamerami k dispozici automatické přeostřování, ani páčkou ovládaný transfokátor (změna ohniska) a obojí je nutno provádět manuálně dvěma objímkami na objektivu. Před započetím snímání videa však můžeme zaostřit automaticky v některém fotografickém režimu (rychlé fázové ostření), nebo již v režimu natáčení videa (pomalejší kontrastní ostření při zvednutém zrcadle) s přepnutým přepínačem režimu ostření na objektivu do polohy AF (automatic focusing). Před započetím snímání videa přepneme tento přepínač do polohy ručního ostření MF (manual focusing), abychom odblokovali objektiv pro ruční doostřování přední objímkou objektivu. Sledování nahraného videa se v režimu snímání filmů zapíná tlačítkem přehrávání u pravého dolního rohu LCD a spouští se tlačítkem SET (nastavení) uprostřed mezi navigačními tlačítky. Poznámka Správce PJ: Videozáznam z fotoaparátů (respektive hlavně zrcadlovek) už dávno není považován za něco abstraktního. Tradiční Galerii ukázek dnes nahradí Fotografie v již odkazované recenzi recenzi pana Neffa a očekávaná videa budiž zde: fantastická příroda (122MB, nick oldass na WorkShopu č. 3) ze zámecké obory u Opočna a excelentní sestava (Vimeo, nick ksicht6) mladého mistra světa ve své cyklo-kategorii - mezi technickými celky ostravského dolu…

Canon EOS 550D v detailu zadního panelu (Kliknutí zvětší)
Měřicí systém pro výpočet expozice vyhodnocuje 63 zón (shodně jako u EOS 7D). Systém zaostřování má 9 ostřicích bodů zvýrazněných čtverečky v hledáčku stejně jako u EOS 500D a EOS 50D (EOS 7D pak má 19 ostřicích bodů). Citlivost snímací soustavy zůstává ISO auto 100 - 12 800. Paměovými médii k ukládání fotografií i videozáznamů jsou karty SD/SDHC/SDXC (EOS 50D a EOS 7D mají pouze CF neboli Compact Flash). Například s firemním objektivem Canon EF-S 18-55 mm lze při ohnisku 55 mm přiblížit fotografovaný objekt na 25 cm od roviny snímače (přibližně 11 cm od čela vysunutého objektivu) a dosáhnout tak zvětšení 0,29. Při šířce snímače 22,3 mm tak můžeme snímat na plnou šířku záběru objekt šířky 22,3 mm /0,29 = 76,9 mm. Na kratší vzdálenost již objektiv nelze zaostřit, a to ani v módu makro (detail), navoleném patřičným voličem. Nastavení režimu ovlivňuje jen volbu korekcí pro expozici, barevné podání, některá nastavení apod.,…

Canon EOS 550D v bočním detailu zleva (Kliknutí zvětší)
Obsluha a nastavování přístroje jsou popsány poměrně srozumitelně v českém návodu. Nastavování některých parametrů je však složité a vyžaduje hodně trpělivosti a zkoušení. Ke složitějším patří např. řízení korekčních parametrů obrazových stylů. Procesor fotoaparátu provádí před uložením do paměti korekci poměru barevných složek a úpravu ostrosti snímků podle navoleného obrazového stylu (Picture Style). Obrazový styl (např. portrét nebo krajina) se nastavuje v některých režimech automaticky a v některých režimech je možno styl zvolit manuálně. Tyto styly lze ještě korigovat nastavením 4 parametrů (ostrost, kontrast, saturace, tón barvy) v menu označeném v české verzi nabídek i v českém návodu jako Picture Style. Vedle 6 přednastavených obrazových stylů jsou k dispozici k nastavení 3 uživatelské styly. Tyto Styly s předvolenými názvy a odpovídajícími vlastnostmi je tu možno podle výsledků fotografování a vlastního vkusu pozměnit. Uživatelské korekce jsou s výjimkou černobílé fotografie ve třech parametrech přednastaveny neutrálně (neutrální nuly ve středech stupnic) a liší se jen v nastavení ostrosti…

EOS 550D s nasazeným bleskem 270EX (Kliknutí zvětší)
Tři nastavení Standardní, pro Portrét a pro Krajinu mají zvýrazněnou ostrost na stupně 3, 2, 4 v sedmibodové škále umělého zvýšení ostrosti, tj. zvýšení kontrastu v okolí rozhraní barev nebo sytosti. Rovněž černobílá interpretace má nastavenou zvýšenou ostrost na stupeň 3. Pokud nám přednastavení stylů nevyhovuje, je možno jej korekcemi změnit a znovu vyzkoušet. Změněná nastavená čísla jsou pak v nabídce na LCD na černém pozadí zobrazena bleděmodře na rozdíl od bílých přednastavených čísel (většinou nul). Nastavením parametru tón barvy ve stylu portrét (styl portrét se např. nastaví automaticky při navolení režimu portrét kruhovým voličem režimů) z přednastavené nuly do záporných hodnot (-1 až -4) lze přidat červenou barvu a dosáhnout ještě růžovějšího odstínu bledých obličejů. Uživatelská nastavení 1, 2 a 3 jsou při nulových korekcích neutrální a jejich charakter je plně závislý na nastavení parametrů. Tyto volby pak mohou představovat např. reklamní styly s uměle zvýšenou ostrostí, kontrastem i barevnou sytostí (nastavením parametrů z nul do kladných hodnot). Snímek pak může být výrazný i při focení nevýrazných předmětů při rozptýleném světle, např. při zatažené obloze…

Canon EOS 550D: pořizovací sada (Kliknutí zvětší)
Canon EOS 550D je cenově dostupná zrcadlovka, se kterou lze dosáhnout téměř stejných výsledků jako s poloprofesionálními i profesionálními přístroji. Kromě objektivů EF-S lze použít i speciální objektivy vykrývající plný kinofilmový formát, které v řadě EF-S nejsou. Jedná se např. o výsuvné/naklápěcí objektivy Canon TS-E 24 mm a Canon TS-E 17 mm. Jelikož kvalitní objektivy nezastarávají tak rychle jako těla zrcadlovek, neměli bychom na nich příliš šetřit. Dovětek editujícího Správce webu: Slušná dávka informací se dá najít v naší bohaté Diskusi, odkud jsme si půjčili i odkazy na již výše odkazované efektní ukázky dvou diskutérů: přírody od nicku oldass a mimozemšana na kole v režii (či editaci) nicku ksicht6. Je sice evidentní, že poziční POHOTOVÉ natáčení v terénu (oproti kamerám) s využitím transfokátoru či automatického ostření se (zatím) fotoaparátů příliš netýká, ale dnes je dávno pryč doba, kdy šlo nad video-schopnostmi (především) zrcadlovek jen tak mávnout rukou. Holt spojení foáků a videokamer pokračuje a i oborový specialista našeho typu už to dávno bere na vědomí. A to se samozřejmě promítá i v našem Šopíku a obratech zrcadlovek i v našem kamenném obchodě…

Technické parametry fotoaparátu Canon EOS 550D (web českého zastoupení).

Možná dosud největší editační FANTAZIE, jaká je k vidění v čs. éteru z 550D...

 

neco
Text zkušeného kolegy redigoval (velmi mírně) Správce: Petr Jelínek
Fotodokumentaci připravil (vesměs) kolektiv firmy: Videokamery CZ
Popis Pětsetpadesátky se shrnutím zrcadlovek sestavil Jiří Handlíř...

 

 

 

Vydáno dne 9. 4. 2011 (30 900 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 19:44), autor: Jiří Handlíř [handlir]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13671 x,
naposledy 9. 5. 2025, 19:18

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7121 x,
naposledy 9. 5. 2025, 19:32

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5635 x,
naposledy 9. 5. 2025, 19:42

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4961 x,
naposledy 9. 5. 2025, 19:42

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2117 x,
naposledy 9. 5. 2025, 20:02

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout