VIDEOKAMERY.cz | Dostupná zrcadlovka? Canon EOS 1000D!

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Dostupná zrcadlovka? Canon EOS 1000D!

Dostupná zrcadlovka? Canon EOS 1000D!

 

 

 

Detail ovládání EOS 1000D zezadu (Klikni pro zvětšení)Správce přidává ještě pár řádků. Protože naše-vaše stránky míří stejně jako stejnojmenná firma Videokamery CZ hlavně do ranku, jenž plyne z názvu, navnadíme netrpělivé fanoušky oboru na připravované recenze. V perech tvůrců webu jsou novinky JVC HD10 a HD30/40, Sony tu bude zastupovat dvoj-popis nepáskových brunetek CX11-SR12 a Canon se tu představí očekávaným duem HG20/21. Slovo má kolega. Nová amatérská zrcadlovka Canon EOS 1000D (uvedená na trh začátkem léta 2008) je následníkem modelu EOS 450D (a dřívějšího EOS 400D), představeného už letos v zimním únoru. Je také levnějším bratříčkem poloprofesionální varianty EOS 40D. Nová EOS-tisícovka podědila ze starší čtyřstovky 2,5" displej a 10megapixelový snímací čip. Z novější čtyřistapadesátky však převzala uspořádání ovládacích prvků a hlavně živý náhled na displeji (jako u kompaktů) i s možností automatického ostření při zvednutém zrcátku. Pro nastavování přístroje je k dispozici taktéž čeština. EOS 1000D je pro majitele starších modelů fy Canon, např. EOS 400D, velmi dobrou inovační volbou za VELMI dobrou cenu i pod 14.000,- Kč…

Canon EOS 1000D v detailu shora (Kliknutí zvětší svisle)Po funkční stránce je EOS 1000D shodný s EOS 450D. Ve srovnání s celokovovou poloprofesionální variantou EOS 40D s optickým hranolem, jež je zatím stále v prodeji, je tisícovka ve všech rozměrech menší, je o čtvrt kila lehčí (má kovovou jen ocelovou kostru plastového těla a penta-zrcátkový hledáček s pokrytím cca 95 % v obou směrech), dále je prakticky 2 × pomalejší (nejkratší čas 1/4000 a sériové snímání 3 snímků/s v nejvyšší kvalitě JPEG) a nechá nastavit maximálně poloviční citlivost (ISO 1600). Má menší 2,5" displej, který pokrývá 100 % obrazu. Má však v základní sestavě stabilizovaný objektiv, má stejný počet obrazových bodů, umí automaticky ostřit při tzv. živém náhledu (viz dále) a je výrazně levnější (poloviční cena). Je o 3 deka lehčí než EOS 450D (díky menšímu displeji). S několika dobrými objektivy (např. Sigma 10-20 mm za zhruba 13 tisíc a Canon 55-250 mm za cca 7 tisíc) a držadlem pro 2 aku BG-E5 poskytne celá sestava "pouze" asi za 37 tisíc korun lepší výbavu, než měli skuteční profíci před pěti lety…

Detail slotu na paměové karty EOS 1000D (Kliknutí zvětší)Komentář k živému náhledu, ostření a LCD. EOS 1000D je po EOS 450D druhou zrcadlovkou Canon, která umí ostřit automaticky i při tzv. živém náhledu. Živý náhled lze po nastavení fotografování s touto funkcí (Live View) v menu jednoduše zapnout (a kdykoli opět i vypnout) tlačítkem SET v některém z kreativních režimů P, Tv, Av, M, A-DEP, předem navolených hlavním otočným voličem foto-režimů (viz snímek zde u odstavce výše). Po stisku středové volby SET se zvedne zrcátko a na LCD-panelu se objeví živý náhled scény (jako na kompaktních aparátech). V režimu manuálního ostření MF navoleného na objektivu je možno při živém náhledu ostřit ručně ostřicím kroužkem objektivu stejně jako při ostření přes zrcadlo a tedy logicky pohledu do hledáčku...

Detail objektivu Canon EOS 1000D (Kliknutí zvětší)V režimu automatického zaostřování (na objektivu nastaveno AF) je možno použít automatického ostření při tzv. živém náhledu (při pozvednutém zrcátku), a to v navoleném režimu zaostřování v reálném čase (v menu Live AF), které využívá údajů o kontrastu obrazu jako u kompaktů. Ostření se však neaktivuje namáčknutím spouště jako při pohledu do hledáčku, ale tlačítkem na zaoblené hraně zadní stěny vpravo nahoře (označeném hvězdičkou *). Tohle ostření se ustálí po několika překmitech pomaleji než při ostření v hledáčkovém režimu, je ale velmi přesné. Při navolení standardního rychlého TTL zaostřování (v menu Quick AF) se polopropustné zrcadlo (propouští dle údajů 40 %) sklopí a po rychlém zaostření se opět zvedne…

Detail přípojných zdířek EOS 1000D (Kliknutí zvětší)Při živém náhledu lze zvolit postupně výřez zvětšený 5× nebo 10× tlačítkem + (plus) vedle tlačítka * (hvězdička); a funkce se ukončí opětným stiskem tlačítka SET. V automatických režimech ale živý náhled zapnout nelze a displej tak slouží při fotografování stále jako informační. Zaostřování je 7bodové nebo jednobodové s možností navolit kterýkoli z bodů v zorném poli. V režimu prezentace pořízených obrázků poskytuje 2,5" LCD velmi dobrý náhled na fotografie uložené v paměti, které je možno prohlížet po 4 anebo po 9 miniaturách najednou. Také nabídky menu při nastavování fotoaparátu jsou na displeji velmi dobře čitelné. EOS 1000D taktéž umožňuje díky funkci živého náhledu praktické dálkové snímání s živým náhledem (po nastavení v nabídce) pomocí počítače s nainstalovaným programem EOS utility. Při fotografování například ve studiu je tak potom možno na obrazovce PC-monitoru scénu dokonaleji (ale i názorněji) komponovat a nasvětlit…

 Canon EOS 1000D v detailu zespodu (Kliknutí zvětší svisle)Další inovační změny. Stejně jako již EOS 450D má EOS 1000D rozměrově menší karty SD, resp. kapacitnější SDHC (Poznámka editora: JH má na mysli menší karty proti jinak v zrcadlovkách dost používaným CF neboli Compact-Flash). Novátorskou je zde i podpora 14bitového RAW formátu dat. Další drobnou změnou oproti EOS 400D je přidané tlačítko za volicím ozubeným kolečkem (vpravo za spouští) pro rychlé nastavení citlivosti ISO otáčením volicího kolečka. Způsobem ovládání se EOS 1000D přiblížil až k poloprofesionálnímu modelu EOS 40D. Výrobce dále udává (to díky novému akumulátoru) možnost pořízení 600 snímků při pokojové teplotě a bez blesku na jedno nabití článku, což je úctyhodné zlepšení o 50 % ve srovnání s EOS 400D. Systém nabídek převzatý z profesionálních zrcadlovek EOS používá zjednodušenou strukturu karet, která je srozumitelnější než rolování často velice dlouhého seznamu nebo procházení několikavrstvové struktury podnabídek. Jeho součástí je i uživatelská karta "My Menu", která urychluje přístup k často užívaným kombinacím navolení…

Přední perspektiva zrcadlovky 1000D (Klikni pro zvětšení)V hledáčku se již zobrazují všechny důležité informace o expozici vč. citlivosti ISO. Novou uživatelskou funkcí je Automatická optimalizace světla (tedy Auto Lighting Optimizer), která zde upravuje jas a kontrast během zpracování obrazu a nastavením správné expozice pro obličej zlepšuje tóny pleti na portrétech. Je tu také k dispozici funkce pro redukci šumu při nastavení velké citlivosti. Stejně jako u EOS450D je v základní sestavě stabilizovaný objektiv EF-S 18-55 mm (při přepočtu 1,6 × to odpovídá rozsahu přibližně 29-88 mm na plný kinofilmový formát). Stabilizaci je možné na objektivu vypnout. Vyzkoušel jsem popisované tělo s několika skly EF druhů - a spolupráce objektivů s tělem byla bez problémů. Další poznámka editora: vyjmenování přípojných zdířek sice názorně nahrazuje snímek u odstavce výše, ale aby čtenář nehledal, jsou to (shora) AV-výstup na všechny z běžných TV, napájecí zdířka a USB-rozhraní…

Canon EOS1000D s vyklopeným bleskem (Kliknutí zvětší)Srovnání EOS 1000D s dnešní "zrcadlovou" konkurencí. (Editor webu PJ doporučuje tolerovat podobnost se stejným závěrečným odstavcem u předchozí recenze autora :-D.) Canon přenáší do kategorie amatérských zrcadlovek (do 15 tisíc Kč) rok po Olympusu výhody z kategorie kompaktů, tj. živý náhled (Olympus E-510 však ještě neumí automaticky ostřit se zvednutým zrcátkem) a nadto i optickou stabilizaci (Olympus stabilizuje "jen" snímací čip v těle zrcadlovky stejně jako nový Pentax K200D). Nikon má živý náhled až u výrazně dražší poloprofesionální zrcadlovky D300 (srovnatelné s EOS 40D), ale zase nemá optickou stabilizaci. Zapínání živého náhledu je však komplikované a ostření při zvednutém zrcátku je velmi pomalé (přes 3s). Automatické ostření v živém náhledu umí dobře ještě model Panasonic DMC-L10 s výklopným 2,5" LCD a stabilizovaným objektivem, který je však až o 13 000,- Kč dražší než popsaný Canon EOS 1000D. Závěr si opět utvoří laskavý čtenář sám, pozice světového foto-vůdce je dosti jistá…

Technické údaje zrcadlovky Canon EOS 1000D - na stránkách čs. zastoupení...

Recenze zrcadlovky EOS 1000D na stránkách pana "popularizátora" O. Neffa...

 

neco
Zkušeného kolegu opět echt opatrně redigoval Správce: Petr Jelínek
Další novinku do silné (!) rodiny zrcadlovek Canon popsal: Jiří Handlíř

 

 

 

Vydáno dne 1. 10. 2008 (31 676 přečtení, naposledy 10. 5. 2025, 00:32), autor: Jiří Handlíř [handlir]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Vaše poslední komentáře

Pro zobrazení vašich komentářů
se musíte přihlásit.

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13695 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:58

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7133 x,
naposledy 10. 5. 2025, 01:09

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5646 x,
naposledy 10. 5. 2025, 01:29

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4975 x,
naposledy 10. 5. 2025, 01:09

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2126 x,
naposledy 10. 5. 2025, 01:09

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout