VIDEOKAMERY.cz | LOW-END: a s LCD 16:9? Canon MV9XX!!

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › LOW-END: a s LCD 16:9? Canon MV9XX!!

LOW-END: a s LCD 16:9? Canon MV9XX!!

Srovnání loňské a letošní řady zepředu (Klikni pro zvětšení)
Světe div se, ale ani tento rok tomu není jinak: firma Canon - ostatně jako jiní výrobci - vtrhla v průběhu jara do kšeftu s novou modelovou řadou tzv. spotřební třídy videokamer. Takže loňské modely MV800, 830i či 850i jsou nyní nahrazovány typy MV900, 901, 930, 950 a 960. Pokud bych tu měl nějak charakterizovat odlišnosti nové řady od loňských, asi by jsem jako největší rozdíl vypíchl na prvním místě WIDE formát displeje 16:9: všechny novinky s logem Canon jsou totiž letos vybaveny žádaným širokoúhlým LCDčkem a také i vysokým rozlišením, a tedy nikoli ořezem na tento formát videa. Rozměr LCD na jedné straně připomíná zásadní unifikaci současné světové produkce (co se tohoto detailu týká) a na straně druhé je tímto Canon přece jen v čemsi vpředu, protože konkurence - například již popsané spotřebky Panasonic nebo (recenzně) chystané mašinky Sony - ve svých základních spotřebkách tuto vymoženost nemá. V dalším textu se rozepíšeme o rozdílech u konkrétních modelů a naznačíme, co může potenciální zájemce od novinek očekávat a jak se jeví výkony celé sestavy (kupodivu?) kvinteta nových kamer…

Takhle je jen tak někde neuvidíte! (Klikni pro zvětšení)
Nejprve vyjmenujme parametry, které se u celé modelové řady MV900 až MV960 plně shodují. Ve srovnání s předešlou řadou jsou kamery užší, nižší i kratší, takže se logicky o pár milimetrů zmenšily ve všech směrech, ale kupodivu jsou zas o 5 gramů těžší. Shodné míry řady jsou 49 x 92 x 115 mm (ŠxVxH), hmotnost pak 435 g (model MV900) a 445 g (modely 930, 950 a 960). Snímací CCD-čip nabízí Canon klasický 1/6" (předpokládáme Sony) s 800.000 body. Objektivem - tedy optickým transfokátorem a světelností - jsou si všechny devítistovky také rovny: motorový ZOOM zde umožňuje 25násobné přiblížení a digitální pak nadto až 800násobné zvětšení u dvou základních typů a obří 1000násobné u vyšších modelů. Ohnisková vzdálenost je vcelku standardních 43,6-1090 mm (k tzv. ekvivalentu kinofilmu). Při větším přiblížení by měl poněkud vypomoci korigovat chvění záběru elektronický stabilizátor obrazu se solidní účinností (protože systém Sony, že)…

Názorné srovnání zdířek MV900 a 960 (Klikni pro zvětšení)
Asi bych měl začít nejdostupnějším přístrojem, tedy typem MV900. Výrobce nabízí kameru se stereo záznamem zvuku a kupodivu pouze nejzákladnější model MV900/901 má i mikrofonní zdířku (!) pro připojení exterňáku. Problém je, že kamera není vybavena paticí pro uchycení příslušenství (mikrofon, světlo), ale řešením je zase např. UnomatAS2. Záznam lze kontrolovat buď na LCD panelu, ten má zmíněný formát 16:9 s úhlopříčkou 2,7" a rozlišením 112.000 bodů; a v hledáčku, který má úhlopříčku 0,3" a 123.000 bodů. Hledáček zde již nelze ani vysunout, ani vyklopit směrem vzhůru a jeho očnice (ani nevím, jestli se tomu tak dá říkat) je velmi malá: 2x1,8 cm. Po nasazení akumulátoru se mi ostatně nepodařilo k hledáčku přiblížit tak, aby mi nesvítilo boční světlo do oka a navíc mě akumulátor tlačil do tváře. Ještě že Canon nechal kameře aspoň nějaký hledáček (například u JVC řady EVERIO G již ani žádné nejsou) a nezapomněl na korekci dioptrií. U LCD panelu nabízí Canon ještě funkci LCD BACKLIGHT, čili zvýšení podsvícení, což pomáhá při natáčení za slunečného dne…

Rozdíl horního ovládání MV960-MV900 (Klikni pro zvětšení)
Detail ovládání: vypínač a video-spouš (Klikni pro zvětšení)
I ovládání spotřebních kamer MV9XX se od předešlé modelové řady změnilo vcelku dost. Základní ovládací tlačítka najdeme sice na stejných místech (hlavní vypínač, nahrávací spouš, páčka přiblížení apod.), ale třebas pod LCD panelem už není ani jedno. Zato na LCD panelu, resp. pod aktivní částí displeje je trio tlačítek+joystick; a u modelů MV950 a MV960 navíc ještě 4. tlačítko pro zapnutí světla. Na horní části těla je kromě páčky zoomu umístěn volič EASY módu (jednoduchý režim bez možnosti manuálních nastavení) a P módu (tj. programovatelného režimu). U modelů s foto-režimem na SD-kartu (MV930, 950 a 960) je i přepínač karta-kazeta a tlačítko foto-spouště. Vrame se ale na LCD panel: trojice tlačítek má volbu WIDE SCR (zde 16:9 a 4:3), aktivaci digitálního efektu (ten je třeba ale předtím vybrat v MENU) a poslední FUNC. coby vstupu do nabídky MENU. V něm je pak možné se pohybovat pomocí pětisměrného joysticku stejně jako u kamer Panasonic a stejně jako tam umí kamery Canon po zamáčknutí páčky i manuální funkce: např. ruční ostření či nastavení expozice (viz Joystick)…

Názorná koláž z nabídek Canon (Klikni pro zvětšení)
Vstupní MENU kamery nabízí v programovatelném módu 8 motivových záznamových režimů (Portrét, Sport, Noční režim, Sníh, Pláž, Západ slunce, Bodové světlo a Ohňostroj), dále nastavení bílé barvy (dvě přednastavené hodnoty plus manuální vyvážení) a volby obrazových efektů. Ty nastavují barevnost záznamu VIVID (zdůrazňuje kontrast a barevnou saturaci), NEUTRAL (potlačuje kontrast a barevnou saturaci) a SOFT SKIN DETAIL (má nechat upravit pleové barvy). Pro foto-režim je tu volba samospouště a jako další položka (v řadě již pátá) je volba digitálních efektů, a to obrazových (černobílý obraz, mozaika apod.) a možná kapku praktičtějších přechodových (zatmívačka, stíračka atd.). Jako poslední je zde umístěna nabídka MENU, kde řešíme další nastavení. Canon trochu zapracoval na grafice, ale struktura (řazení) parametrů je stejná. Asi důležitým budiž i sdělení, že Canon jako jediný u nových spotřebních modelů nenabízí české prostředí (nám nejbližší jazyk je asi Polština), jak to má např. Panasonic, Sony a JVC (klik)...

Detail hledáčku a dioptrické korekce (Klikni pro zvětšení)
První část menu CAMERA SETUP nabízí nastavení rychlosti závěrky 1/50s-1/2000s a umožňuje vypnout digitální ZOOM a stabilizátor obrazu. Novinkou je volba rychlosti zoomu, jež znamená možnost zvolit jeden ze tří posuvů motorku nebo variabilitu rychlosti podle míry vyklopení páčky zoomu. Ve VCR SETUP nabídce lze zvolit pouze rychlost záznamu SP/LP (LP režim prodlouží délku kazety o polovinu), AUDIO SETUP skrývá zase nastavení 12 nebo 16 bitového záznamu zvuku a funkci WIND SCREEN (známý větrný filtr). DISPLAY SETUP obsahuje pět položek, a to BRIGHTNESS - nastavení jasu displeje, TV SCREEN - vyobrazení MENU nabídek i na video-výstupu, LEVEL MARKER (novinka!) - indikátor roviny (dělící bílá čára v polovině LCD), LANGUAGE - nastavení jazyka a poslední položkou je DEMO MODE - automatické předvádění. V nabídce SYSTEM SETUP je pak volba tzv. pípání kamery BEEP, zrušení startovacího obrázku Canon - START UP IMAGE a POWER SAVE - coby automatické vypínání kamery po 5 minutách. Poslední nabídka DATE/TIME SETUP slouží k nastavení data a času, případně časového pásma. U modelů vybavených dálkovým ovladačem je možné přes MENU vypnout senzor tohoto patřičného doplňku. Snímek nabídek některé znázorní…

Detail konektorových krytek na MV960 (Klikni pro zvětšení)
Detail stativového závitu: letos vs. loni (Klikni pro zvětšení)
Konektory AV výstupu nebo FireWire výrobce schoval pod gumovou krytku na pravou část kamery, v podstatě do míst, ve které drží kameraman stroj, takže jej nepůjde mít napojený například na TV nebo PC, resp. kablík vedoucí z kamery bude ruce vadit. To stejné platí i pro mikrofonní vstup u modelu MV900. Napájecí zdířka je umístěna na zadní straně a přístroj slouží i jako nabíječka pro AKU (ve výbavě zde není externí nabíječka). Canon ponechal těmto kamerám stejnou řadu akumulátorů jako u předešlých osmistovek. V základu dostane uživatel u modelů MV900 a MV930 akumulátor s kapacitou 530mAh - BP-2L5, jenž by měl dle výrobce stačit na max. 85 minut záznamu s elcédéčkem. U modelů je MV950 a 960 je pak typ NB-2LH s kapacitou 720mAh, kde je udáváno maximum s LCD 120 minut: při zkoušení jsem natočil s aktivním LCD přesně 125 minut. Kazeta se vkládá do mechaniky ze spodní části, což nepotěší kameramany, natáčející často ze stativu: pro výměnu kazety je totiž potřeba kameru sundat. Trochu překvapivé je, že před stativovým závitem není aretační trn. Jako další ne zcela milé překvapení bych asi měl uvést, že celá modelová řada MV9xx postrádá na objektivu závit pro filtr nebo předsádku. Co se mi však naopak líbí, je vestavěná krytka objektivu, kterou šoupátkem "vydolujeme" z těla…

MV960: Dobré světlo, automat (Kliknutí zvětší 124kB)
MV960: Špatné světlo, automat (Kliknutí zvětší 124kB)
MV960: Špatné světlo, noční režim (Kliknutí zvětší 135kB)
MV960: Úplná tma, noční režim s LED (Kliknutí zvětší 127kB)
MV960: Květy v denním světle (Kliknutí zvětší 304kB)
MV960: Květy v denním světle (Kliknutí zvětší 275kB)
MV960: Klip - Lego, 320x240; 1,52MB (Kliknutí přehraje)
MV960: Klip - prodejna, 320x240; 1,33MB (Kliknutí přehraje)

Galerie Videosnímků a Fotografií (PJ). Přestože si nemyslíme, že u spotřebek dnešního typu je naše klasická Galerie až tak nutná nebo příliš napovídající, přikládáme sem pro představu potenciálních kupců přece jen několik ukázek. Jednak jsou tu snímky vytažené editačním SW z videa v různých podmínkách, pak jsme přiložili dvě fotky květů a nakonec přidali i maličké videoukázky z paměové karty, podle kterých se mohou orientovat zejména začínající laici o (ne)užitečnosti kartových klipů (zejména švenkování je naprosto nepřípustné). Zleva doprava se tedy čtenář jako obvykle dozví názvy i velikost na přiložení kurzoru PC-myšky a kliknutím (zpravidla) levým myšítkem soubor otevře nebo uloží na HDD v počítači. Jaksi navíc dnes odkazujeme i na související vymoženost s širokoúhlým LCD: Videosnímek z prodejny na výškové budovy 16:9 (1.024x576 bodů!) v odjetí WIDE (244kB) a najetí na detail TELE (198kB). Srovnání k naší Galerii lze nalézt z poslední doby spíše u spotřební řady od firmy Panasonic, protože u vyšších řad kterékoli značky už jsou rozlišení nebo klipy - tyto např. u kamer s formátem MPEG2 - kvalitou naprosto neporovnatelné…

Detail objektivu s otevřenou krytkou (Klikni pro zvětšení)
Zkusme se ještě podívat, jaké jsou vlastně rozdíly mezi jednotlivými typy této modelové řady. Model MV901 se liší oproti devítistovce pouze jakousi sadou, v níž nalezne uživatel brašnu, dvě kazety mini-DV Fuji 60 min. a střihový program Pinnacle (verze 9). Základní výbava je pak stejná: nabíječka (+ přívodní kabel), AV-kabel vč. adaptéru CINCH/SCART, akumulátor, ramenní řemen a zálohovací baterie. Typ MV930 již nabízí stejně jako i 2 vyšší modely slot na paměovou kartu SD/MMC (maximální rozlišení pro fotorežim je 1.024 x 768) a navíc tady uživatel dostane ve výbavě propojovací USB-kabel pro stahování fotografií z karty spolu s CD. Pro upřesnění: na kartu lze nahrát i video v maximálním rozlišení 320x240 a 12,5fps (= snímků za vteřinu, Motion JPEG). Model MV950 je rozšířen o LED diodu pro noční natáčení a jeho základní výbava je obohacena o dálkový ovladač, plus má onen základní akumulátor s vyšší kapacitou 720mAh. Model nejvyšší MV960 je pak obdařen i analogovým a digitálním vstupem…

Přisvětlující LED-lampa u MV960 (Klikni pro zvětšení)
Pro testování jsem zvolil nejvyšší model MV960. Stejně jako u jiných modelů od firmy Canon jde o ergonomicky zdařilý kousek. Hlavní vypínač s aretačním tlačítkem i nahrávací tlačítko funguje bez problémů, páčka zoomu je "vystouplá" z těla kamery, což by mohl Canon klidně používat například i u modelové řady MVX4xx. Joystick není úplně moje krevní skupina a určitě bych přivítal více tlačítek, ale pro uživatele, který nebude využívat manuální nastavení kamery, je sloučení funkcí do MENU příjemnější a na těle kamery ho neděsí spousty butonů s nápisy, které mu nic neříkají. Umístění této vícefunkční páčky na vnější okraj displeje dle mého názoru značně zvyšuje riziko, že při jeho použití nebude záběr příliš stabilní. Kvalitu hledáčku jsem již popsal výše, LCD panel bych označil za průměr, ale na druhou stranu je Canon jediný, který nabídne milcům WIDE-formátu kameru za necelých deset tisíc s poměrem stran elcédéčka 16:9. Určitě bych uvítal patici pro uchycení světla, ale tu u základních modelů nenajdeme u žádného z výrobců, to je bez debat - co taky za ty peníze, že…

Loni vs. letos: MV850i a MV960 zboku (Klikni pro zvětšení)
Kvalita videozáznamu určitě odpovídá dané cenové relaci, a tak bych řekl, že žádného překvapivého výsledku se uživatel jak v dobrém tak špatném smyslu nedočká. Canon stabilně zvládá vcelku bez problémů vyvažování bílé barvy, při maximálním přiblížení se nedočkáme tunel-efektu se zatmavenými růžky (vinětací) a v nejširším záběru obraz nijak netrpí něžádoucím zaoblením (tedy soudkovitostí). Za horších světelných podmínek se přístroj choval uspokojivě a LED dioda při nočním režimu rozhodně pomohla (její účinek je však výrazný jen na malou vzdálenost). Měřili jsme i rychlost fokusu u několika modelů: tabulka sice naznačuje jakési průměry ostření z makra do prostoru, ale je tu z uvedených čísel zřejmé, že náš konkrétní kus MV901 byl asi mimo tolerance výrobcem anebo velmi náhodně (?) 2x zakolísal v doostřování; a to má stejný objektiv jako (při měření zaostřování) diametrálně jinak fungující MV930. Pokud bych měl vyjádřit nějaké resumé, asi by se nová modelová řada Canon dala označit za nepříliš novátorský počin, snad aspoň s vyzvednutím širokoúhlého displeje, jenž má poprvé u spotřebek rozlišení HIGH-RESOLUTION (a na závěr ještě doplňuje teorií PJ), v duchu dnešních trendů "no a letos musíme, vážení šikmoocí kolegové, vyvinout a vyrobit vše opět o 10 (20?) procent levněji, něž zač jsme to dělali loni" - bez ohledu na praktičnost a užitečnost detailů, HOWG…

Technické parametry řady Canon MV900-MV960 na stránkách čs. zastoupení..

Tabulka ostření konkurenčních mašinek LOW-END-ových řad čtyř producentů..

neco
Redigoval (opět ochotně) pravou ruku šéfa (:-D) firmy: Petr Jelínek
Spotřební řadu pro šetřivé konzumenty chtěl přiblížit: Jirka Rakušan

Fajnšmekrům nijak extra téma doplnily fotky firmy Videokamery CZ..

A kdyby si chtěl někdo hned i objednat, tak a si klikne na ON-LINE.

A už se nezlobte, milí netrpěliví, že jsme text tak dávkovali, troška legrace před volbami neškodí.. :-)

Vydáno dne 31. 5. 2006 (41 588 přečtení, naposledy 10. 5. 2025, 00:31), autor: Jiří Rakušan [rakusan]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Vaše poslední komentáře

Pro zobrazení vašich komentářů
se musíte přihlásit.

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13695 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:58

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7132 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:29

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5645 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:29

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4974 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:09

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2125 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:17

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout