VIDEOKAMERY.cz | MEGARECENZE spotřebních modelů je tu!

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › MEGARECENZE spotřebních modelů je tu!

MEGARECENZE spotřebních modelů je tu!

Start: Sony, Canon, Panasonic a JVC (Klikni pro zvětšení)
Hned na začátku se sluší (a to důrazně!) připomenout, že jsme tuto MEGA-RECENZI nedělali jako podplacení agitátoři kterékoli zde testované značky - delší dobu nám to tak připadá intenzívně například u (nejmenovaných) časopisů a jiných „odborných“ zdrojů - ale jako fakt zvědaví prodejci této opěvované pomyslné „třešničky na dortu“ výbavy každé domácnosti anebo - chcete-li - „královny spotřební elektroniky“: tedy fenoménu videokamer. Další z úvodních informací budiž tato (o velikosti snímků): množství obrázků je (musí být) tak velké, že jsme zmenšili většinu z nich na miniaturu a kliknutím na kterýkoli si čtenář otevře větší verzi. A proč jsme zvolili právě takovouhle - zde nahoře uvedenou - sestavu čtyř našich testovaných přístrojů? Mrkněme se tedy nejprve na samotné (opět jaksi pomyslné) základní „kvalifikační předkolo“ tohoto námi popisovaného imaginárního závodu o neméně imaginární pohár firmy VIDEOKAMERY CZ, jenž je současně i největším projektem, jenž zatím vznikl na našich Internetových stránkách. A že to dalo (nejen) hlavnímu editorovi (PJ) kus práce, to si může být čtenář opravdu jist…

Kompletní tabulka výsledků naší MEGA-RECENZE: všechny disciplíny a body

Srovnání 4 konkurentů: husí pochod (Klikni pro zvětšení)

Zřejmě nejprodávanější mezi kategorií videokamer každého z producentů je „2.odspodu“. A protože firma Sony nabízí v okolních státech jako druhý model odspodu právě svůj TRV19 (a TRV12 - bez DO - naopak např. pro Německo nebo Rakousko vůbec nepřipadá v úvahu) máme to „v kupě“. Volili jsme tedy druhý nejlevnější model každé značky, berouc v potaz u Sony coby nejlevnější TRV14… Pod kamerou Canon MV600i je varianta „bez i“ (MV600), pod JVC D30 je také varianta bez zprovozněných vstupů (D20), levnější u firmy Panasonic je proti stroji DS65 model bez SD-karty a DV-vstupu (NV-DS60) a u firmy Sony jsme už uvedli téměř vše (DCR-TRV12 nemá DO, ale o ní to není). Další logické zdůvodnění bude zejména pro firmu Sony v cenové „redukci“ - její dotykové LCD-panely začínaly letos na dosti vysokých MOC (tj. maloobchodních - čili nejmenších doporučených - cenách v čR), ale současná relace šla (z pochopitelných příčin) tak nízko, že pro naše účely bude uvedený typ TRV19 vyhovovat i cenově…

Jaké parametry jsou nejvíce IN? (Klikni pro zvětšení)
Kritéria hodnocení? Stanovili jsme taková, aby každé zvl᚝ mohlo být čtenářem pochopeno, porovnáno a zaevidováno do budoucího výběru anebo posouzení už zakoupeného mazlíčka. Na bodové hodnocení jsme si stanovili jednoduchý systém: co můžeme změřit, to lze bodovat ve smyslu „férový sport“ (jako běh, hod, doskok). Bodování nám připadalo logické podle pořadí - čili 4-3-2-1 bod. Naopak na to, co změřit nelze, jsme si určili systém našich nezávislých posudků čtyř odborných prodejců, jež - fakt to o sobě víme - fandí každý (ano: do jisté míry) jiné značce, tedy ve smyslu „posudkový sport“. Podobně jsou hodnoceny např. takové disciplíny, jako krasobruslení, drezůra na koni či krasojízda na kole. Podotkněme, že tzv. férových disciplín jsme si (pro jistotu!) vymysleli výraznou převahu. A jak to pak postupně dopadalo? No - čtěte bez obav dále, a už jste příznivci, odpůrci anebo skalními zastánci čehokoli, nikdo tady nebude utracen (ale ani ušetřen!)…

Který přístroj má nejlepší ergonomii? (Klikni pro zvětšení)
Na začátku byla posuzovací logika vzhledu a ergonomie, podobně jako rozměrů a hmotnosti přístrojů. Zde vyrovnanost sice nekončí, ale je (opět: "do jisté míry") asi největší. Zatímco oficiálně (dle technických dat producentů) nejlehčí videokamera z naší čtveřice - Panasonic DS65 - má mít bez AKU a kazety krásných 440gramů (mrkli jsme na množství umělých hmot mechaniky a konstatovali, že je to možné), další modely se téměř shodují: Sony TRV19 udává 520gramů stejně jako Canon MV600i a porovnávaná JVC D30 má být o pouhé 4 gramy těžší. Nedalo nám to a vzali jsme všechny 4 mašinky na kontrolní (digitální) váhu: ukázala nám skutečné hmotnosti bez AKU, bez záložního článku (Li-knoflík) a bez kazety. Tohle není o bodované disciplíně, ale přesto si tady dovolujeme zveřejnit tato drobná upřesnění parametrů: Canon - 518g, JVC - 528g, Panasonic - 436g a Sony - 514gramů…

Který z rivalů má nejvíc praktické tělo? (Klikni pro zvětšení)

Rozměry těl mohou ale pro praktičnost užití napovědět více: nejplacatějším přístrojem je evidentně Canon, jenž je svými 58mm tloušky předurčen pro zasunutí do kapsy bundy nebo útlé ledvinky. Panasonic má téměř shodnou míru „štíhlosti“ jako JVC (66 proti 68,5 mm) a ani Sony nijak extrémně nevyčnívá: 71mm. Výškou přístroje budou už rozdíly patrnější: Canon-103mm, JVC-94mm, Panasonic-84mm a Sony-90mm. A vlastní délkou se kamery pak budou lišit zjevně nejvíce: Canon-147, JVC-143, Panasonic-123 a Sony-112 mm. Ze všech rozměrů je evidentní, že Sony je nejkratší, Panasonic nejnižší a Canon nejútlejší, ale skladnost je nejspíše opravdu dána právě zmíněnou tlouškou těla videokamery. Opět nešlo (logicky) o bodovanou disciplínu, jen srovnání přístrojů podle jejich reálně (na-)hmatatelných rozměrů. Nakonec: z obrázků jsou srovnání těchto dat určitě zřetelně vidět…

JVC D30 přiblížením příliš nezaostává (Klikni pro zvětšení)
Canon MV600i má největší ZOOM (Klikni pro zvětšení)

Transfokátor: optickým přiblížením objektivu vítězí jednoznačně Canon, přičemž v patách je mu zjevně JVC. Sony i Panasonic pak jsou vybaveny shodně (jen?) 10násobným přiblížením. Nevyužitelná čísla digitálního zvětšení jsou výrazně rozdílnější: „vede“ JVC se 700násobkem, za ním je Panasonic s 500násobkem a následuje dvojice „rozumných“: Canon (360xDZ) a Sony (120x). Ukázek u tohoto srovnávacího testu je opravdu hodně a my hlavně připomeňme, že body jsme udělovali jen v disciplínách, nikoli dojmech. A tady je dlužno ještě připomenout, že čísla digitálních přiblížení pro přístroje Canon vycházejí z téměř dvojnásobné (u vyšších modelů MV630i a MV650i i více) velikosti parametru optický ZOOM proti konkurenci (samozřejmě s výjimkou JVC). Přestože bychom zřejmě mohli nalézt ještě další údaje transfokátoru (rychlost najetí z nuly na maximum a podobně), ponechejme zde tento parametr hodnocení - velikost čísel optický a k tomu digitální ZOOM - jako dostatečné vodítko pro čtenáře…

Nejmenší závit filtru: Panasonic DS65 (Klikni pro zvětšení)
A co Sony TRV19 a jeho Carl Zeiss? (Klikni pro zvětšení)

Hodnocení přiblížení - prostě velikostí jeho čísla - budiž posuzováno i podle přiložených ukázek. Jsou (opět) ve velkém rozlišení (720x576) skryty na kliknutí myškou pod malými snímky zde níže. Všechny snímky jsou autentické a bez jakýchkoli úprav. Po natočení byly stáhnuty z mini-DV kazet D-výstupy videokamer pomocí programu Pinnacle VS8. Jednotlivé přístroje jsme stavěli na stejný - a napevno (!) zabudovaný - stativ a namířili vždy přes velkou výlohu naší prodejny na objekty tzv. brněnských trojčat (to jsou 3 výškové budovy CHEPOS s 18-20 patry), jež jsou vzdáleny zhruba 500 metrů. Záznam byl prováděn postupně s plně „zasunutým“ přiblížením (WIDE), pak s plně najetým detailem (TELE) na maximální optický ZOOM (měli jsme vypnutý digitální, a „nepřejedeme“) a nakonec taky i maximálním digitálním transfokátorem, jenž už jen spíše odhalil nesmyslnost tohoto zvětšení u jednotlivých značek - zejména ve vyšších číslech. Je tu zjevně vidět, že Sony má (ale je to o chloupek!) nejvíce širokoúhlý záběr (ale zase "vidí" nejméně daleko) a naopak Canon - podobně mírně - vyhrává nad JVC v maximálním přiblížení, tedy "najetí" na detail…

JVC D30 má ovládání takto (Klikni pro zvětšení)

Ostření: pro základní posouzení kvalit elektroniky a optiky každého přístroje je bezpochyby jeho chování v tzv. automatických režimech - to znamená - jak si poradí sám. Tady jsme vzali naši už osvědčenou metodu stavění přístrojů do dobře osvětlené místnosti (interiér naší milé prodejny při denním provozu s přisvětlením výkonnými zářivkovými světly), překrytí téměř celého objektivu dlaní na MACRO-fokus a měření času zaostření do prostoru po prudkém oddálení dlaně.

Ovládání Canon MV600i: (Klikni pro zvětšení)
Vždy jsme u toho stáli nejméně tři - co kdyby oči selhaly, že - a překvapení nebrala konce! Věděli jsme, že Canon je (většinou) nejrychlejší a JVC na tom není právě nejlépe, ale že vychvalovaný (jak kým, že) Sony bude opět tak zoufale zaostávat!? Slůvkem „opět“ zde myslíme zcela nedávné měření této schopnosti u jejich excelentního modelu DCR-TRV75, jenž tu (náš WEB) byl už popsán - a poměrně podrobně.

Ovládání Panasonic DS65 (Klikni pro zvětšení)

Výsledky? Mrkněte do konečné Bodovací TABULKY!

Pravděpodobně budete (zase) poněkud překvapeni.. Dodejme, že zaokrouhlení setin na desetiny zde bylo vzhledem k metodice ručního měření opravdu nutné.

Ergonomie a ovládání: první "prubířský kámen" objektivity! Protože jsme na našem WEB-u už (zas a zas: „do jisté míry“) odsoudili tzv. dotykový LCD-panel, musíme se mít na pozoru před dalšími soudy. No jo, ale když se nám ty kamery jevily tak nesrovnatelné a přitom všem podobně! Nech se prosím čtenář neleká našeho zkracování označení jednotlivých značek - je to (logicky) C = Canon, J = JVC, P = Panasonic a S = Sony - opravdu bychom to vše opakovali až nesmyslně často.

Ovládání Sony TRV19 (Klikni pro zvětšení)

A jak se na to koukal kdo z nás (zkratky našich jmen identifikuje čtenář jednoduše úplně dole pod tímto článkem)? Nejprve jsme změřili - pro představu - rozměry našich dlaní, a to tak, že první číslo zde udává délku rozevřené dlaně od první zápěstní rýhy až po konec prostředníku a druhým rozměrem je vzdálenost pravoúhle vyklopeného palce od malíkové hrany, oboje samozřejmě u pravé ruky. Rozměry dlaní byly tedy u nás naměřeny následující: PJ a RJ mají shodně 19 x 16 cm. JO má 19,5 x 17,5 cm a KS je „vybaven“ pravičkou s rozměry 18,5 x 17 cm. Dámám zde chci jen připomenout, že průzkumy už dávno vyvrátily souvislost těchto rozměrů s jinými mírami mužského těla…

Širokoúhlý záběr kamery Canon MV600i (Klikni pro zvětšení)
Širokoúhlý záběr kamery JVC D30 (Klikni pro zvětšení)
Petr Jelínek: drobné vady logiky pro pravičku uživatele u (drobného a lehkého) přístroje Panasonic DS65: všechno by mělo jít zvládat pravičkou, ale podle mě to opravdu nejde. Ale to mi nebrání mít z pětašedesátky stále relativně dobrý pocit. Následuje silné nutkání nazvat JVC jakýmsi umělohmotným prototypem: rozmístěním je to skoro jako Canon, ale můj pocit je - výrazně - jiný. Sony se mi (fakt) nezdá dobře do ruky v čele s hlavním vypínačem, jenž mi nepadne vůbec správně k (mému) palci. A dotykový LCD jsem už pitval na jiném místě. Ale současný Canon: to je jiný kafíčko! Skvěle padne do (mé) ruky, všechno je přesně na svém místě a pro vstup do hlavní nabídky (Menu) nemusím coby uživatel ani pitvořit ruku (to např. u přístroje Panasonic), vyklápět LCD (tj. u Sony) anebo mít jakýkoli pocit, že je to jakési „vachrlaté“ (tj. u JVC). Tohle si tedy před „bohem videokamer“ - nejspíše - obhájím. Moje body jsou: C-4, P-3, J-2, S-1.

Širokoúhlý záběr Panasonic DS65 (Klikni pro zvětšení)
Širokoúhlý záběr kamery Sony TRV19 (Klikni pro zvětšení)

Jirka Rakušan: I když jsem byl přesvědčen, že všechny kamery mají velmi dobrou ergonomii, bylo potřeba mezi nimi vyhledat rozdíly a kupodivu mně nejvíc oslovil Panasonic. Je přeci jenom nejmenší ze všech námi testovaných modelů, a proto možná nejlépe sedne do mé malé ruky. Sony by mohla být klidně na druhém místě, jen kdyby na ní bylo kolečko a tlačítko na ovládání MENU. Klidně a si Sony dál dělá svoje „daktyl-LCD“, ale myslím si, že zdvojené ovládání (dotykový display a k tomu kolečko s mikrospínačem) by zde bylo na místě. Canon se svým již klasickým tělem plně vyjadřuje rčení - proč něco měnit, když to funguje. Samozřejmě pár změn nové modely oproti starým mají (tlačítko MENU již není pod LCD panelem, ale vešlo se až za něj). JVC se nic zásadního vytknout nedá, ale rozhodně jeho „dílenské“ zpracování mně nijak nenadchlo, a proto GR-D30 skončila na „hezkém“ čtvrtém místě. Moje závěrečné body v tomhle hodnocení: P-4, C-3, S-2, J-1.

Maximální optický ZOOM: Canon MV600i (Klikni pro zvětšení)
Maximální optický ZOOM: JVC D30 (Klikni pro zvětšení)

Karel Souček: velmi dobře se mi drželo JVC - pevně a jistě i přes jeho „plastový kabát“. Hned v závěsu je u mě Canon s velmi příjemným a přehledným ovládáním - prohlížení Menu Vás nutí držet kameru oběma rukama, což ale nejspíš zvyšuje stabilitu záběru. U Sony se mi špatně ovládal malinkatý zoom a vůbec jsem měl problémy s umístěním svých (asi průměrně velikých) prstů. Naprosto špatně se mi ale ovládal Panasonic. Nehledě na jeho ostré hrany jsem jednou rukou vůbec nemohl spustit nabídku Menu. Když k tomu chcete použít druhou ruku (u mě levou), tak musíte jít do kříže s pravačkou - to je prostě doslova harakiri. A můj výsledek je tedy: J-4, C-3, S-2, P-1.

Max. optický ZOOM: Panasonic DS65 (Klikni pro zvětšení)
Maximální optický ZOOM: Sony TRV19 (Klikni pro zvětšení)

Jirka Ovesný: Stroj Sony mi nejlépe a nejpevněji sedne do ruky díky jakémusi zádlabu pro prsty na hřbetu videokamery. Ploché tělo kamery Canon je do tvaru dlaně a všechny funkce jsou pohodlně na dosah buď jedné nebo i druhé ruky - zaslouží si pochvalu za (pravděpodobně) nejjednodušší obsluhu. U JVC mi vadí, že nemám kam dát prostředníček, vychází mi na výstupek před páčkou transfokátoru, ale to je na zvyku. U kamery Panasonic se mi nelíbí celkem nepohodlné ovládání: například páčka ovládání ZOOM mi nepadne na žádný prst a směřuje mi mezi ukazováček a prostředníček. Pro zapnutí jakékoliv funkce (v nabídce Menu) bych si musel tento ukazováček téměř vykloubit. Navíc původní myšlenka u kamery DS65 byla asi ovládat při natáčení všechny funkce jednou rukou, což nejspíš fakt není možné. C-4, S-3, J-2, P-1.

Maximum digi-přiblížení: Canon MV600i (Klikni pro zvětšení)
Maximum digitálního přiblížení: JVC D30 (Klikni pro zvětšení)
Maximum digi-přiblížení: Panasonic DS65 (Klikni pro zvětšení)
Maximum digi-přiblížení: Sony TRV19 (Klikni pro zvětšení)

Preference výbavy (?): Je druhým a dle našeho názoru také zásadním prubířským kamenem naší tzv. subjektivity. Některý uživatel může upřednostnit větší přiblížení, jiný zase barevný hledáček, další třebas co nejdelší výdrž akumulátoru ze základní sady (respektive minimální spotřebu přístroje) a někomu bude spíše imponovat takový slot paměové karty na digitální fotky. Tady jsme se (samozřejmě) taktéž navzájem neovlivňovali, jen toho času na zkoušení kdyby bylo třebas na několikatýdenní dovolenou - a s každou strojovnou na několik dnů práce - objektivita by nepochybně mohla ještě výrazně (logicky) vzrůstat. A pro celý test jsme považovali za logické a důležité změřit i maximální kapacitu dodávaného akumulátoru: vzali jsme z každé (nové) sady AKU, nabili na plnou kapacitu a pak s vloženou kazetou (80´) a vyklopeným LCD-monitorem měřili výdrž, po nahrání kazety (bylo-li to třeba) jsme ji převinuli v jiné kameře a pokračovali. Kapacitu baterií (viz tabulka) jsme buď přímo vyčetli z údaje výrobce (C, J, P) anebo vypočítali z udávaného množství energie v jednotce Watthodin (Sony). Zde je nutno ještě dodat, že tyto Li-ION baterie by byly po tzv. formování, jež obvykle představuje více použití, podstatně „živější“ - a déle by vydržely…

Kompletní tabulka výsledků naší MEGA-RECENZE: všechny disciplíny a body

Solidní mechanika: JVC D30 (Klikni pro zvětšení)
Bytelná mechanika: Canon MV600i (Klikni pro zvětšení)

Petr Jelínek: Co může být potenciálním nebo už více zaučeným uživatelem vůbec hodnoceno (či požadováno) nejvýš? Přiblížení, barevnost nebo taky ostrost hledáčku, provozní DV/AV-vstupy či přiložené příslušenství? Prakticky všeho má nejvíce Canon a na druhé místo se derou JVC se svým transfokátorem a současně i Panasonic s SD-kartou.
Vzhledem k tomu, že bych sám - coby zákazník - volil raději asi tu paměovou kartu, tak DS65 bude u mě druhá. Proč bych dal Sony až nakonec? Malý ZOOM, chybějící analogový vstup, černobílý hledáček a téměř „všeho nejméně“ mi nevyváží ani největší dodávaná AKU-kapacita - vztaženo k času provozu (stejně bych si přikoupil určitě druhý akumulátor) - ani relativně solidní počet digitálních efektů, které v terénu téměř zásadně nepoužívám… Přiděluji body následovně: C-4, P-3, J-2, S-1.

Umělé hmoty v mechanice Panasonic (Klikni pro zvětšení)
Zde je pohled do nitra Sony TRV19 (Klikni pro zvětšení)
Jirka Rakušan: Tak tady se asi s kolegy většinou shodnu na jednoznačném vítězi. Firmě Canon se podařilo v dané cenové relaci výrazně předběhnout konkurenci nejen skvělým (!) objektivem, ale hlavně příjemným barevným hledáčkem a odblokovanými vstupy. Druhé místo bych dal DS65ce firmy Panasonic. I když není digitální foto s 800.000 body (640x480) žádný zázrak, je Panasonic přece jenom jediný, který umí fotit na SD kartu. Další příjemnou výbavou jsou LED diody (pro slabé světlo a tmu), které na 2-3 metrech fungují uspokojivým způsobem. Bronz ode mě dostala v této kategorii kamera JVC. Má totiž druhý největší optický zoom a odblokované vstupy - jak analogový, tak i digitální. Sony skončila na samém konci pelotonu. I když v digitálních efektech nemívá konkurenta, umí přenos přes USB port (funkce webové kamery) nebo má vestavěné infračervené LED-diody pro noční natáčení, nejsou to funkce, které bych já od kamery vyžadoval. Body: C-4, P-3, J-2, S-1.

Noční režim: Panasonic DS65 je nejlepší (Klikni pro zvětšení)
Noční režim: Sony TRV19 je šedozelený (Klikni pro zvětšení)

Karel Souček: jelikož jsem měl testované kamery možnost posuzovat pouze na prodejně (poznámka PJ: Karel je u nás nováčkem - zaučuje se teprve 2.měsíc), nebudou mé závěry až tak erudované jako u ostatních. I když se mi nejlépe drželo JVC, s výbavou to u mě vyhrává Canon - přece jen orientace v barevném hledáčku je lepší, než se ztrácet v šedé stupnici. Ostatní tři kamery jsou velmi vyrovnané - opomenu-li větší přiblížení u JVC - výbava u Sony a Panasonic je velmi podobná. Že má Sony pouze DV/in bez analogového vstupu, mě vůbec nevzrušuje, protože bych ho stejně nevyužil. Tudíž - ode mě: C-4 a S, P, J - po 2 bodech (rozděluji zde celkem 1+2+3, tedy šest bodů pro tři výrobní značky).

Jiří Ovesný: barevný hledáček videokamery Canon a trochu větší optický ZOOM vyhrál nad jinak téměř stejnou výbavou u JVC. „Viktor“ má momentálně za nejnižší cenu na našem trhu digitální i analogové vstupy (víme, že v okolních státech má úplně jinou cenovou politiku). Panasonic má pro mě nedostatečně malý ZOOM a taky nenabízí analogový vstup (ale aspoň ta SD-karta). Sony nemá analogový vstup stejně jako Panasonic a má podle mě výrazně horší ruční ostření dotykovým LCD-panelem. Moje rozdělení: C-4, J-3, P-2, S-1.

Noční režim: Canon MV600i (Klikni pro zvětšení)
Noční režim: JVC GR-D30 (Klikni pro zvětšení)

Digitální foto-režim (DF): tady jsme zase nedávali žádné body, ale všem čtenářům chceme naznačit jakési vodítko pro posuzování tohoto praktického (jak pro koho, že ano) vybavení. Nakonec: pro DS65 už slot na paměovou kartu nějaké drobné získal, že ano. Kromě modelu Panasonic mají ostatní tři stroje možnost ukládání pouze na pásku, což bývá realizováno (obvykle) šestivteřinovým úsekem nahrávky. To by (logicky) nebyl až tak velký problém, ale stáhnutí do počítače je nutno provádět pouze přes rozhraní IEEE1394 (FIRE-WIRE) - tedy digitální výstup kamery. Rozlišení DF na pásku je stanoveno nahrávacím systémem DV-PAL - a tedy je 720x576. Naopak ukládání na SD-kartu nabízí tzv. kvalitu VGA, tedy 640x480, ale subjektivně s mírně ostřejším obrazem. Kliknutím na naše přiložené ukázky - je to celkem 10 snímků o tři odstavce níže - si čtenář může zvětšit každý snímek na maximální možnou velikost (to jest uváděné součiny bodů 720x576 nebo 640x480).

Nahrávání videokamer za šera a s použitím nočních režimů: Tenhle testík byl (do jisté míry) ovlivněn podmínkami, kdy jsme (možná) nebyli schopni dodržet 100%-ní „laboratoř“, ale čtenářům zde vzkažme, že jsme udělali vše pro to, aby toto ovlivnění bylo co nejmenší. Na stativ, jenž byl postaven stále na stejném místě, jsme dávali jednu kameru po druhé a natáčeli v zadním traktu naší malé provozovny obrázek kalendáře, jenž je zavěšen ve výši cca 140cm nad zemí.

Nahrávka v šeru: Canon-automatika (Klikni pro zvětšení)

Nahrávka v šeru: JVC-automatika (Klikni pro zvětšení)

Nahrávka v šeru: Panasonic-automatika (Klikni pro zvětšení)
Nahrávka v šeru: Sony TRV19-automat (Klikni pro zvětšení)

Na ukázkách těchto záběrů, jež jsme opět stáhli z videa pomocí programu PINNACLE VS8, by měl být dobře patrný výsledek každého z producentů: jsou to 4 světlé snímky poněkud výše a 4 tmavé minatury zde vlevo. Nejprve jsme zaznamenali několik vteřin videa se zapnutým a následně i s vypnutým režimem tzv. nočního natáčení. Relativně je na tom nejlépe Panasonic, jenž svými LED-diodami přisvětluje blízký prostor docela účinně. Průměrně se zřejmě bude dát hodnotit Canon, ale naopak Sony se jeví se svým infračerveným (ve výsledku bezbarvým) systémem jako prakticky nepoužitelným - všimněme si i rozsahu přisvětlení - a JVC zde bude nejspíše hodnocen i čtenáři jako pouhá černočerná tma (tj. po vypnutí nočního módu). Nech se čtenář neleká a kliká na tmavé obdélníčky: opravdu jsou to skutečné příklady natáčení (téměř) ve tmě! Vedle objektivity (podle obrázků) jsme museli opět zkusit „posudkový“ hodnotící systém nás čtyř a podle něj pak nakonec určit přidělované body…

Petr Jelínek: Tadyhle se (no - možná?) shodneme nejvíce. Panasonic je pro naše zkoumací podmínky (tedy jistěže nikoli záběry z 15-ti metrů) zjevně nejlepší, což se myslím dá podle zvětšovacích fotek (klikněte si) vidět docela výrazně. Canon se mi zdá - nejen kvůli dojmu z nebarevného režimu Sony - druhý a JVC to u mě prohrává s rivaly (Canon a Sony) především proto, že po zhasnutí už není vidět opravdu nic, ani jakékoli obrysy! Posuzoval jsem celkový pohled na natáčení v šeru a přiděluji opět svoji trošku bodů: P-4, C-3, S-2, J-1.

Foto Lega: Canon MV600i - kazeta (Klikni pro zvětšení)
Foto stavebnice: JVC GR-D30 - z kazety (Klikni pro zvětšení)

Jirka Rakušan: V tzv. klasickém, čili plně automatickém režimu není mezi přístroji nijak zásadní rozdíl. Ani u jednoho výrobce se nedá tvrdit, že umí v noci natáčet, a tak bych všechny kamery dal na první, nebo chcete-li poslední místo (no možná by bylo JVC ještě o stupínek horší, protože mělo problémy vůbec zaostřit). Ovšem v režimech nočního vidění to dopadlo zcela jinak. Jednoznačně nejsolidnější noční režim má Panasonic díky vestavěným LED diodám, které jsou (do 2-3 metrů) dostatečně účinné. O druhé místo bojovaly značky Canon a JVC. I když rozdíl není nijak zásadní (obě dvě značky používají stejný režim nočním snímání s pomalejší závěrkou), dal bych na druhé místo JVC a na třetí Canon. Sony se svým nočním režimem na způsob vojenského nočního dalekohledu mě nikdy nenadchl, a proto Sony skončila na posledním místě. Body: P-4, J-3, C-2, S-1.

Foto Lega: Panasonic DS65 - SD-karta (Klikni pro zvětšení)
Foto Lega: Panasonic DS65 - kazeta (Klikni pro zvětšení)
Foto Lega: Sony DCR-TRV19 - kazeta (Klikni pro zvětšení)

Karel Souček: Pro manuální nastavení má nejjemnější kresbu a kvalitní podání barev bez zrna Panasonic - hezky prosvětlený díky LED diodám. Velmi podobně na tom bylo JVC, které dopadlo o něco hůře se světlem a barevně působí trochu mdle, ovšem jinak čistě. U vzorku z videokamery Canon mě nepříjemně překvapila sytost zrna, které obraz téměř absolutně znehodnocuje. Koho z čtenářů „vzrušuje“ infračervené noční vidění, dá asi přednost značce Sony. Já tuto vlastnost u videokamery nedocením, protože se mi nelíbí nazelenalý obraz, téměř bez jakékoli kresby. V automatickém nastavení bylo u videokamer Panasonic, Sony a Canon vidět aspoň obrysy z kresby snímaného snímku, avšak u JVC nebylo naprosto nic, pouze černočerná tma. Přesto dávám: P-4, J-3, C-2, S-1.

Foto firmy: Canon MV600i - kazeta (Klikni pro zvětšení)
Foto firmy: JVC GR-D30 - kazeta (Klikni pro zvětšení)

Jiří Ovesný: Po zhlédnutí všech snímků, jež jsou vyjmuty z pořízeného videa v plně automatickém režimu, jsem dospěl k názoru, že se nedá použít žádný tento režim a tudíž v této kategorii posuzování házím všechny výrobce do jednoho pytle (nejsvětlejší je možná Panasonic)… V manuálním nastavení je tomu zcela jinak. Tady jsou rozdíly poměrně velké, na první místo patří dle mého soudu zcela jasně Panasonic. Snímek je ostrý, jasný a vzhledem k podmínkám, ve kterých byl pořízen, je vynikající. Na místo druhé jsem zařadil JVC. Fotka (představující logicky okénko videa) je sice tmavší proti snímku „Canon“, ale je více ostrá. Proto dávám Canon až na 3. místo. Na poslední příčce v mém hodnocení skončila Sony. Tmavě šedozelené noční vidění je sice ostré, nicméně barvy zde prostě nejsou (kromě té zelené…). Navíc pokud bychom natáčeli či fotografovali v tomto režimu živou bytost, budou jí (jasně zeleně) svítit oči, což určitě pro rodinné záběry použít nelze. Mám to takhle: P-4, J-3, C-2, S-1.

Foto firmy: Panasonic DS65 - SD-karta (Klikni pro zvětšení)
Foto firmy: Panasonic DS65 - kazeta (Klikni pro zvětšení)
Foto firmy: Sony DCR-TRV19 - kazeta (Klikni pro zvětšení)

Naše hodnotící tabulka je souhrnem všech uváděných kritérií a vyplývá z ní, kdo je vítěz. Jde o více či méně objektivní hodnocení, kde se může každý čtenář orientovat v námi zjištěných parametrech a funkcích. Pravdou je, že v původním záměru bylo ještě navíc uvažováno o "akustickém" testu hlučnosti všech přístrojů (možná se to podaří v dohledné době) a zde toto měření chybí. Chci za naši malou a (snad?) odbornou firmu zdůraznit, že jakýkoli náznak fanatické náklonnosti - anebo odporu - ke kterékoli značce byl (opravdu!) předem vyloučen, a to u kohokoli z nás. Nikdo zde fakticky neměl žádnou hodnocenou kamero-firmu - respektive její zbožňování - v prémiových ukazatelích nebo v jakémkoli jiném tlaku, jež by narušil tu naši (a námi zde už několikrát zdůrazňovanou) objektivitu… Kliky na největší počet obrázků, jaké kdy na našem WEB-u naeditoval do jedné aktuality či recenze autor většiny textu (tj. já - PJ), se může každý z našich čtenářů přesvědčit o tom, že jsme odvedli kus práce. Anebo to může kterýkoli z kritiků jen zkrátka jednoduše zavrhnout a zkritizovat, ale tu naši (poctivou?) práci nám určitě neodpáře…

Nejsou to fakticky krasavice? (Klikni pro zvětšení)

Vyhlásíme si tedy konečné výsledky: Jak vyplývá z tabulky postupně nasbíraných bodů, je na „bramborovém“ umístění model TRV19 firmy Sony. Ne snad pouze proto, že se tato firma téměř (hlavně díky svému daktyl-LCD) přestala prodávat, ale nejspíše proto, že svým zmíněným experimentem - bez možnosti volby - opravdu více odrazuje, než by zákazníkům nadbíhala. Bronzová příčka našeho testu patří překvapivě modelu JVC GR-D30, ale s minimálním odstupem od stříbrné pozice tuto (relativní) prohru velmi zjemňuje. Současný model japonského Viktora je zřejmě předurčen ke znovudobytí prvořadých pozic našeho oboru. Stříbrná medaile je získána také trochu překvapivě (nebo ne?) modelem Panasonic NV-DS65, jenž má sice nejvíce umělohmotných dílů v mechanické části, ale sympatickou výbavou a přesvědčivými výkony (zejména ta natočená "tma na blízko"!) utržil potřebný počet bodů.

Kompletní tabulka výsledků naší MEGA-RECENZE: všechny disciplíny a body

Kliknutí na toto pořadí: tabulka kompletního hodnocení
Zlatá medaile a tedy první místo patří zjevně a zcela zaslouženě modelu Canon MV600i: přístroj má navrch téměř ve všech parametrech a tam, kde (zdánlivě?) nestačí, alespoň o dobré umístění bojuje. Naše tabulka výsledků, jejíž úplnou verzi (včetně subjektivit každého z nás) si můžete zvětšit kliknutím přímo na ni, vypovídá o všech našich zjištěních podle našeho nejlepšího svědomí, přičemž se podepisuji jako hlavní autor většiny textu a hlavně chci závěrem ještě odpřísáhnout, že všechny uvedené fotografie z kamer (tedy jak z fota, tak i videa) jsou bez úprav a opravdu zcela 100%-ně autentické!!!

Zde: Základní technická data všech 4 zde testovaných rivalů v tabulce...

A - navíc - tady jsou odkazy do firemních WEB-ů námi testovaných značek:
Canon Czech +
JVC Czech +
Panasonic Czech +
Sony Czech

neco

U obrázků a jejich editace se snažil nejvíce: Jirka Rakušan

Titul nejúspěšnějšího firemního novice získal: Karel Souček

Nejen „tmavá“ natáčení a focení zaštioval: Jirka Ovesný

Celou tu šílenost dal asi ponejvíce dohromady: Petr Jelínek
(Prosím o upozornění na jakoukoli chybu)

Vydáno dne 20. 10. 2003 (57 722 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 17:27), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední vlákna

Fotka Sony DSR-35
krosna2 | 7. 3. 2024, 23:37
počet komentářů: 0
Prostě točte
tomas_1 | 30. 12. 2023, 03:25
počet komentářů: 0
Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 14. 12. 2022, 11:04
počet komentářů: 21
Svatební klipy
appalacio | 1. 8. 2022, 15:32
počet komentářů: 3
WorkShop19 - Fryšava
VideokameryCZ | 18. 5. 2022, 12:06
počet komentářů: 1
Pinnacle nevidí kameru
yaris.k@quick.cz | 1. 4. 2022, 18:31
počet komentářů: 8
Odborně naučná videa ze zdr. zařízení
appalacio | 12. 8. 2021, 12:34
počet komentářů: 2
Cyklomuzeum Žireč - příběh, který se stal skutečností
appalacio | 10. 8. 2021, 20:18
počet komentářů: 3
DaVinci Resolve 17
VideokameryCZ | 25. 4. 2021, 22:55
počet komentářů: 30
SW na střih videa
yaris.k@quick.cz | 28. 2. 2021, 12:58
počet komentářů: 36

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13650 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7119 x,
naposledy 9. 5. 2025, 17:17

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5632 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:34

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4959 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:32

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2100 x,
naposledy 9. 5. 2025, 17:29

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout