VIDEOKAMERY.cz | Sony FDR-AX53...

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Sony FDR-AX53...

Sony FDR-AX53...

Recenze: Sony FDR-AX53 a srovnání s konkurentkami...

Tato recenze tu mohla být už letos na jaře, ale její dodávky brzdil živel v Japonsku. A nakonec popíše-li se něco, s čím jsou už zkušenosti, bývá to asi spíše k užitku. Nuže: drahé čtenářky, zvídaví čtenáři, Správce Webu Petr Jelínek dnes přidává recenzi nádherné videokamery, s doplněním postřehů více nadšených uživatelů tohoto STROJE i srovnání se dvěma hlavními (cenově i funkčně) konkurentkami. A místo poplatku za naše dlouholeté zadarmové know-how je tu (dobrovolný) klik do našeho Šopíku, jehož prodejní čísla utěšeně rostou... Smějící se

Videokamera Sony FDR-AX53

Dnes jsem chtěl bez otálení přejít rovnou k popisu krásné macaté brunetky, ale nedá mi to se nezmínit o původu této řady a zkušenostech s předchůdkyněmi dnes představené mašinky. Už před dvěma roky jsem recenzoval „dovolenkovou kočku“ s projektorem a následně obdivoval i její nástupkyně „bez P“ a „s Péčkem“ (onen projektor) AX33/AXP33. A přiznám se, ač jsem byl sám zpočátku ostražitý, promítací vymoženost se mi MOC líbila a ztráta možné volby této finesy mě překvapila i mrzela. Nutno doplnit, že se bavíme stále i v nejdražších érách těchto typů okolo třiceti tisíc korun, možná o fous více s „promítačkou“. PÉJÉ810tka se mi držela fantasticky, shodně jako dobře padly do ruky Třiatřicítky (s PÉ i bez), ale pro současnou řadu bych už obdiv asi nepoužil. Třiapadesátka má boky jako skříň (je macatá Nevinný) a do menší až střední ruky už nepadne „jako ulitá“; tedy jako předchůdkyně. Ale tohle doporučuji vyzkoušet: pro pořádnou chlapskou pracku to může být akorát… 

Videokamera Panasonic HC-VXF990Videokamera Sony FDR-AX53Videokamera Canon Legria HF G40

Sony FDR-AX53 (< - náš E-shop) má snímač CMOS Exmor R® typu 1/2,5 s celkem 8,29MPx; a to za objektivem s 20tinásobným optickým zoomem, kdy nejširší ohnisko začíná na přepočtu 26,8 mm. Nenápadně menší senzor a dvojnásobně větší zoom oproti předchozí AX33tce může být výsledkem geniality vývojářů, konkurenčního boje s Foto-Bossem (byť tam tušíme, že se spolupracující firmou žádný boj nezuří Smějící se) nebo kdovíproč a zač, ale jisté je, že uživatelsky mašinka O DOST povýšila. A jak píšu v předchozích souvětích, zvětšování dokládá i třebas průměr závitu objektivu pro doplňky: PJ810 má 46 mm, AX33 už 52 mm a AX53 dokonce 55 mm. Kompaktnost přístrojů jde logicky ruku v ruce s rozměry. Přidám tedy míry a hmotnosti: 73 x 81 x 167 mm (zaokrouhleno) a 635 gramů včetně baterie ze základní sady. PJ810 i s promítací finesou má 68 x 73x 134 mm a 460 gramů (jen tělo) a pro AX33 a AXP33 platí údaje 71 x 79 x 155 mm a 700 g včetně AKU ze sady, respektive 725 gramů s projektorem. Viditelně jsem narazil na paradox: rostoucí míry nemají za důsledek absolutní navýšení hmotnosti, přestože bych si původně tipl, že Třiapadesátka bude ze zmíněných strojků kvůli macatosti i nejtěžší…

Videokamera Sony FDR-AX53Videokamera Canon Legria HF G40

No nic, jděme na zbývající technická data. Sony FDR-AX53 má mimo všechny vymoženosti optický stabilizátor s 5tiosým aktivním režimem (viz dále), výklopný LCD-panel je dotykový, s úhlopříčkou 7,5 cm (Sony píše „typ 3,0“ a už ani nepíše palce) a má 921.600 bodů, což je shodně s PJ810 i dvojicí AX33/AXP33. Hledáček je jako typ 0,24 s 1,155.200 bodů, což opět odpovídá shodě s Třiatřicítkami, ale se liší od 810tky (0,5cm, typ 0,2; 201.600 bodů). Autor textu připomíná, že jako hledáčkový kameraman neměl s 810tkou ŽÁDNÉ problémy, co do přehlednosti obrazu při natáčení u „Dovolenkovou kočkou“ čili ostrosti pro oko, přestože je vidno z technických dat, že PJ810tka má hledáček menší a s pouze přibližně jen pětinou obrazových bodů oproti následovnicím či současné Třiapadesátce. K zobrazovačům bych si ještě dovolil vytknout detail „mučící očnice“, jejíž plastová koncovka se jeví doslova protichůdně vůči cenové kategorii dalších zmíněných videokamer (řešit umíme)…

Videokamera Panasonic HC-VXF990Videokamera Sony FDR-AX53

Prstenec manuálních řízení je dosti úzký a bez doplnění kutilské clony, o níž se tu také psalo, je praktičnost používání prstence HODNĚ na hraně. Respektive: prsty mohou při ovládání sklouzávat do záběru, což je logicky nepříjemné. Možnosti volby funkcí prstence jsou vcelku rozsáhlé, ale samozřejmě omezují pouze zvolení jediné funkce a tudíž obsazení kroužku pro: ZOOM, ostření, expozici, clonu, expoziční čas, funkci AE Shift a režim posunu vyvážení bílé. Každá ze zmíněných funkcí se volí jednoduchým způsobem: delším podržením (stačí zhruba půl vteřiny) tlačítka MANUAL vyroluje na displeji svislý seznam nabídky ručních řízení a otáčením prstence se zvýrazní patřičná funkce. Potvrzení proběhne opět stiskem čudlíku MANUAL a do další volby nebo zrušení má prstenec svoji funkci. Samozřejmou možností pro uživatele je vyřazení ručního módu do automatu anebo prostě nesahat na prstenec, nechci-li manuál. LOGICKY s pamětí zapnuté funkce, protože třeba při najetí zoomu se zvoleným manuálním ostřením stroj prostě nezaostří (fokus je blokovaný), což může být i efektní…

Videokamera Sony FDR-AX53Videokamera Canon Legria HF G40Panasonic HC-VXF990

Ergonomie a přípojné zdířky. Normálně by mě asi nenapadlo spojit tato témata do jednoho odstavce, ale u této kamery jde o rozpor či spíše souvislost, takže jděme na to. ERGONOMIE této videokamery je VÝBORNÁ, až na detaily. Pomiňme, že za pořizovací cenu 26-30 tisíc lze obdržet i klasičtější kolíbku zoomu a neplísněme vývojáře za titěrnost regulace dioptrií pro oko, protože HLAVNÍ EXCESY jsou jinde. První, u nějž si nejsem jist - jak jsem psal už i v jiném článku - jestli si kdy konstruktéři Sony něco natočí po práci - je osazení VELMI DŮLEŽITÝCH zdířek pod ruku, vsunutou do zápěstního řemene! Fakticky se tak znemožní použití externího mikrofonu nebo napájení externím zdrojem (tzv. powerbankou) v terénu bez stativu (na němž to asi nevadí). Ano, pravoúhlý JACK-samec mikrofonu to částečně řeší, ale zůstává ono ALE. Ovšem druhým detailem je doslova VRAŽDA ergonomie: čtenář jistě pochopí komplikace držení stroje po odklopení krytky botičky: tam, kde se opírají prsty pravičky kromě ukazováčku - ten většina lidí mívá pro ZOOM - je obří místo, kde se může nacházet doplněk coby nasazený mikrofon či světlo (viz níže), ale MUSÍ tam být prsty: tedy logicky je tu pro ně jediné místo…

Videokamery SONY

Kvalita obrazu a všechny možné módy tzv. FULL-HD jsou shodné s předchůdkyněmi; a já si zase trochu rýpnu do fenoménu 4K. Prvním pohledem budiž dostupnost nahrávek v tomto formátu (módu, kvalitě, jak kdo chce). Když jsme obdivovali - od r. 2005 - vysoké rozlišení HDV (na pásky miniDV, tehdy od prvničky Sony HDR-FX1), nebylo možno pořídit takovou kvalitu NIČÍM jiným, než právě videokamerou HDV. A o prezentaci na TV-zobrazovačích se těžko diskutovalo, aspoň ze začátku, když vzpomenu, že i platforma HDMI se vlastně teprve zaváděla a ani profi-verze Sony HVR-Z1 neměla tuto zásuvku, stejně jako třeba maloobchodní prvotina HDR-HC1. Pro novinku 4K tedy platí stejná nedostupnost, ale hlavně stejná "palogika" pro praxi: komu to budu zpracovávat a kdo to ode mě bude chtít? Na čem si to přehraje, jak vůbec rozezná a ocení běžným okem rozdíl mezi "jen Full-HD" a 4K? A do nějaké doby většího rozšíření v "honbě za megapixely" - tedy všech součástí home-videořetězce - bude nejspíše fenomén 4K jen vějičkou pro další (větší?) finanční výdaj a hnacím motorem výrobců elektroniky...    

4k vs full vs hd

Určitě jedním z nevětších pozitiv Sony FDR-AX53 je VYNIKAJÍCÍ STABILIZACE OBRAZU, která je popisována jako inteligentní pětiosá. Už výše zmíněná "Dovolenková PJ810" měla skvělou stabilizaci a nástupkyně nezůstaly pozadu. Navíc má vzhledem k nárůstu zoomu CO ke stabilizování! Skvělý obraz a dobrý zvuk jsem předpokládal také, ale právě na ten deklarovaný zvuk jsem se zaměřil. Jsem totiž součástí velké rodiny, kde se dodržují tradice zpívání koled o Vánocích a byl jsem zvědav, jak si poradí vestavěné mikrofony s nikoli falešným zpěvem, nadto i takzvaným kánonem (tady nikoli chybně psanou značkou elektroniky Nevinný). Musím uznat, že jsem to předpokládal slabší, ale samozřejmě nelze očekávat zázraky od sestavy mikrofonů na ploše padesátikorunové mince…

Videokamery SONY

Finesy a fičury popisovaného modelu FDR-AXC53. Snímač, ZOOM a stabilizaci už jsem zmínil. Na českém Webu deklarované "Rychlé inteligentní automatické ostření (AF)" je stejně nejisté po rychlém najetí na detail, jako se projevuje u jiných videokamer, umocněno případným slabým osvětlením scény. Zvuk zkusím šoupnout hned po svátcích sem pod článek do ukázek. Funkci "Trimming playback" bych si klidně dovolil přeložit jako "přehrávání výřezů" (detailů) a líbí se. Na Full-HD televizoru nechá totiž oříznout obraz ze 4K ve zvoleném detailu a přehrává tak třebas jen obličej dítěte z jinak široké scény. Funkci "Vysokorychlostní záznam pro zpomalené filmy" už na stránkách českého Sony popisují česky, ale zase k němu nepíšou vůbec nic. Nebudu se v tom patlat: vyzkouším hned na dalších strojích v lednu a šoupneme to sem v aktualitě. Téma pro závěrečné odstavce je dáno v nadpisu: srovnejme výkonnostně a cenově podobné videokamery hlavního tria výrobců mezi sebou, co nám vyjde… Smějící se

Videokamera Sony FDR-AX53, Panasonic HC-VXF990, Canon Legria HF G40

Srovnání s konkurentkami s puncem selského rozumu. Zvolili jsme cenově a výkonnostně podobné videokamery Canon HF G40 a Panasonic HC-VXF990. Schopnosti transfokátorů jsou v podstatě shodné, manuální možnosti také a výbava jakbysmet. Canon i Panasonic mají gumovou mušli na hledáčku, Sony plastový "bazmek". Canon i Sony mají prstenec manuálů na objektivu, Panasonic nikoli. Canon i Panasonic mají elegantní sluneční clonu (na VXF990 je tadyhle), Sony nikoli. Canon má jako jediný kolíbku zoomu a LOGICKÉ uspořádání prostoru pro prsty na horním šasi (botičky) a je osamocen i v možnostech DVOU BOTIČEK (univerzální vpředu a inteligentní vzadu). Ale jako jediný NEMÁ MOŽNOST NAHRÁVÁNÍ ve 4K, o čemž už bylo zmíněno dosti. Na přelomu roků 2016/2017 navíc platila situace nedostupnosti náhradních akumulátorů v tzv. replikách pro Panasonic: levnější řešení bylo možné pořídit pouze pro Sony a Canon. No a pro Canon HF G40 ještě hovoří jedno "extras" navíc: jako jediný ze srovnávané trojice má DVA SLOTY na paměťové karty! Jednou z dalších odlišností, kterou ale nevidím jako problém, je absence kontaktů v jinak standardní botičce u kamery Panasonic. Je to zjevně dáno tím, že firma neprodukuje patřičné doplňky s tímto propojením a nepotřebuje to (zaplaťpánbůh za standardní rozteč ližin a bez fórichtuňku)...

Videokamera Sony FDR-AX53, Panasonic HC-VXF990, Canon Legria HF G40

Shrňme to. Sony AX53 je VYNIKAJÍCÍ VIDEOKAMERA ve své kategorii (dejme tomu) 26-30 tisíc korun. Mnohé detaily nemá tak chvályhodné neboli pozitivně vyřešené, jako další z konkurentek, ale v zásadě jí nic nechybí a zásadní vady ergonomie jí uživatel buď promine nebo bude "prskat" a užívat stroj s nutnou tolerancí. Ze všech tří dnes srovnávaných kamer je uprostřed s většinou parametrů; a to včetně délky (Canon 231mm, Panasonic 163mm, Sony 167mm) nebo hmotnosti (C má 900g, P udává jen tělo 396g, S 635g). Závity objektivu: C 58mm, P 49mm, S 55mm. Pro většinu nenáročných fajnšmekrů dozajista vyhoví ve většině požadavků. Fajnšmekr totiž nemusí být jen nadšeným poloprofíkem, ale často používáme tohle označení pro kupující, kteří chtějí slušný stroj za slušný peníz a přitom také (podobně jako u aut) nevyužijí každý den každý detail z příplatkové výbavy. A když už jsme u těch automobilů, Sony AX53 má výborné dílenské zpracování, shodně s dalšími dvěma mašinkami z trojice solidní výkon a ani náročnějšího uživatele v hlavních rysech nenaštve. Jen jsme dnes holt upozornili na slabší (ale i silnější) stránky, s čerpáním zkušeností uživatelů, kteří jž tuhle macatou dámu vlastní. HOWG...Úžasný

Sestavil Petr Jelínek, fotodokumentace Milan Navrátilík, pro čtenáře Webu VIDEOKAMERY CZ, copyright...

P.S.: Autor recenze si právě sbalil s sebou domů kompaktní Panasonic HC-VXF990, že prý na přezkoušení... Smějící se

Vydáno dne 2. 1. 2017 (39 810 přečtení, naposledy 26. 6. 2022, 10:39), autor: VideokameryCZ

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

Jarní AKCE JAKO BRNO naší firmy VIDEOKAMERY CZ...

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: WorkShop19 - Fryšava
VideokameryCZ | 18.05.2022 - 12:36
Re: Pinnacle nevidí kameru
VideokameryCZ | 06.05.2022 - 00:24
Re: Pinnacle nevidí kameru
Jenyk | 01.05.2022 - 22:44
Re: Pinnacle nevidí kameru
yaris.k@quick.cz | 28.04.2022 - 12:22
Re: Pinnacle nevidí kameru
yaris.k@quick.cz | 16.04.2022 - 16:13
Re: Pinnacle nevidí kameru
VideokameryCZ | 12.04.2022 - 22:23
Re: Pinnacle nevidí kameru
tomas_1 | 11.04.2022 - 16:07
Re: Pinnacle nevidí kameru
yaris.k@quick.cz | 06.04.2022 - 12:51
Re: Pinnacle nevidí kameru
VideokameryCZ | 05.04.2022 - 22:24
Re: DaVinci Resolve 17
appalacio | 08.01.2022 - 10:44

Nejčtenější články za 6 měsíců

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Zobrazeno 6693 x,
naposledy 26. 6. 2022, 12:09

Přejme NEJLEPŠÍ rok 2022!

Zobrazeno 5769 x,
naposledy 26. 6. 2022, 12:59

Canon PICK: Domácí bavič

Zobrazeno 4536 x,
naposledy 26. 6. 2022, 12:59

AKCE jako Brno v roce 2022.

Zobrazeno 4521 x,
naposledy 26. 6. 2022, 12:29

Srovnávání 3: BEZ-hledáčky?

Zobrazeno 3780 x,
naposledy 26. 6. 2022, 12:09

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

AKCE jako Brno v roce 202...

BEZKONKURENČNÍ NABÍDKA s českým Sony je tady! Výjimečně dáme čtenáři špetku (naší) historie. Firma VIDEOKAMERY CZ objevuje svůj první Obchod v roce 1993. Tehdy byly analogové pásky Video8/Hi8 i půlpalcové konkurence VHS-

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Babí léto: NOVÝ Canon XF6...

PROFESIONÁLNÍ Videokameru Canon XF605 zapůjčil čs. Canon k představení čtenářům. MASIVNÍ STROJ, který má mimo jiných fičur deklarováno ohromující maximum datového toku až 410Mbps ve formátu XF-AVC! Mrkněme na obrří brunetu v našem foto-castingu...

Číst dál

DJI Forever: prcek DJI TE...

Nejznačkovější DRONÍ Čína je tu zase! Pomyslný šuplík „Moudra v peru“ přináší NOVINKY Par excelence. Autor „poudačky“ coby vnímavý praktik se po pár měsících seznamování a sdílení poznatků à la Dron stal vcelku zkušeným poučeným laikem.

Číst dál

Panasonic HC-X1 po 4letec...

Videokamera Panasonic HC-X1 tu byla prvně popsána už v roce 2017. Žádný obchodní trhák z ní nebyl a ani nebude, přestože je VÝJIMEČNÁ hned v několika ohledech; nebo spíše PROTOŽE. Předně jde o dosti drahou i jedinou malo

Číst dál

Mikrofony BOYA: GenuineFa...

Dnes se podělíme se čtenáři o zajímavou značku audiotechniky BOYA, od níž zaujaly hlavně externí mikrofony; a ať se „obecenstvo“ nenudí, přidáme pár překvapení, konkrétně dva Audio-Video klipy coby malé srovnání mikrofonů…

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

DRON DJI Mavic Air 2: 1.d...

LEVEL Number TWO! Mavic Air 2 jako následovník kolegy bez čísla, ale se ZŘETELNÝM určením vzdušného plavidla, pokračuje MOCNÝM tempem. Pokroky DVOJKY oproti „Číslu BEZ čísla“ jsou doslova revoluční...

Číst dál

Sony FDR-AX53 po 5 letech

VIDEOKAMERY coby Královny Spotřební Elektroniky jsou navzdory Multi-Medi-Viru v kurzu. A univerzální „chytřítka“ (technické oko tak MULTI-techniku v čele s mobily vidí) je nenahradí ani zbla....

Číst dál

DRON DJI Mini 2: 1. epizo...

REVOLUCE v práci s Videokamerou? ROZVRAT dlouhá léta zavedených postupů? Expresivní NOVÁTORSTVÍ? Nebo MODERNÍ MODERNĚJŠÍ NEJMODERNĚJŠÍ metody natáčení Videozáznamů v terénu?! Každý si asi z fenoménu DRON vezme svoje, a

Číst dál

DJI OSMO Pocket 2: NEWS.....

Je tu nový DJI OSMO Pocket 2! Asijští tvůrci vyslyšeli asi mnohá přání (nepočetných) recenzentů a MNOHA uživatelů! Je i dost možné, že před vývojem a výrobou četli kluci z Číny připomínky i stesky ze všech koutků světa...

Číst dál

Recenze Canon XA40 od nás...

Videokamera Canon XA40 je PROFESIONÁLNÍ STROJ velmi sebejistého výkonu všech nuancí automatu i bohatých manuálů. Recenze chce doporučit krásnou a výkonnou brunetu všem, kdo ví, nač je RUČKA a netouží utratit pověstný ranec.

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

Canon HF G50 + HF G60

Canon letos přinesl na trh VIDEOKAMER v kategorii „Klasika“ PĚTICI novinek. Smysl oné Klasiky chápu coby fanda oboru jako „hendy“: tedy s držením těla zápěstním řemínkem, ale asi především přístroje s výbavou VIDEOKAMERY. Tedy transfokátorem...

Číst dál

AKCE jako Brno v roce 202...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Babí léto: NOVÝ Canon XF6...
DJI Forever: prcek DJI TE...
Panasonic HC-X1 po 4letec...
Mikrofony BOYA: GenuineFa...
Recenze Panasonic 1500-20...
DRON DJI Mavic Air 2: 1.d...
Sony FDR-AX53 po 5 letech
DRON DJI Mini 2: 1. epizo...
DJI OSMO Pocket 2: NEWS.....
Recenze Canon XA40 od nás...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
Canon HF G50 + HF G60
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout