VIDEOKAMERY.cz | Sony HC51-53-62: miniDV po soumraku?

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Sony HC51-53-62: miniDV po soumraku?

Sony HC51-53-62: miniDV po soumraku?

Sony HC62 a Canon MD150: srovnání (Klikni pro zvětšení)
Související odkazy k článkům "v útrobách" těchto slavných našich-vašich stránek tentokrát částečně nahradí Honzův text, dávám mu už konečně slovo, protože sdělí ctěnému čtenářstvu zepár tajemství, z nichž některá jsou novotami i pro p. Správce (:-D). Dalšími z novinek, které se nám dostaly do rukou v jarní době plné očekávání, jsou tři mini-DV japonského giganta; s původním názvem Tokyo Tsushin Kogyo, obchodujícího "až" od roku 1946 (Poznámka PJ: Canon od r. 1933, JVC od r. 1927 a Mastushita dokonce od r. 1918!). Současný název vznikl spojením latinského slova "sonus" a tehdy prý velmi oblíbeného slovního spojení "Sonny boy" - značícího mladého člověka volného a průkopnického ducha. Malá společnost živící se opravami elektrických zařízení a výrobou vlastních drobných spotřebičů (například na začátku kariéry měl být i automatický vařič rýže) se postupem času začala rozrůstat do celého světa a v průběhu 60ti let dosáhla z původních 20 na dnešních 160.000 zaměstnanců, čímž se Sony řadí mezi největší výrobce elektroniky vůbec (Pozn. PJ: by už to dnes taky nejni, co prej bejvávalo)…

Srovnání: Panasonic GS90 a Sony HC62 (Klikni pro zvětšení)
Vrame se však z malého nahlédnutí do historie zpět k současnosti. Ta po pravdě není mini-DV kazetkám úplně nakloněna. Co naplat, že tyto pásky mají v porovnání s ostatními formáty nespornou výhodu v nejvyšším datovém toku a tím tedy nejvyšší obrazové kvalitě. Většina uživatelů již dává přednost pohodlí a uživatelské nenáročnosti harddiskových či kartových kamer. V Evropském měřítku se proto loni stal neprodávanějším formátem Harddisk s 29,9 % z celkového prodeje, 28,4 % připadlo na DVD-kamery, což aspoň v našich očích vypadá trošku nereálně, ale ve zbytku Evropy je tento formát asi oblíbenější než v naší prodejně. Kamery se záznamem na mini-DV pásku obsadily třetí místo (24,4%) a poslední zatím zůstaly kartovky (2%). To vše ve standardním rozlišení. Zbylých necelých 16 procent připadlo na vysoká rozlišení. Do budoucí sezóny se však počítá s jasným ústupem mini-DV a DVD kamer a naopak s velkým boomem kartových modelů, což ostatně naznačil skvělý nástup kartovek Canon, jež se zatím v naší prodejně moc neohřály a rychle se vydávají opět (protože odtud k nám vlastně přišly) do světa…

Přední perspektiva HC62 s otevřeným LCD (Kliknutí zvětší)
Tato fakta znají i největší výrobci videokamer a asi hlavně proto se na letošek věnovali spíše novým kamerám jiných formátů, než mini-DV. V této sféře se tak pouze víceméně zopakovaly loňské DV-modely jenom v lehce pozměněném kabátu a nejinak je tomu u Sony. Zatímco do loňska velmi úspěšně bojoval s třímegovou HC96kou, letos útočí na zákazníky s triem modelů, ze kterých ani u jednoho není použit snímací čip větší než 1/6 palce, v případě HC51 a HC53 s 800tisíci, u HC62 s 1,07milionem bodů. Všechny tři kamery se tedy řadí do třídy lowend a snaží se zaujmout pouze nenáročné uživatele, kteří chtějí slušnou kameru do desíti tisíc korun. Tím ovšem nechci nijak shazovat jejich kvalitu. Mini-DV má pořád své kouzlo a obraz z těchto kamer je v porovnání se stejně vybavenými (a přesto dnes dražšími) harddiskovkami kvalitativně lepší a pro editaci videa určitě vhodnější...

Detail otevřené mechaniky mini-DV Sony (Kliknutí zvětší)
Zaměřme se nyní na nejvybavenější z této řady, tedy HC62; a vyjmenujme si v rychlosti její parametry. O snímacím čipu již řeč byla a tak přejděme k optice. Ta je stvořena v kooperaci (nebo s jakousi licencí) s firmou Carl Zeiss, což by samo o sobě mělo zaručit její kvalitu. Ohniskový rozsah se pohybuje od 2,5 do 62,5 mm, v přepočtu na kinofilm 36-900 mm v režimu 16:9; no a řečí laika je tu tedy 25násobné přiblížení. V závislosti na transfokaci se také mění světelnost objektivu: tedy od 1,8 do 3,2. Elektronická stabilizace je u videokamer lowend téměř pravidlem, jedinou výjimkou je již delší dobu Panasonic, v tomto roce zastoupený modelem NV-GS90. Pozitivem Sony jistě zůstává přítomnost závitu, v tomto případě 30 mm, což dovolí uživateli našroubovat před objektiv libovolný dostupný filtr nebo předsádku. Pro úplnost ještě doplňme informaci o krytce objektivu. Ta je stejně jako loni vestavěná, mechanická a posuvná páčkou na boku…

Sony HC62: pohled na ovládání a LCD (Kliknutí zvětší)
Tvar kamery opět oproti loňsku nedoznal velkých změn. Tělo se svými rozměry 114 x 85 x 63 mm nepatří mezi nejmenší, ale zdaleka ani největší přístroje na trhu. Odpovídající váha 390 g trošku napovídá o plastovém provedení přístroje. To je nejvíc poznat na výsuvném hledáčku, který bohužel nemá žádnou gumovou očnici a jeho užívání není moc pohodlné. Na druhou stranu buďme rádi za něj. Standardem se sice rychle stává natáčení přes výklopný LCD panel - tento způsob v současné době využívá většina amatérských kameramanů - ale zkušenější točič nedá na kukřík dopustit. Hledáček je samozřejmě barevný, širokoúhlý a se 123,2tisíci body. Stejný počet bodů má také výklopný LCD-panel o úhlopříčce 2,7 palce. Ten zároveň díky dotyko-povrchu displeje slouží jako hlavní ovládací prvek celé kamery a kromě spouštění nahrávání a transfokace nastavuje veškeré funkce. Pokud jsem označil hledáček za nezbytnost pro všechny zkušenější točiče, "touch panel" by se dal označit jako přesný opak. Na druhou stranu pro běžného uživatele je toto ovládání velmi jednoduché a přehledné a při natáčení v automatu absolutně bezproblémové. Jediné, co na tomto způsobu vadí pořádkumilovným uživatelům, je neustálá nutnost leštění displeje jemným hadříkem…

Některé z nabídek mini-DV-kamer Sony (Klikni pro zvětšení)
Jak jsem poněkud výše naznačil, MENU kamery působí velmi přehledně a jednoduše. Po stisku příslušného místa na displeji vyskočí rychlá nabídka nejdůležitějších funkcí, která se dá navíc podle vlastních potřeb měnit. Sony mezi tyto funkce zařadil výběr přednastavených scén (svíčky, sníh, portrét, sport…), jas displeje, manuální ostření nebo nastavení expozice. Hned na prvním místě svítí velký nápis MENU, který nás přenese do široké nabídky všemožných voleb od nastavení rychlosti nahrávání (SP, LP) až po nastavení jazyka (nechybí čeština) nebo času. MENU je opravdu obsáhlé a v podstatě opět stejné jako u loňských modelů. Drobné změny se naopak dočkala konektivita. Ne že by snad chyběl AV- nebo DV-výstup, ten se však pro letošek u HC62 proměnil také ve vstup a tím dovoluje uživateli nahrát si upravený záznam z počítače zpět na kazetku a archivovat si tak své filmy v podstatě na věčné časy. Kromě nejslabší HC51 mají také obě zbývající kamery slot na Memory Stick Pro DUO a USB konektor. Tato kombinace dovoluje pořizovat statické snímky a následně je stahovat do PC na disk…

Fazóna nových kamer Sony zprava (Klikni pro zvětšení)
Přejděme však již k praxi. Prvním (a musím říct - pro mne kapku nepříjemným) vjemem byl hmat. Kamera se mi trošku špatně držela, především díky mým delším prstům a nevhodnému umístění páčky zoomu, ke které jsem musel prst hodně ohýbat. Pro člověka s menší rukou tento problém však snad odpadá. O hledáčku jsem již psal, o elektronické stabilizaci ještě moc ne. Kamera stabilizuje velmi dobře, a to i při dost velkém přiblížení. Nedostatkem všech kamer třídy lowend zůstává stále nízká citlivost na světlo. Od čipu s úhlopříčkou 1/6 palce se nedají očekávat zázraky, a tak při osvětlení horším než výborném obraz šumí a stává se lehce neostrým. Sony v tomhle rozhodně není výjimkou. HC53 a HC62 pak také nabízí fotorežim. Snímky se ukládají na karty MS Pro Duo v maximálním rozlišení (u HC62) 1152x864 bodů a ani jedna z kamer nemá blesk. Z toho jasně plyne, že fotografický mód je zde opravdu jen pro chvíle nutnosti, kdy člověk fotoaparát nemá po ruce a potřebuje rychle něco (a nouzově) zachytit…

Stále stejně: kurzor ukáže název i velikost a klik zvětší!

HC62: Videosnímek, WIDE, 1024x576, 468kB (Klik zvětší)
HC62: Videosnímek, WIDE, 1024x576, 346kB (Klik zvětší)
HC62: Videosnímek, WIDE, 1024x576, 230kB (Klik zvětší)
HC62: Videosnímek, TELE, 1024x576, 333kB (Klik zvětší)
HC62: Fotografie, TELE, 1152x864, 497kB (Klik zvětší)
HC62: Fotografie, TELE, 1152x864, 365kB (Klik zvětší)
HC62: Foto-Lego, WIDE, 1152x864, 398kB (Klik zvětší)
HC62: Foto-Lego, TELE, 1152x864, kB (Klik zvětší)

Galerie Videosnímků a Fotografií (odstavec Správce). Hlavně novějším čtenářům zopakuji notoricky známé informace: jednak tu, že pojmem Videosnímky rozumíme obrázky vytažené pro představu čtenáře z pohyblivého videa (pojem Fotografie snad vysvětlovat netřeba) a pak také tu, že všechny mini-předlohy mají v útrobách našeho serveru připraveny větší verze v nejvyšší pořízené kvalitě, respektive velikosti fot vyjádřené součinem obrazových bodů snímků. Zleva doprava zde tedy nabízíme z Honzových zásob 4 pohlednější políčka z videa podle popisu (přiložením PC-myšky se vyjeví podlouhlý světležlutý nápis) a 4 Fotografie, které by mohly mást čtenáře obří gloriolou Správce stránek PJ - nikoli, ta ulice (5. cedule shora) má název po jiném jmenovci: snímeček pouze demonstruje schopnosti pomocného foto-režimu HC62; a současně naznačuje ve "Vlastnosti-Souhrn" (pravým PC-mouse-tlačítkem na uloženou fotku), že si náš šlompíček-Honzíček nenastavil v recenzované kameře datum (:-D). Předpokládáme, že potenciální zájemci o spotřební třídu videokamer (dejme tomu) do 10ti tisíc dostatečně pochopí, co (ne)mají v této kategorii hledat za vymoženosti…

Sony DCR-HC62 v přední perspektivě (Klikni pro zvětšení)
Nové Mini DV kamery od Sony tedy nepřináší nic nového a převratného, nakonec jako i jejich konkurentky od ostatních výrobců. Tento formát ustupuje čím dál výrazněji do pozadí a je jen otázkou času, kdy se tyto videokamery vytratí úplně (Pozn. PJ: zatím snad neplatí pro HDV-druhy). Je to sice malinko škoda, stará dobrá páska je stará dobrá páska a má téměř nenahraditelné vlastnosti, ale moderní jsou v současné době harddisky a v budoucnu vše zdrtí pravděpodobně karty. Ale abych jen nesmutnil o pozvolném odchodu tohoto formátu, zkusím i doporučit. Pokud hledáte dobrou kvalitu obrazu za velmi rozumné peníze, pak jste na dobré adrese. Pokud navíc nejste VůBEC kamarád(-ka) s počítačem a máte pouze DVD rekordér, není lepšího formátu. Záznam nahrajete na pásku, DV-káblíkem propojíte s rekordérem a velmi jednoduše si celou kazetku vypálíte na DVD. Bez starostí, bez nervů a bez nutnosti použití počítače. A ještě jedna důležitá připomínka: pokud si původní originál nevymažete, máte jej zaarchivován tím nejjistějším způsobem ze všech - vyzkoušeno od uvedení mini-DV na trh (1995)! HOWG…

Odkaz k technickým datům videokamer mini-DV Sony: do stránek čs. centrály.

Už tradiční vtípek kolegáčka Jendy může dnes být námětem na kratičký amatérský videoklip: Vsadí se čech, Rus a Američan o to, kdo přeskočí ohromnou jámu. Skáče Rus. Skočí do půlky a utrousí: "Ty vole." Slyší to domorodec, vyleze z chaty a kárá jej: "Tady se takhle nemluví." Skáče Američan, skočí do třičtvrtě jámy a taky si uleví: "Ty vole." Zas vyleze domorodec a říká: "Tady se takhle fakt nemluví!" Na řadě je čech: přeskočí, vyleze domorodec a řekne: "Ty vole."

neco
Svého nejmladšího kolegu ve zbrani ochotně zredigoval: Petr Jelínek
Novinky stařičkého formátu mini-DV představil čtenářům: Jan Holub.

Za upozornění na případné chyby předem příznivcům děkujeme (PJ).

Vydáno dne 5. 6. 2008 (32 630 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 18:42), autor: Jan Holub [holub]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13669 x,
naposledy 9. 5. 2025, 18:32

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7120 x,
naposledy 9. 5. 2025, 18:57

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5633 x,
naposledy 9. 5. 2025, 18:30

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4960 x,
naposledy 9. 5. 2025, 18:57

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2107 x,
naposledy 9. 5. 2025, 18:40

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout