VIDEOKAMERY.cz | Speciality historie videokamer? Pohleďte!

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Speciality historie videokamer? Pohleďte!

Speciality historie videokamer? Pohleďte!

2 objektivy a 2 CCD! (Klikni na detail s odklopenou krytkou)

Sharp VL-MX98: Jedním z nejzajímavějších počinů celé novodobé historie námi sledovaného oboru analogů byl nepochybně speciální stroj s dvěma CCD-snímači od firmy Sharp. Obchodní sí západně od našich hranic jej nabízela zhruba v letech 1993-95. Jak je vidět zde na všech obrázcích, videokamera má vpředu nad sebou umístěny dva (DVA!!!) objektivy, z nichž horní (větší: označen jako TV ZOOM LENS) má vyšší, 12násobný optický ZOOM, zatímco menší kolega - spodní širokoúhlý objektiv - má 8násobné přiblížení (je označen jako WIDE LENS). Sharp VL-MX98 je analogový stereofonní model systému Video 8mm s poměrně složitým ovládáním, ale o to zajímavější. Naznačme si, jaké jsou jeho největší finesy a proč nás tak zaujal…

Sharp MX98 shora (Klikni pro zvětšení)
Volbou použití obou objektivů „mezi sebou“ a jejich součinností lze dosáhnout přímo při natáčení například efektu „obraz v obraze“ nebo třebas stírání obrazu z jednoho objektivu druhým. V dobovém katalogu firmy Sharp bylo toto použití znázorněno celkovým pohledem na hrací plochu hřiště s ratolestí kameramana prostřednictvím jednoho z objektivů a pro druhý objektiv zůstala pomocí kolébky přiblížení efektní funkce detailu na postavu malého fotbalisty (jak jsem už zmínil, funkcí „PIP“: Picture In Picture). Jednodušeji řečeno byla při přehrávání na TV-obrazovce vyobrazena celá plocha hřiště a v malém okénku, jejž mohl dokonce uživatel posouvat do zvoleného místa v obraze, byl detail např. na obličej malé fotbalové naděje. Funkce objektivů se ale dala i obracet a kromě páčky volby efektů na boku stroje tak mohl kameraman činit i tlačítkem za ovládáním transfokátoru (viz obrázky).

Stroj se dvěma objektivy z boku (Klikni pro zvětšení)
Přístroj má barevný hledáček, velice kompaktní rozměry a na tehdejší poměry zajímavou výbavu včetně režimu nahrávání v rychlosti LP, možnosti použití stmívání (FADER) a přisvícení s funkcí protisvětla (BLC/GAIN-UP) nebo ručního ostření - malá tlačítka pod hledáčkem: F=FAR, N=NEAR. Navíc má i některé nestandardní detaily - např. speciální mechanickou odklápěcí dvoj-krytku obou objektivů (opět viz obrázky). MX98 je celkově dosti složitý, obchodně býval o dost dražší než klasika (zhruba o 30%) a nepochybně i výrobně nákladnější, a proto neměl ani zvl᚝ velký úspěch. Z obrázků je ale patrno, že si jej občas někdo i pořídil: narazil jsem na něj hned ve dvou exemplářích v našem servisu a druhý, demontovaný stroj, jsem vyfotil i uvnitř.

2 objektivy a 2 CCD: pohled dovnitř (Klikni pro zvětšení)
Jasně je zde vidět, že objektivy videokamery mají vlastně proti běžnému stroji s jedním objektivem dvojnásobné množství dílů v čele s motorky ostření, přiblížení a clony. Do jisté míry jde tedy jaksi o dvě kamery v jedné, samozřejmě s jedinou mechanikou kazety. Pamatuji si tento experiment z jednoho speciálního obchodu s elektronikou (byl to tehdy tuším Media-MARKT) v sousedním Rakousku, kde jsem jej měl kdysi možnost chvíli i vyzkoušet a musím nakonec ještě i dodat, že ovládání takové věci chtělo zřejmě hodně cviku a fandovství. Určitě bych přístroj nedoporučoval (tedy ani např. jako možnou ojetinu k zakoupení) nikomu, kdo není příliš šikovný, značně trpělivý a nejraději i technický hračička současně…

Kloubový stroj Hitachi ve všech fázích (Klikni pro zvětšení)
HITACHI VM-E25E: jakoby měla firma HITACHI patent na všelijaké „kloubové“ přístroje, ze všech výrobců videokamer jich asi uvedla na trh nejvíce. První z obou zde vyobrazených strojů firmy - VM-E25E - je z modelové řady 1993, má 1/3“ CCD-čip s 320.000 body a stereofonní mikrofony. Už tehdy nabízela firma HITACHI nevídaně velký 16násobný motorový (optický) ZOOM a 64násobek digitálního navíc. Dvoustránkový titulkovací generátor, makro-ostření (a tele-makro), filtr proti vlivu větru, možnost nastavení tří stupňů variací přiblížení nebo tenké dálkové ovládání ve speciální přihrádce dvířek mechaniky kazety jsou dalšími prvky výbavy. Podle obrázků je sice do jisté míry možná i nehezký, ale dnešní téma je přece o zajímavostech a experimentech mezi videokamerami.

Složeno a vypnuto: Hitachi VM-E25e (Klikni pro zvětšení)
Mechanická pojistka na boku přístroje uvolňuje kloub části s hledáčkem a objektivem, čímž se současně odklápí vestavěná krytka objektivu. V tzv. klidové poloze, tj. „placaté“, je krytka zavřena a kamer tvoří plochý tvar, snad kvůli skladnosti. Pootočením objektivové části o 90° proti mechanickému dílu kazety je videokamera pohotová k vlastní práci. Pro představu o logice předchozích řádků jsem všechny tři polohy zepředu i vyfotil, aby bylo mimochodem dobře patrné zaklápění mechanické krytky. Jak je vidno z předního pohledu na přístroj, kameramanova ruka drží zvláštně vyhlížející stroj za objektiv a díl s mechanikou kazety přitom jaksi visí vlevo dolů (z pohledu obsluhy). Na celkovém pohledu z boku přístroje je pak vidět posuvné tlačítko OPERATE, které je hlavním vypínačem kamery. Volbu režimu přehrávání/nahrávání provádí obsluha přesuvnou páčkou CAM/VTR, která je v klidové poloze zcela skryta.

Olympus VX82 je fantastická placka! (Klikni pro zvětšení)
OLYMPUS VX-82: je (pokud si dobře pamatuji) vlastně docela shodným modelem s někdejšími produkty firem FISHER anebo také SANYO. Extrémně placatý tvar osmičkové stereofonní videokamery pochází zhruba z let 1993-95 a do jisté míry se podobá svým uspořádáním jinak krásným a velice vybaveným přístrojům (dnes už) legendární firmy oboru: Akai. Přístroj analogového systému Video 8mm vč. stereofonního zvuku se zcela vymyká „běžnému“ standardu a drží se opravdu úplně jinak, než by napovídala pomyslná pravidla o rovnováze a těžišti: obrázky napoví. Hlavní vypínač je ale poněkud klasičtější: přesuvná páčka se třemi režimy (CAMERA - OFF - PLAYER) je vidět na zvětšeném obrázku hned vedle povysunutého těla hledáčku…

Náš popisovaný vzorek už dosti zažil (Klikni pro zvětšení)
Vedle ovládání titulkovacího generátoru a nabídky (TITLE - MENU - SET) je pozoruhodný detail, jenž byl užit i v sortimentu Sony: čidlo dálkového ovládání se dá zaklapnout do těla přístroje a pro potřebu použití ovladače se na něj zatlačí a váleček čidla se vysune vzhůru (asi 1,5 cm). Celá mechanika je řešena jaksi naležato a to ji z dostupných pramenů činilo oproti klasickým mírně poddimenzovanou. Podobné řešení a většinou s podobně mírně poruchovější mechanikou (při větším trápení) se ale provádělo i svisle - ve velmi tenkých kamerách Canon UC10/15/16 a dalších strojích relativně nedávné historie. Za zmínku k tomuto modelu stojí ještě ovládání nahrávání tlačítkem, jež je umístěno před kolébkou transfokátoru (W-T). Za touto kolébkou se nachází ještě „hledací“ funkce rychlého střihu: SCENE SEARCH. Podobně jako u moderních kamer slouží tato vymoženost pro rychlé dohledání požadované scény v režimu nahrávání. Jinými slovy je na přístroji proto, aby se kameraman nemusel obtěžovat např. při dílčím pokažení záběru přepínat stroj do přehrávání a hledat. Jen prostě přeruší nahrávání, vrátí scénu do požadovaného místa a pokračuje. Ovládací tlačítka přehrávání záznamu se pak nacházejí v úkrytu pod miniaturními dvířky mezi hledáčkem a „střihovým hledáním“.

Hitachi VM-C1 má kloub vpředu (Klikni pro zvětšení)
HITACHI VM-C1: je čtvrtým dnes popisovaným experimentem a malá zmínka o něm byla již náplní jedné z aktualit před více než dvěma roky. Můj odhad roku výroby této zajímavosti je někam okolo 1990/91, kdy ještě firma HITACHI produkovala systém široké kompaktní pásky (VHS-C). Jak je vidět z obou obrázků, tělo videokamery i s hledáčkem je tentokrát otočné jen proti přednímu dílu objektivu s ovládací částí obsluhujícího kameramana, a to o 90°. Na předním dílu je také kolébka přibližování včetně ručního ovládání páčkou a zřejmě i ručním řízením ostření. Mikrofon je umístěn vpravo vedle objektivu spolu s čidlem pro automatické ostření. Další zvláštností je také uložení akumulátoru - pod zápěstním řemínkem uživatele. Přístroj funguje jako videokamera v poloze vyklopené přední části a naopak jako přehrávač pořízených záběrů po sklopení „do lajny“.

Hitachi VM-C1 ve složené poloze (Klikni pro zvětšení)
Protože jsem fotografie pořizoval před zmíněnými více než dvěmi léty, nemohu bohužel napravit relativní nekvalitu, ale snad je patrno, jaký je vlastně tvar těla C1čky a jakou má tato strojovna zhruba výbavu. Kromě zatmívačky (FADE) a možnosti ručního ostření (FOCUS) je zde i základní informace o datu a hodinách (DATE a DISPLAY) a podle posuvné páčky TAPE SPEED soudím i na možnost dvojí rychlosti nahrávání. Páčkou UNLOCK je zřejmě uvolňován tubus hledáčku pro povytažení. Zatímco od předchozího experimentu značky máme na firmě dobový prospekt, u tohoto ještě staršího přístroje jiného nahrávacího systému nejsou technická data dostupná…

Příště: něco o výměnných objektivech? (Klikni pro zvětšení)
Placaté, otočné, extrémní a většinou dosti zvláštní… Mnohem více modelů lze ale nalézt mezi nadšenci celého světa. Rádi občas pro své čtenáře něco najdeme a podělíme se. Zdá se nám to totiž zajímavé skoro tak, jako jsou nepochybně interesantní třebas v úvodu zmíněné historické automobily, parní lokomotivy, průkopnické motocykly anebo letadla z éry známého Luise B. Vám snad toto téma připadlo fádní? Pak se mějte na pozoru před příštím pokračováním, už jej mám „v peru“…

neco
Nejen tohle téma stvořil s láskou k současnosti i historii videokamer: Petr Jelínek

Vydáno dne 17. 10. 2003 (29 179 přečtení, naposledy 10. 5. 2025, 17:37), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Zobrazení vláken

WorkShop číslo 3...
659 277x, naposledy 10. 5. 2025, 19:01
Canon XF100 a XF105
486 780x, naposledy 10. 5. 2025, 19:11
WS4: Austerlitz...
482 107x, naposledy 10. 5. 2025, 19:25
WorkShop 21.3.09
476 671x, naposledy 10. 5. 2025, 19:15
Sony Vegas
469 337x, naposledy 10. 5. 2025, 19:50
WS5
423 790x, naposledy 10. 5. 2025, 19:14
Edyho Foákování. :-)
386 566x, naposledy 10. 5. 2025, 19:07
příští WS
377 447x, naposledy 10. 5. 2025, 19:43
Panasonic GH4
327 238x, naposledy 10. 5. 2025, 18:03
Dobruška 6. a 7. června
315 838x, naposledy 10. 5. 2025, 19:20
Sony NEX-EA50
294 036x, naposledy 10. 5. 2025, 19:18
Canon XH A1s?
267 783x, naposledy 10. 5. 2025, 19:10
HV30 a zvuk
255 107x, naposledy 10. 5. 2025, 19:41
Video z firewire na USB a HDMI ?
253 814x, naposledy 10. 5. 2025, 19:44
Slider - pojezd
238 112x, naposledy 10. 5. 2025, 19:26

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13728 x,
naposledy 10. 5. 2025, 19:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7181 x,
naposledy 10. 5. 2025, 19:40

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5700 x,
naposledy 10. 5. 2025, 19:00

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 5021 x,
naposledy 10. 5. 2025, 19:20

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2177 x,
naposledy 10. 5. 2025, 19:00

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout