VIDEOKAMERY.cz | Videokamera DVD: Panasonic VDR-M30

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Videokamera DVD: Panasonic VDR-M30

Videokamera DVD: Panasonic VDR-M30

Panasonic DVR-M30 zepředu (Klikni pro zvětšení)
Už při prvním pohledu se jeví tento model trochu jako pokračování známých řad velmi známé firmy Panasonic NV-GS10/30/40/50 a 70; jen se jaksi tahleta videokamera rozměrově trochu zvětšila a prodloužila. Její skutečné míry jsou 56,2 x 89 x 133,6 mm (šířka, výška, délka) a hmotnost je pak bez akumulátoru a kazety rovného půl kilogramu. Důležitá připomínka (PJ): podle všech dostupných informací jde zde vlastně úplně kompletně o výrobek firmy Hitachi - ta nabízí svůj shodný model s označením DZ-MV350 - jež byla tímhle typem v podstatě jaksi donucena zavést shodné uspořádání kontaktů akumulátorů s typem Panasonic „DU“ (tedy pro řadu GS roku 2003). K přístroji je mimochodem přiložena větší (prostřední z možných nabízených) kapacita „DU-14“ (viz dole)…

Panasonic M30 zprava: držení (Klikni pro zvětšení)
Objektiv přístroje je již s dnes tradičním 10-ti násobným přiblížením (3,15 - 31,5mm), které je dále možné doplnit o digitální zvětšení až na 240násobek. Světelnost objektivu je f1.8 (závit filtru je 30,5mm), což je v současné nabídce výrobců také naprostý standard a bude to znamenat v nižším osvětlení problémy s barevným podáním a rychlostí ostření; ale to je u malých kompaktních kamer v podstatě běžný jev. Videokamera je také vybavena elektronickým stabilizátorem obrazu; a to s velmi solidními výsledky. A pokud by například firma Panasonic dala takovéto kameře optický stabilizátor, zapsala by se určitě do dějin - jako první výrobce malé DVD-kamery s optickou stabilizací (no: však uvidíme, kdo bude případně první). Za objektivem je umístěn snímací CCD-čip úhlopříčky 1/4“ s 800.000 body. Aktivních pixel pro digitální video je při nahrávání zhruba polovina…

DVR-M30: nabídka na LCD kamery (Klikni pro zvětšení)
Do videokamery DVR-M30 se „strkají“ DVD-R nebo DVD-RAM disky ve speciálním držáčku-rámečku (viz obrázek). Jeden DVD-RAM-disk s kapacitou 2,8 GB je k přístroji přiložen v základní sadě. Po nastavení kvality v MENU se na něj vejde v režimu EXTRA pouze 18 minut na každou stranu (hovoříme zde o MPEG2), s poznámkou od výrobce: při záznamu s proměnnou rychlostí datového toku je možno pořídit i více než 18 minut, protože se přenosová rychlost automaticky mění v rozsahu 3-10Mb/s. V režimu FINE je to zhruba 30 minut při datovém toku 6Mb/s a při režimu STANDARD je jedno DVD-médium připraveno až na dvě hodiny záznamu (součet obou stran) s datovým tokem 3Mb/s. [Poznámka PJ: Datový tok Mini-DV je 25Mbps, to znamená, že je zhruba dvaapůlkrát větší, než udávaný největší tok MPEG2] Pokud si kameraman bude chtít koupit další malý DVD-disk, je potřeba si na tento DVD-RAM disk s opakovatelným vypalováním - údajně až 100.000krát - připravit necelých 700,- Kč. Pak ještě existuje další možnost volby: disk DVD-R (jednou vypálit a dost!) s kapacitou 1,4 GB - tedy pouze jednostranný a bez rámečku (neboli CARTRIDGE) - ten pak stojí 295,- Kč…

Panasonic M30: otevřená mechanika (Klikni pro zvětšení)
Určitě teď může čtenáře také zajímat, jestli - a jak - umí vlastně tato videokamera digitálně fotit. Umí, a to jak na 8cm-DVD-disk, tak i na SD-kartu. Sice tu žádná SD-karta (ve výbavě) není, ale určitě nebude pro kameramana problém si do slotu pro SD-kartu tu správnou - vyvolenou - kapacitu dokoupit (volitelně) navíc. Snímky (formát JPEG) jsou ukládány v rozlišení 640x480 (tedy VGA) a podle zvolené kvality je například možno na 16 MB SD-kartu uložit D-fota v počtu 100 až 400 snímků. Druhá možnost ukládání fotek je (viz už výše) na opakovatelně použitelný DVD-disk. Na tento miniaturní 8cm-disk se dá - jedna strana - uložit až 999 JPEG-snímků, neboli (jak uvádí prospekt) může jít o kapacitu až 1998 digitálních fotografií (!) na obě strany tohoto malého DVD…

Mechanika M30: vpravo je vidět laser (Klikni pro zvětšení)
Při záznamu i přehrávání se můžeme dívat do barevného „pidi“-hledáčku se 113.000pixely (body) anebo také na LCD panel s úhlopříčkou 2,5“ a (přesně dle výrobce) 113.578 body. Naštěstí se vývojářům podařilo tlačítko MENU i jeho ovládání umístit až za LCD-panel (viz obrázek), takže se dají některé funkce nastavit i pomocí hledáčku - což může mít logicky jako důsledek výraznou úsporu spotřeby energie z akumulátoru. Co však pod zmíněným LCD-panelem zůstalo, je ovládání manuálního ostření a expozice, tlačítka protisvětla anebo nastavení hlasitosti malého reproduktoru (tohle logicky pro přehrávání). Ovládání ZOOM-u připadá ukazováčku pravé ruky a palec je schopen celkem pohodlně zapínat a vypínat kameru, nastavovat foto/video-režimy a zapínat nebo přerušovat nahrávání videozáznamu…

Zobrazení schéma na LCD- panelu (Klikni pro zvětšení)
Co se týká MENU, je v první řadě třeba říci, že videokamera nenabízí ani jeden digitální efekt. Ovšem vzhledem k tomu, že v PC programech je jich většinou dostatek, není to určitě nejen pro mě nijak vážné mínus. Nabídku MENU ovládá křížkový JOYSTICK s potvrzováním „ENTER-ovým mikrospínačem“ - a tento pohyb je tedy poměrně přesný a pohodlný. Přístroj nabízí šest motivových záznamových režimů: Auto, Sport, Portrét, Bodové osvětlení, Pláž/písek & sníh (Sand and Snow) a režim pro nízké osvětlení. No a mimoto je ještě taky možno v této videokameře nastavit vyvážení bílé barvy, vypnout stabilizátor obrazu a samozřejmě taky logicky nastavovat údaje reálného - aktuálního - data a času…

Ovládání a USB-výstup - vpravo (Klikni pro zvětšení)
U všech DVD-videokamer je asi největší základní výhodou přehledné dělení videozáznamu na úseky neboli scény, které je možné jednotlivě a podle potřeby (!) mazat. [PJ: jak už bylo uváděno před časem v našich historicky prvních zmínkách o DVD-videokamerách Hitachi, nejde zde o žádný lineární záznam, nýbrž o vypalování oddělených datových souborů, jež jsou pak kdykoli přístupny každý zvl᚝.] RJ: Mazáním lze mimo jiné dosáhnout základního střihu záznamu a samozřejmě získat i další volné místo na tomto DVD-médiu. Zbylé části je pak možno mezi sebou (PJ: dokonce tohle!) i přehazovat. A navíc se dají scény kopírovat do složek a potom i zvolené složky ještě pojmenovávat: takže můžeme mít na jednom malém DVD například nahrány - coby malé filmy - jednu akční dovolenou, dvoje narozeniny, troje křtiny a jedny vánoce a přesto bude vše opravdu přehledně uspořádáno…

DVD-disk v rámečku (Klikni pro detail po vyjmutí)
Pokud bude chtít kameraman pořízený videozáznam přehrávat jinde než na videokameře (respektive na jejím zobrazovacím LCD), má - pod mikrofony - připraven analogový výstup pro TV nebo VCR. Pod LCD-panelem je USB (kompatibilní s 2.0!) výstup pro přenos video záznamu i fotek do PC. Co nás docela zarazilo, je absence standardního digitálního výstupu IEEE1394 (FIRE-WIRE); a možná by kameře taky slušel kompozitní S-video výstup. Přístroj není ani žádným běžným způsobem odblokován, takže můžeme rovnou zapomenout na přepis starých analogů: osmičky, Hi8, VHS-C i S-VHS-C apod. na DVD. A aby byl výčet připojovacích konektorů úplný, je třeba ještě taky uvést mikrofonní stereo-zdířku: jde o vstup typu JACK s průměrem 3,5 mm. Externí mikrofon má tedy reálnou šanci…

Akumulátor a ovládání VDR-M30 (Klikni pro zvětšení)
V sadě s touto videokamerou je dodáván (zmíněno výše) podstatně silnější AKU-článek oproti základním modelům Mini-DV Panasonic řady NV-GS10 až GS50. Server firmy Panasonic CZ (dole) zde sice tvrdí něco jiného, ale čtenář může věřit našemu „ohledání“. Nakonec ani např. rozměry nejsou na uvedeném WEB-u správně (kdopak to tvoří?). DU-14 má kapacitu 1.360mAh a podle výrobce by měl zvládnout (ale bez přibližování a jiných „konzumujících“ funkcí) natáčet videozáznam skrz hledáček až 125 minut; a s vyklopeným LCD-panelem by to mělo být stále ještě velmi pěkných 100 minut tzv. video-práce. PJ: Možnosti pro letošní řady kamer jsou v zásadě tři: DU07 má 700mAh (přesněji se udává 680mAh) a dodává se v základní výbavě modelů Panasonic GS10 až GS50, akumulátor DU14 už tu byl jmenován a typ DU21 by měl znamenat vrchol této řady a jeho označení značí (snad) kapacitu 2.100mAh…

Botka pro příslušenství VDR-M30 (Klikni pro zvětšení)
Na horní straně této kamery je umístěna tzv. botka pro eventuální uchycení mikrofonu nebo světla a zřejmě mimochodem díky tomu není možno vyklápět hledáček ve vertikální poloze. Kamera i přes jakousi relativní kostrbatost díky mechanice na disk (ten se vkládá jakoby pod ruku) padne vcelku příjemně do ruky a základní ovládání lze obsloužit pravou rukou. Levou ruku kameramana bych však opravdu nedoporučoval strčit do žádné kapsy, ale spíše použít pro přidržení vlastní videokamery a tím vlastně i lépe stabilizovat obrazový videozáznam. Ostatně (PJ): server českého zastoupení firmy Panasonic dokonce tvrdí, že kamera je vhodná i pro ovládání levou rukou kameramana - proč ne, že…

Software MY-DVD (Klikni pro zvětšení)
A jak to vlastně uživatelsky funguje? Testoval jsem kameru na svém počítači doma a mám následující první poznatky: v přehrávači DVD značky MUSTEK to „nejelo“ ani náznakem, přestože mi to normálně přehrává úplně všechno. Do DVD-mechaniky počítače (Pionner) to nedostanu, protože mám tzv. vcucávací typ a disk nemá „normální“ průměr jako CD (12 cm). Kamera se pak dá nainstalovat podobně jako fotoaparát nebo čtečka: coby vyjímatelný disk a následně se mohou libovolně kopírovat do PC soubory. Ty ale nejdou běžným programem spustit, nebo nemají přípony MPEG nebo AVI, ale třeba BUP, IFO, VRO a podobně. Ke kameře je speciální SW na stahování do PC a jednoduchou editaci (nebo taky převod do formátu MPEG). Zmíněný komprimát se pak dá zpracovat třeba i ve známém PINNACLE. Rozlišení je tady 704 x 576, ale dá se zvolit i 720 x 576 bodů, což pak ale možná trochu bude deformovat obraz (nezkoušel jsem). Co je vyloženě super, že se na disk dá kopírovat prostřednictvím rozhraní USB a zmíněného „výměnného disku“ všechno možné! Pozadí (pracovní prostředí) programů jsou zde na zvětšení přiložena (PJ: nechal jsem to trochu větší než obvykle). Jinak jde zpracovaný videozáznam samozřejmě vrátit zpět do kamery - tedy na vložený DVD-disk…

Střihový software MOVIE-ALBUM (Klikni pro zvětšení)
Vyjmenujme ještě - podobně jako Panasonic CZ na svém českém WEB-u - seznam udávaných přiložených software:
DV-STUDIO 3.1 - stahování fotek do PC, G.726 Audio Decoder - přehrávání hlasových poznámek v PC, USB Driver - pro komunikaci s PC, Web Camera Driver - pro funkci WEB-kamery, ArcSoft Photoimpresion3.0 - editace fotek plus přidávání speciální efektů a titulků, ArcSoft Panorama Maker 3.0 - umožňuje skládání panoramatických fotek, ArcSoft PhotoMontage2000 - pro tvorbu koláží a úpravu jasu, kontrastu a jednoduché retušování. Kromě těchto SW jsem našel ještě editační, jejichž vyobrazení jsou právě zde uvedena…

Některá technická data ze serveru Panasonic CZ jsou zavádějící… (73kB)

neco
Zkoušení nové DVD-krasavice redigoval PJ; autor: Jirka Rakušan

Vydáno dne 9. 11. 2003 (54 673 přečtení, naposledy 10. 5. 2025, 00:25), autor: Jiří Rakušan [rakusan]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13695 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:58

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7131 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:04

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5644 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:39

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4973 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:29

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2122 x,
naposledy 9. 5. 2025, 22:59

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout