Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: K čemu Ondras?
Není zač, slušné tu chceme. :-D)
Re: K čemu Ondras?
Díky, Správce. (:-))
Re: K čemu Ondras?
Nejpotrefenější husy mívají často nejrychlejší reakce a právě Ondrasovským stylem: tedy arogancí+ignorací pojmů z etiky. A kvůli pocitu jistoty a ochraně "demokracie" (v jejich ctěném chápání) ještě navíc obrannými zvoláními na závěr, pomyslně vylučující už dopředu opozici s již notoricky známými hesly o zákazech, stádnosti atd. čtenář nepochybně tuší, kvůli čemu jsem diskutéra s nickem Ondras vykázal už nejednou PRYč. Jenomže, znáte to: "když je veš v kožichu.." (aneb "vyhoď ho dveřmi..."). A to jsem byl s tím (zatím?) Nerozumou osobně v @mailovém kontaktu a myslel jsem si, že se "zklidní". Chyba, bohužel: mladý muž Ondras je (a možná jen díky dočasnému stavu společenského dospívání) nežádoucí Nezdvořák s velmi hloupým projevem a jeho příspěvky NEBUDOU v této diskusi (potažmo jakoby v našem domě) žádoucí. Nashledanou, tuto diskusi budu otevírat zítra v (zatím) neurčenou hodinu. HOWG.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ondrasi, jsou nutné osobní invektivy?! Vykašlite se na to! Dík!
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Chtě nechtě musím na tuto demagogii reagovat, ikdyž proti mému nejhlubšímu přesvědčení. --- Přiznal jsem, že nevím, kolik řádků tedy nakonec na pásku kamera uloží. Opravdu trestuhodné... Smím se tady ještě vůbec objevit? ---- Popis metody BF jsem podal o řadu příspěvků výš, stačí nebýt v křeči a umět číst. ---- Kdo jste, abyste hodnotil něčí úroveň znalostí? To je tento web zkušebním prostorem a Vy jste zkoušejícím? Takhle spolehlivě panu Jelínkovi vyženete všechny zákazníky, kteří jsou, podobně jako já, amatéry. ---- Mě nevyvádí z míry nové poznatky nebo nutné změny vlastního názoru. Proto diskutuji a ptám se. A Vy, místo abyste mi vysvětlil, proč tedy je záznam na pásku řádkově degradován, začnete kolem sebe metat urážky. Takže co mě vyvádí z míry, je Vaše nebetyčná nadutost spojená s buď od přírody vrozeným nebo záměrně pěstovaným buranstvím. --- Nikdo totiž nemá zapotřebí se na tomto webu od Vás nechat beztrestně urážet. Některým to možná nevadí, mně ano. Takže teď už definitivně SBOHEM.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Krakene, tzv. sleský rozum, přepočet z megapixelů snímače a kecy okolo z tvé kamery prostě 576 řádků nevydolují. Smůla. Žádal jsem tě rovněž o tvůj popis metody BF. Zase nic. Jen hysterická křeč. Pokud tě, nebo kohokoli jiného, uráží mé zhodnocení kvalit tohoto vlákna, nezbývá než potvrdit pravdivost tvrzení o potrefené husičce. Hodnotil jsem úroveň znalostí tak triviální věci jako je prokládání a práce s ním. Je až zarážející jak bídně jsou na tom i lidé, kteří se aktivně videem zabývají dlouhou dobu. U začátečníků je to pochopitelné. Je smutné, že i dnes se najdou lidé, kteří jsou absolutně vyvedení z konceptu, když jsou jejich zažité názory a zvyky konfrontovány s realitou či opačnou zkušeností. Pak létají vzduchem zákazy, ignorace a nabádání ke stádnosti. :D
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ondrasi, když není pohyb v obraze, BLEBD příliš obraz nerozostří! Nespojuje 288 řádek zase do 288, ale 2x do 576. a přeplácne přes sebe... Detaily se však sčítají! U pohybu se ale obraz rozsype, pouhým spojením půlsnímků a zdvojí kontury, to jo, detaily se však nesčítají, jsou vedle sebe! ---------------------------------------------------------------------------------------- Dále prosím rozlišuj mezirozlišením a rozlišovací schopností!!!! Je rozlišení CCD, rozlišení výstupního vidoeosuboru kamerou generovaného -nepřímo získaného z CCD -výpočtem a rozlišovací schopnosti kamery jako celku! V tom posledním máš pravdu, rozlišení SD bude rozhodně o dost menší než toto rozlišení 720x576... To první zmátlo zase Krakena, tím že myslíš rozlišovací schopnost a on zase rozlišení "kamery" (pojem: rozlišení kamery je tak trochu blbej termín, jak jsem napsal výše, správněji je rozlišovací schopnost kamery a nesouvisí ani s rozlišením CCD! -to píši spíše pro ostatní čtenáře, neuražte se jeli vám to jasné, pánové!) ------------------------------------------------------------------------------------- Mistr Kraken, ono to stejně musí grafika chuděra upocená, z "i" udělat pro moderní zobrazovadla "p" Nakonec to udělá at již PC (grafika) tak i "stolní" player, jeho výstupní modulátor natož, máli, nějaký HD výstup, natož LCDTV či Plasma TV pro zobrazení i kdyby na AV vstupu přijímali prokládaný signál! No a hrozí, že to udělají více či méně zdařile a právě že některé levné playery s HDMI nebo až el. obvody a nutně integrovaná grafila LCDTV, krom blendu vypouští(!!!) prostě jeden půlsnímek a pak platí, jak psal Ondras, že jen interpolací roztáhne jediný půlsnímek o mizerném rozlišení z 720x288 na 720x576 a tedy rozlišovací schopnost obrazu bude hrozivě menší!... (klasicky LCDTV THOMSON, ale i mnoho jiný menší LCDTV do 32", u kterých si mnozí ani nevšimnou...) ---------------------------------------------------------------------------------------- Proto to (deinterlaci) raději v klidu udělejte ideálně Vy (v editoru) a nenechte to na náhodě, jak to dopadne až při přehrávání!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Každý nemá nainstalován PowerDVDvideo player, který deinterluje permanentně, natož aby si to uměl mnohý uživatel nastavit v PC v dekoderu, ale i mnohé "stolní" playery nebo i el. obvody a vstupy levných LCDTV či PlasmaTV to bohužel často dokonce neřeší vůbec... a ani po HDMI natož propojením SCARTem, budou vidět zubatici, jak videa z mnohých webů s motorkáři-kaskadéry, kdy před resize a přepočtem do nějaké menší (rozměrem) a více komprimované podoby, zapoměli nejprve zařadit dobrý(!) filtr deinterlace...
Re: K čemu je kontrolní obrazec
V souvislosti s odstraňováním prokládání ve Vegasu mám pro vás několik praktických postřehů: --- 1) odstranění prokládání Vegas dělá zásadně jenom tehdy když je zapnuto v projektu (Blend nebo Interpolate) --- 2) pokud už je zapnuto tak se dělá jenom tehdy když je opravdu potřeba --- 3) a potřeba je jenom v případě že současně platí následující dvě podmínky: a) vstupní materiál je označen jako prokládaný, b) je prokládání vyžadováno nějakou operací --- 4) operací v 3a se myslí nějaká manipulace s rozměry obrázku anebo výstup do neprokládaného souboru --- Odstranění prokládání se tedy standardně neaplikuje např. na fotografie (pokud jim záměrně ve vlastnostech nenastavíte že jsou prokládané), a zrovna tak se neaplikuje na prokládané video u kterého nebyl měněn rozměr a cílový výstupní soubor je opět prokládaný. --- A závěrečná poznámka - pokud vytvářite prokládaný výstup z neprokládaného materiálu (např. fotografie) do kterého při kompozici přidáte nějaký pohyb - např. posun zprava doleva - pak je tento pohyb rozpočítán na prokládané půlsnímky a máte z neprokládaného prokládaný.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ondras: Dávám Vám za pravdu - moje ručka (MVX3i) podle specifikací umí TV normu CCIR na výstupu pouze 625 řádků a 50 půlsnímků. Je tedy jasné, že při 1,77 megapixelů snímače využitých pro video, je do ní obraz v podstatě degradován. Jak je to ale ve vlastním videu uloženém na pásku a exportovaném do PC, tedy po Vašem předchozím expozé opravdu nevím... Ono to podle selského rozumu vypadá tak, že postačující rozlišení čipu pro těch 572 linek je 0,4 a něco megapixelu. Takže u mé kamery se v podstatě musí jednat o "sloučení" 4 pixelů čipu do jednoho pixelu obrazu. ---- Myslel jsem si, že jste se už trochu poučil a přes některé excesy se snažíte do naší komunity "tupců", jak Vy nás laskavě nazýváte, zapadnout. Musím se smutkem konstatovat, že tomu tak není. Pohrdat lidmi a urážet je jen proto, že něco neumí, neznají nebo si o tom na základě diskuse chtějí udělat jasno, může jen hlupák nebo zamindrákovaný jedinec. Jakoukoli další diskusi s Vámi již nadále definitivně odmítám vést, takže na další Vaše případné slovní výpady vůči mé osobě nebudu reagovat. Ostatním kolegům doporučuji totéž. Pokud Vás pan Jelínek z diskuse s konečnou platností po včerejšku nevyloučí, měli bychom se sjednotit a naprosto Vás komunikačně izolovat. To z mé strany vůči Vaší osobě vše. ----- V tomto vláknu s příspěvky končím.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Pane Procházko, vášně si tu vždy vylévá pouze nick Ondras. Prosím, nezanevřete na tento web pouze kvůli jediné osobě. My ostatní jsme připraveni pomoci, pokud umíme.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Pánové, pánové... Jak hokyně na trhu... K čemu vášně? Jsem začátečník, což jsem důrazně předeslal, a popsal jsem problém, který se mi nedaří vyřešit. A jako každý začátečník potřebuji polopatický návod: Tohle strč sem a tohle zase tamhle. Sebefundovanější teorie je mi v tuto chvíli k ničemu. K ní se propracuji jistě také, ale bude to ještě nějakou chvíli trvat. Panu Krakenovi děkuji, jako jediný se mi snažil pomoci. Ostatním se omlouvám za vpád. Pravděpodobně jsem mylně pochopil pravidla zdejších diskusí. Pane Ondrasi, ano, jsem tupec a nestydím se za to, žádný učený z nebe nespadl. A můžete mi věřit, že i já ovládám spoustu věcí, o nichž naopak zase Vy nemáte tušení a jistě by nebyl problém Vás rozcupovat na kousky a na závěr pomočit a prohlásit za tupce. Proč bych to ale dělal, že ano?!
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Už mi to příjde jako debata s tupci. Marts porovnával render ve Vegasu z prokládaných zdrojů do progresivního výstupu s použitím Blend Fields a Interpolate. Ano, pak se to chová jak píše. Již několikrát jsem psal, že Vegas prostě NEUMÍ dobře odstraňovat proklad. Pokud se ti nezdá princip metody Blend Fields, tak zkus popsat jak funguje a proč to je jinak. Jak asi může být poloha lichých a sudých linek jiná, když se (jak název napovídá) mixují / průmerují do sebe? To, že tvá ručka umí 576 linek ti uvěřím po zveřejnění snímku testovací tabulky. Klidně v abolutně dokonalých světelných podmínkách. Dost bych pochyboval že ručka pobije např. Canon XL H1, která v SD umí ve 4:3 nějakých 397 linek.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ondras, moje ručka umí těch 576 linek. Nějak mi nejde do hlavy, že by pozice lichých linek při blend metodě byla stejná, jako u těch sudých - proč by se měl obraz takto stupidně degradovat? A praxe potvrzuje mnohem detailnější obraz, než prokládaný, ve shodě s tím, co tvrdí marts.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Teď co komu vadí více - trhaný pohyb (patrný jen pokud člověk natáčí jako stižený parkinsonem či poruchou soustředění) nebo mazanice alá duch minulosti a dvojité kontury? Mi určitě ty dvojité kontury.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Edo, na mrtvolkách to vypadá velmi přesvědčivě. Ale takhle to u běžícího obrazu oko nevnímá. Nebude u té poslední metody pohyb v rychlosti působit poněkud trhaně?
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Asi to fakt nevidíš, ale zablendování zcela nehybného obrazu sníží vertikální rozlišení na polovinu! Stačí se zamyslet nad tím jak ta metoda funguje - vem dva 720x288 obrázky, zmatlej do sebe a roztáhni na 720x576. Na druhou stranu u videa z obyč SD ruček to moc nevadí, neb málokdy umí více než oněch 288 linek. Stačí si však pohrát s integrací s CG, s fotkama apod. a hned ta mazanice vidět jde.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ondras: I se zapnutým BLEND pracuje korektně, v poslední ukázce ode mne byl problém, který se tím na konec ve výsledném projektu vyřešil. Ale jak jsem již výše psal, přímý rendering do jiného formátu než DV*.avi trpí Vámi uvedenými neduhy. Takže se to musí dělat nadvakrát.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
sweb.cz/HDV1/deinterlace.jpg
Re: K čemu je kontrolní obrazec
To bylo pro Edu. (;-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Nějak nevidím rozdíl, ale je to asi moje chyba.(:-(( Nějak si myslím, že tohle bylo důležité pro kompresi do formátů mpeg4 a podobných kvůli menšímu výslednému objemu dat. Ale pro DV *.avi, kde na výsledném objemu dat nezáleží, se mi to nezdá být přínosem - vždy pokud se něco nehýbe, tak to zůstává stejné i na druhém půlsnímku - tedy stejně ostré. Výsledek při BLEND je tedy v podstatě přibližně adekvátní režimu 25p. Nebo se mýlím?
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Vycházím z praxe s prací ve Vegasu. Pokud v interlaced projektu s interlaced zdroji není nastaveno interpolate, tak vegas nesprávně pracuje s klipy zejména při pan/crop a track motion. Bere klip progresivně a ne jako sekveni půlsnímků. Se zapnutým interpolate pracuje korektně. Užitím BF si Vegas zjednodušuje práci (a zrychluje render), protože veškeré pohyby mezi klíčovými snímky (optět se týká pan/crop a track motion) nepočítá s dvojnásobnou fps, ale progresivně. Pokud chci interlaced projekt z jakýchkoli důvodů prezentovat progresivně, tak cesta přes Vegas nevede. Z důvodů popsaných výše - Vegas prostě nemá zabudován žádný kvalitní deinterlace mechanismus.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Zablendování -prosté spojení půlsnímků je sice také deinterlace, ale ta nejhorší metoda! Používám ve VirtualDubu nejraději Smart Filtr Deinterlace. Je free a chytře spojuje a dopočítáví jen diference (časový posun půlsnímků a tím rozdíl na hranách obrysů pohybujicích se objektů) a ostrost obrazu tak zachová na 99% :-)
Re: K čemu je kontrolní obrazec
potvrzuji co píše p. Kraken a totéž je napsáno v nápovědě k Vegasu - Blend Fields použije informaci z obou půlsnímků, vhodné pro detailní video ve kterém jsou pomalé pohyby. Interpolate - použije jenom jeden půlsnímek u kterého dopočítá chybějicí řádky do celého snímku, vhodné pro video s rychlými pohyby s méně detaily.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ondras: Rád se vždy poučím. Vy tedy tvrdíte, že BLEND = SPLYNOUT znamená průměr dvou půlsnímků. Mně by přišlo logičtější vysvětlení, že se jedná o sloučení obou půlsnímků do jednoho - tedy o plný počet řádků (sudých i lichých) v jednom "filmovém políčku". Že pak při pohybu objektu nebo kamery dojde k rozmazání, je logické. Závěrka je jakoby 1x pomalejší. A tak nějak to funguje u mrtvolek i v Corelu. INTERPOLATE = DOPLNIT, INTERPOLOVAT, VSUNOUT bych pak spíše viděl jako SW zprůměrování, vytvoření jednoho snímku ve fázi pohybu uměle dopočítané do časového bodu mezi oběmi půlsnímky. Tak nevím. Na každý pád mně dala ve statických snímcích interpolace výsledky lepší, ale ve videu mi zase dala lepší výsledky metoda blend. Mluvím ze zkušenosti, ne podle teorie. ---- Nicku Procházka doporučovat by i s nejlepšími úmysly použití frameserveru a dalšího SW, když teprve s Vegasem začíná, se mi jeví jako poněkud (přes všechny Vaše jistě dobré úmysly) problematické... ---- Jsem zvědav na Vaše vysvětlení, protože tohle mě opravdu zajímá. (:-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Procházka: Dále to raději přeskočte, a Vás to zbytečně nezavede... (;-)) Ondras to myslí dobře, ale zřejmě si přečetl jen můj příspěvek....
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Jen ne Blend Fields! BF je vůbec ta nejhorší možná metoda odstranění prokladu, kterou si lze předstvit. Jedná se o průměr dvou půlsnímků + 2x roztažení na výšku. Degraduje dokonce i statický obraz. Při práci s prokládanými zdroji je nutno mít vždy nastaveno Interpolate fields. Ve Vegasu totiž není žádná pokročilá možnost pro odstranění prokladu, ale není třeba házet flintu do žita. Když produkuji progresivní výstup, tak renderuji pomocí Debugmode Frameserveru. Soubor frameserveru otevřu ve VirtualDubu, kde mám možnost použít některou z kvalitních metod deinterlace a komprimovat do kýženého formátu. Osobně mi nejlepší výsledky poskytuje metoda TomsMoComp z balíku filtrů ffvdub. Je-li zájem o podrobnosti (ne že by vše výše uvedné nešlo vygooglovat), stačí říct...
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Moje chyba! Nastavíte v projektu Progressive scan a Blend fields!! Upsal jsem se. Projekt si připravíte se všemi aplikovanými filtry a efekty a vyrenderujete *.avi. Takže máte připravený kompletní projekt pro zpětnou archivaci na pásku. Filtry a efekty tedy není třeba aplikovat až následně. Toto výsledné a už definitivní *.avi pak teprve pro tvorbu DVD natáhněte do DVD architectu nebo přímo zkomprimujte např. v Canopus ProCoderu či samotném Vegasu do mpeg2 a pak teprve natáhněte do DVD architectu nebo jiného Vámi užívaného authoringového programu.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
"Jinak jsem přesvědčen, že už zakrátko tu od Vás uvidíme nějakou ukázku..." Tedy pane Krakene, Vaše důvěra mne téměř zavazuje, nicméně nemyslím, že ne dříve než v příští budovatelské pětiletce...:-) --- Ale zpět k problému. Dovolím si to zrekapitulovat, jestli jsem správně pochopil: Natáhnu si zdroj do Vegasu, nastavím v projektu Lower field first a míchání řádků. Pak vyrenderuji do nové stopy a teprve potom mohu aplikovat FX filtry. Je to tak správně?
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Procházka: Nedávno jsem tu tento problém částečně řešil a pomohl mi Marts. (;-)) Předně je třeba si uvědomit, že to roztřepení (rozřádkování) na kolmých hranách při pohybu způsobuje prokládání. Pokud klip nevyrenderujete jako neprokládaný, bude tam vždy. Některé přehravače jej umí v DV odstranit (BS player, VLC player). Lépe je ale nastavit projekt s deinterlace method nastavenou na blend fields - dává to nejostřejší obraz. Pokud aplikujete nějaký filtr nebo efekt, může se totiž po vyrenderování prokládaného DV objevit třeba zvlnění obrazu. (Nebo také až po následné kompresi tohoto DV do mpeg2 nebo jiného formátu.) Nejvíce je to patrné, pokud vytváříte prolnutý obraz v obrazu. kdy jeden z mixovaných klipů zvětšujete nebo zmenšujete. Takže ještě jednou: Projekt nastavte jako Lower field first - Deinterlace method jako Blend fields - nejprve vyrenderujte DV *.avi. (Pokud to totiž budete renderovat třeba přímo do wmv, mpeg2 nebo jiného formátu, nepěkné jevy se mohou objevit i tak...) Teprve poté se můžete pokusit o nějakou kompresi, vše bude OK. ----- Omezení problikávání (reduce interlace flicker) slouží pro statické obrázky získané jako tzv. mrtvolky (nebo jak zde říkáme videosnímky) z prokládaného videa. Ony se totiž i tyto např *.jpg obrázky skládají ze dvou půlsnímků. Snadno se o tom přesvědčíte třeba v Corelu nebo jiném editoru obrázků, který má pro tyto případy vestavěnou metodu deinterlace. Teprve po jejím aplikování např. obrázek dirigenta zachyceného v pohybu nebude ve statickém provedení švihat křečovitě napřaženou taktovkou tam a zpět, což pak třeba jako pdklad DVD menu působí rušivě a někdy pěkně komicky... Tím tedy tvůrci Vegasu tento nepříjemný problém řeší. ----- Jinak jsem přesvědčen, že už zakrátko tu od Vás uvidíme nějakou ukázku. Na Vegas si totiž proti všem počátečním předpokladům a obavám lze zvyknout překvapivě rychle. (:-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Učím se a jde to ztuha, přemýšlení bolí. :-) Dovolil bych si další otázku, v níž se mi nepodařilo najít souvztažnost: Zdroj je natočený v DV. Ve vlastnostech projektu mám tedy nastavené prokládání Lower field first. Co ale nějak nejsem schopen pochopit, jak má být prokládání nastavené pro vlastní klip a pro render. Když ponechám pro klip prokládání, aplikuji FX a nechám na zkoušku vyrenderovat, na svislých hranách se při pohybu projevuje roztřepání. Když pro klip nastavím progresivní sken, roztřepání je podstatně slabší. Když navíc nastavím omezení problikávání, zdá se výdledek nejlepší. Chtěl bych se zeptat, jak to má být doopravdy správně? Ale prosím polopatě, berte v úvahu, že jako každému začátečníkovi mi unikají souvislosti, na nimiž vy už ani nepřemýšlíte...
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Pánové, děkuji vám všem, moji důvěru jste nezklamali. Přiznávám, že v tuto chvíli z toho mám hlavu trochu jako meloun. :-)
Re: K čemu je kontrolní obrazec
abych vrátil diskuzi na začátek k tématu... ten kalibrační zvuk je samozřejmě 0dB...a opravdu se používá k tomu, aby došlo k seřízení výstupních zařízení... něco jako vodováha.-). kouknu jak je rovina a pak už jedu podle toho .-)) plus mínus .-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
.-)) to asi jo..nevím .-) já to nepoužívám... přiznám se, by považuji zvuk za snad i důležitější než obsah samotný, neumím si s ním takto hrát jako ty Krakene... a pochybuji, že by se do toho pustil u domácího videa i někdo jiný... ono jde o to, že k tomu potřebuje kvalitní audio což jsou nemalé výdaje... no a proto si myslím, že to stejně skončí u klasiky.. něco s tím zvukem udělají a pokudto nepůjde, vrzne tam muziku na pozadí .-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
appalacio - no možná jsem to trochu přepískl. Dělám v tom tak dlouho, že mi to už nepřijde nijak složité. Konec konců alespoň nějaký ten kompresor má, tuším, i ten diskutovaný Pinnacle už od verze 8 nebo 9 a měřič výstupní úrovně snad také... (;-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Krakene, možná máš pravdu, ale drtivá většina videí se dělá jako domácí homevideo a každá obdobná rada, která zvyšuje náročnost úprav a znalost ohledně zpracování videa lidi spíš odradí .-))) ... Poroto volím rady a postupy co nejjednodušší z pohledu laiků... až zjsití, že mu tohle nevyhovuje, určitě přejde na další level .-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
fro benway to blbost je... ale když tu blbost dělá 70proc. lidí tak je pořád třeba na tohle upozorňovat...-))) každý někdy začínal
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Pánové, pokud jde o zvuk, tak dělat výstupní úroveň "na uši" nebo jakoukoli kalibrací je ošidné. Od toho jsou měřiče hlasitosti konečného výstupu. Norma horní hranice zvukové úrovně pro CD je buď -6 (u klasiky) nebo -3 dB (u populáru) a pro DVD -6 dB. Od toho jsou zvukové PlugIny, které Vám to ohlídají. Kompresor, limiter nebo ultramaximizer. Chcete-li mít zvuk pěkně dynamicky diferencovaný, vyhněte se tzv "normalizaci". To má laická rada. Důkazem Vám budiž zvuk z mých videí (tedy pokud se Vám líbil (;-)). Je dělán právě tak a ne jinak: Odšumení - úprava steroobrazu - vyhlazení vzorkování - simulace prostoru s dozvukem - eventuelně equalizer a na konec řetězu ultramaximizer. (;-))
Re: K čemu je kontrolní obrazec
appalacio: nezlob se, ale zvyšovat volume, když něco v projektu neslyším je pěkná blbost:-) Nicméně jsi zřejmě vystihl, proč to píšou v těch učebnicích, takže tak
Re: K čemu je kontrolní obrazec
no myslím, že odpověď bude spíše jednodušší než napsal Eda .-). Já např. dělám ve Vegasu, to jen na okraj, v ničem to nemá význam. Začínám si zvykat, že si dávám kontrolní (kalibrační) zvuk na začátek projektu a začnu s tím i u testovacího obrazce. Prostě a jednoduše proto, že v samotném projektu pak ztrácím přehled, jak je nastavena vlastně hlasitost zvuku a řeči. Stalo se mi kolikráte, hlavně v začátcích, že jsem si korigoval hlasitost výstupu projektu pouze na reproduktorech. Vyrenderovaný projekt byl pak samozřejmě v pr..li .-) a musel jsem hlasitost znovu předělávat. Možná se mi smějete, ale kolik z vás to tak dělá dosud? .-). Porstě, když nějakou pasáž neslyšíte pořádn, zvýšíte volume na repro a zapomente, že tím pádem zbytek projektu vlastně slyšíte jinak .-) z tohoto důvodu si dám na začátek danou frekvenci, odladím hlasitost reproduktorů a pak případně s tímto porovnávám konkrétní úroveň nějaké části projektu, aby byl zvuk celkově vyvážen a ti, kdo si to pak prohlédnou, nemuseli neustále přelaďovat zvuk na TV .-), obdobně to platí pro grafický obrazec a výsledné barvy. Samozřejmostí je, že v závěru tyto věci smáznu a s výsledkem je nerenderuji. Další možností, proč toto použít a zanechat i ve výsledném projektu je, pokud děláte např. výstup pro TV, tím myslím, bude expedovat např. dokument pro čT. Ti vám to bez tohoto a dalších věcí vůbec nevezmou.
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Ano na CRT Tv crt PC monitorů, kde se počítá s velkými(!) přesahy obrazu a paprsek kreslí hodně za roh!(jinak by po krajích bylo vidět zrnění...) ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Dále geometrie obrazu byl také u CRT problém, kvůli nehomogenitě a mechanické nepřesnosti výroby a seřízení vychylovacích cívek, kdy kruh na monoscopu nebyl jen třeba placatý, ale i křivá brambora... Toto u LCD teoreticky nehrozí! U LCDTV opět ano, neb různé LCDTV špatně komuikují především ve spojení s PC!... ------------------------------------------------------------------------------------------------------ PC monoscopy pak umí detekovat nastavené rozlišení a na mnohem jemnějším rastu (až jednopixelovím!), oproti velmi hrubém pro CRT TV, lze odhalit, že nejsou v souhře pixely grafiky PC a obrazovky! U LCD jde totiž při správném(!) ovládat adresně každý jeden pixel(!!!), jinak to dopadne jak u CRT, kde kreslicí paprsek rožíná vždy náhodně nějaký luminofor a ještě jeho okolí... (z toho plyne vždy nějaká neostrost CRT a naproti tomu neobvyklá ostrost LCD). ------------------------------------------------------------------------------------------------ Dále se seřizuje především jas a kontrast a sytost barev! Většina lidí má u CRT TV velice přepálené barvy a tím slité do jednoho odstínu -jen barevného fleku, především u červené, kdy např. svetr není vystínován a nejsou prokresleny laloky, záhyby, ale jde jen o jednobarevný flek, velmi zářící až chvějící se... LCD je mnohem více náchylné na přepálení bílé, máli malý jasový parametr a lidé se u LCD TV snaží často docílit přehnaného jasu, jak na CRT TV... Ale realita je taková jaksi šedejší, né tak pestrá, jak pohlednicový tisk... -------------------------------------------------------------------------------------------------- Dobré vyvážení barev ve třech RGB kanálech vůči sobě (relativně samože) se pozná především na černobílém pásku, především u monoscopu pro PC monitry, s velmi mnoho odstíny šedé - tedy velmi pozvolným, jemným přechodem z extrému do extrému - černá-bílá. Nesmí nikde bt poznat ani neplynulý přechod ani barevný nádech! Jinak dodávám, že aní černobílá CRT TV není černobílá doslova a i barevná CRT TV umí jen skorobílou a tmavě šedou (kvůli čelnímu sklu obrazovky a nedokonalému-pomalému, zhášení paprsku a luminoforů), není tedy až tak černobílá, jako již moderní dražší LCDTV! Podobně PlasmaTV nemůže nikdy docílit hlubší černé jako dobrá(!!!) LCD TV! U 90% Plasma TV jsem dokonce pozoroval nádech "bílé" do růžova!!!... To u mnohých LCD TV, hlavně levných Samsungů, ale i u některých modelů dražších velkých SONY! Led při hokeji byl růžový, ksichty narudlé... Sytá červená přepálená... ------------------------------------------------------------------------------------ Dále se ani tak nenastavuje, ale jen zjištuje (to je vlastnost zobrazovadla, grafiky, kamery, kterou už po koupi dodatečně nijak neovlivníte!) jemnost odstínů, tedy barevná hloubka, no a pro CRT Tv jsou na monoscopu jen základní barvy..., zato na PC monoscopu je až, nemýlímli se, přes 16mil odstínů! :-) ------------------------------------------------------------------------------------------------ To ale CRT je prd (jak řekla Proubková, co nám je po tom, kdo kolik daruje její charitě a kolik z to homá ona...) , platné, neb sice teoreticky by měla tato analogová (spojitá) technika CRT umět více odstínů než digitální (nespojitě, skokově zobrazujíc!) LCD, ale prakticky, především její el. obvody víc prostě nezpracují a analogové TV vysílání nepřenese... a digitáln vysílání už zase není z principu spojité a navíc je silně komprimované, což namená krácení údajů, lidově šizení především barevné hloubky a slévání podobných barevných ploch do jednoh ofleku..., což odhalí spíše dobrá LCDTV a CRT to svojí nedokonalostí a zpravidla menšími úhlopříčkami, jen více zamaskuje, né že by byla lepší než lnohé dobré LCD(TV)! -------------------------------------------------------------------------------------- Seřidte si dle monoscopu vaši obrazovky a pak dle teho zhruba nastavte parametry videa, pokud již kamera něco neumí věrně barevně, ale bacha na nastavení barev a jasu pracovní plochy Window a promítací plochy pro video (také tzv. popředí a pozadí). Většina grafik toto nastavuje nezávisle!!! ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Dále je podobný problém, jako u audia s příliš korekcemi v sérii za sebou, tedy volumea korekce basů a výšek na přehrávači i na zesilovači, tedy v sérii za sebou a jak to pak nastavit že?... Aby nebyli basy přebuzeny již ve zdroji nahrávky či na ředzesilovači zesilovače. Tedy je těžké poradit, co je např. příliš moc kontrastu a jeli to na staveno příliš v grafice PC nebo v nastavení PC monitoru, LCDTV, CRT TV v jejich menu?!...
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Dobré to bude zřejmě k seřízení "zobrazovadla" a zvuku před začátkem projekce. Také jsem se s tím nesetkal a neslyšel, že by to někdo dělal. Jako jednoduchý příklad mě napadá, pokud by někdo nepoznal, že nějaké video je v 16:9 a koukal na něj roztažené na obrazovce 4:3, z testovacího obrazce nebude pochyb o "roztaženosti"- takové osobě by ale spíš pomohl obrovský titulek na začátku "pozor sledujete video s poměrem stran 16:9!!" nebo brýle:-)) Dokáži si ještě představit, že bych si podle toho upravil zobrazení a zkreslení na nějakém starém vypouklém monitoru, ale jinak nevím. Třeba vám poradí někdo zkušenější
Re: K čemu je kontrolní obrazec
Troufám si tvrdit, že výše uvedené platí jen pro boradcast. V oblasti videa amatérského to nemá absolutně žádný význam. Nikdo nikdy nebude kalibrovat žádné zařízení podle tvého obrazce.