Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Mia: jenom propojil, nebo taky jeste spravne NASTAVIL ve vlastnostech graficke karty?
Re: kompozitní,nebo komponentní?
zkoušel jsem propojit grafickou kartu PC s konektory CINCH Y-Pb-Pr na LCD TV s totožnými konektory,ale měl jsem obraz jen černobílý.Nemáte nekdo nějaký nápad jak to vyřešit??
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Omlouvám se, spletl jsem si zkratky...zaměnil jsem pojem YUV za Y/C... chybička se vloudí...ale co, Einstein neznal zpaměti ani rychlost zvuku:-))
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Jintaj: YUV a S-Video = dva názvy pro stejny typ obrazové signálové cesty? Jeeeezis marjaaaaa... Ne ne ne. Velky omyl. Signal S-Video (nekdy oznacovany jako YC) obsahuje, tak jak pisete, dva vodice: jeden jasovy \"Y\" a jeden barvonosny \"C\" signal. Ale YUV obsahuje TRI vodice: jeden jasovy \"Y\" signal, a DVA barvonosne signaly \"U\" a \"V\". A ted co se tyce srovnani RGB a YUV: Da se rict, ze format RGB je proti YUV jen komercni zalezitost, a je vyhodny predevsim pro jednoduchost pripojeni k TV prijimacum, jejichz 3 zobrazovaci elektronky jsou prave cervena, zelena a modra (tj. RGB). Ale v profesionalni technice, myslim ted skutecne tu nejvyssi broadcast profesionalni techniku pouzivanou v celoplosnych televizich atd, se az do prichodu digitalnich technologii pouzival vyhradne slozkovy format YUV. Navic ma YUV vetsi barevny prostor nez RGB. Kazdy vi, ze jednotlive slozky RGB mohou mit hodnoty od 0 do 255. Ale slozky YUV mohou mit i zaporne hodnoty, a taky hodnoty vyssi nez 255. Takze zaverem - rozdil mezi S-Video a YUV je tak velky, ze uz snad ani vetsi nemuze byt. A uz je vam take jasne, ze YUV opravdu NENI kvalitativne az po RGB... :-)
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Takze propojujete TV s DVD prehravacem, kamerou, nebo domacim kinem. Pokud jste pouzil kabel S-Video, pripojeny na obou koncich do S-Video konektoru, a obraz delal to co pisete, tak je to opravdu divne. Protoze na rozdil od vselijakych RGB, YUV, a pod. je kabel i signal typu S-Video pomerne jasne definovany, neni tam co zkazit, takze to musi fungovat. Pokud jde o cernobily obraz - bud nekde v menu pristroje (jednoho nebo druheho) existuje moznost \"neco\" prepnout (tak aby to fungovalo na 100%), nebo to muze byt vada pristroje (jednoho nebo druheho). Jeste me napada nejaky problem s NTSC normou (neni to treba NTSC kamera?), a pak takova drobnost - nektere S-Video kabely maji konektory s relativne kratkymi koliky, takze po zasunuti do konektoru nemusi byt vsechny koliky skutecne propojene. Zkuste ty kabely poradne zatlacit (ale nerozbit kameru nebo video :-))) No a ted co se tyce tech rusivych pruhu - pokud to je siroky pruh, ktery pomalu bezi pres obrazovku ve svislem smeru, je to obvykle problem elektricky, tj. zemni smycky. Zkuste obe propojovana zarizeni pripojit na stejnou elektrickou zasuvku. Pokud je kamera napajena z akumulatoru (tj. ne ze sitoveho napajece), nemel by tento problem nastat. Nekdy pridavaji ruseni do obrazu pripojene anteny. Pokud je to domaci kino napr. vcetne radia, zkuste antenu odpojit, co se stane. Jinak DVD prehravac bych s televizi tak jako tak nepropojoval nicim jinym, nez RGB/SCART kabelem, protoze to je nejkvalitnejsi propojeni.
Re: kompozitní,nebo komponentní?
A jaký je rozdíl mezu YUV a S-Video? Jedná se přece o dva názvy pro stejny typ obrazové signálové cesty - analogový přenos oddělené jasové a barvonosné složky, kvalitativně nejlepší hned po RGB...
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Vyzkoušel jsem k propojení celkem dva kabely s konektory hosiden (S-Video) a žádný neumožňoval kvalitní přenos obrazového signálu. Buď byl obraz černobílý (DVD přehrávač, videokamera) nebo s rušivými pruhy a chvěním (domácí kino). U DVD přehrávače či domácího kina to není tak tragická situace, nebo je lze propojit s televizorem kabelem Scart-Scart (RGB signál). Videokamera ale samozřejmě Scart na sobě nemá, proto je nefunkční signálová cesta přes S-Video mnohem citelnější ztráta...
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Neni mi zcela jasne, co to znamena \"kabel YUV pouzity jako RGB propojeni se Scarty\", protoze YUV kabel obvykle nema konektory SCART, a v konektorech SCART zase obvykle neni YUV signal. Takze by to chtelo ale PRESNE vedet - jaky typ konektoru jste pouzil na DVD, jaky typ na TV, a presne jakym kabelem to propojujete. Jinak tvrdit, ze v kabelu vada rozhodne neni, se da az po tom, co vyzkousite minimalne alespon jeden dalsi (jiny) kabel se stejnymi vysledky. Pokud jsem vas dobre pohopil, tak vas kabel nefungoval uspokojive v ani jednom z popisovanych pripadu (nevim jestli nekdy jindy na necem jinem treba fungoval dobre, to jste nenapsal).
Re: kompozitní,nebo komponentní?
pokud vim tak tenhle televizor nema YUV vstup, pouze S-Video, CVBS (kompozitni video) a RGB. Takze bych doporucoval pouzit propojeni SCART a RGB. Mimochodem, ta kamera take nema YUV vystup jenom S-Video a CVBS.
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Mám s propojením videa podobný problém, i když ne úplně totožný, jako přispěvatelé v této diskusi: Když propojím svůj DVD přehrávač Finlux DVD 510 s TV Thomson 32WM402 kabelem YUV, dočkám se nanejvýš černobílého obrazu (musím použít výhradně RGB propojení se Scarty). V kabelu vada není, pokud jsem jím připojil ke stejnému TV jiné DVD, byl obraz barevný, ale zato se chvěl a byly v něm rušivé pruhy. Když stejným kabelem propojím videokameru s YUV výstupem (Panasonic VS4 - S-VHS-C) je obraz opět pouze černobílý! Nevíte někdo, v čem je chyba? Závada v DVD přehrávači nebo kameře asi stěží, ale není např. možné, že nedokážou barevné složky vysílat s dostatečnou napěovou úrovní...?
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Děkuji za vyčerpávající odpověď ;-)
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Obecne samozrejme plati, ze propojovat by se mely pouze shodne signaly. RGB signal je tvoreny tremi barevnymi slozkami, tedy jeden \"drat\" vede cervenou, druhy zelenou, a treti modrou slozku, ze kterych se slozi cely obraz. YUV signal funguje na zcela jinem principu: Y je jasova slozka, tj. vlastne kompletni cernobily obraz, a UV jsou dve rozdilove barevne slozky. Je tedy holy nesmysl se snazit propojit RGB s YUV, nebude to fungovat (ale asi nic neshori). A ve skutecnosti je to jeste zamotanejsi. Slozkove RGB video muze byt RGBHV (5 vodicu - to je napr. klasicky PC vystup pro VGA monitory), RGBs (4 vodice), RGsB (3 vodice), a lisi se to v tom, jak je vedena synchronizace. System Yxx muze byt YUV, YPbPr, nebo YCbCr. Jedina pomucka je ta, ze signal Y (jak uz jsem psal - je to vlastne cernobily obrazovy signal) se da pripojit jako normalni kompozitni video, tj. propojit s normalnim zlutym Cinchem. Obraz je sice jen cernobily, ale v nouzi nebo pro otestovani je to v pohode (napr. pokud monitor nebo TV nema slozkovy vstup, ale ma alespon normalni Video vstup, nebo pro vyzkouseni, jestli tam vubec je nebo neni signal). Stare zlate kompozitni video se starym zlatym \"zlutym Cinchem\", tam bylo (je) vse jednoduche (a rozmazane, ze...). Hm... i kdyz na lepsich a profi zarizenich se pro kompozitni video pouziva misto Cinche konektor BNC, takze i v tomto jednoduchem pripade se da narazit... (existuje redukce BNC/Cinch :-)
Re: kompozitní,nebo komponentní?
Znamená to tedy,že komponentní video označené vodiči Y+U+V a Y+Cr+Cb,nebo R+G+B je video různých,tedy neslučitelných systémů ?
Re: kompozitní,nebo komponentní?
KOMPOZITNI video je uplne to nejbeznejsi video, jak ho kazdy zna, tj. klasicky zluty konektor Cinch na kazdem VHS rekorderu. KOMPONENTNI (= rozlozene na komponenty, tj. na jednotlive slozky, taky se tomu cesky rika SLOZKOVE video) je videosignal rozdeleny na 3 zakladni slozky, tj. obvykle na R+G+B, nebo na Y+U+V, nebo na Y+Cr+Cb, a pod., tech ruznych typu komponentniho videa je vice. Pro propojeni je tedy nutny kabel se tremi vodici, a konektory byvaji ruzne. Napr. 3x Cinch (coz ted byva na DVD playerech jako komponentni vystup, a na plazma nebo LCD TV jako komponentni vstup), nebo to mohou byt 3x BNC, a pod. Asi uz nemusim psat, ze pro prenos videa je kompozitni cesta ta nejmene kvalitni, a ze komponentni (slozkove) video byva naopak v te nejvyssi kvalite (kdyz neberu v uvahu digitalni propojeni, ktere je jeste lepsi). A na ten konkretni system komponentniho videa je treba davat pozor, nejde propojit RGB do YUV a pod. Propojuji se vzdy pouze stejne systemy.