Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Vypalování DVD
Pro Paju: pokud jsou ifo/vob/bup vypalene jen jako standardni data, je to SPATNE. Ano, prehravac v PC to prehraje, protoze on ten disk bere \"pocitacove\" a ty soubory si podle nazvu najde, at jsou na mediu ulozeny v jakemkoliv poradi. Ale stolni prehravac funguje jinak, ten potrebuje mit ty soubory PRESNE tam kde maji byt, spravne serazene a na presnem sektoru na mediu. Pokud to tak neni, nehraje. A vypalovaci programy, pokud se jim zada format DVD-VIDEO, to vedi, a ty soubory ulozi a vypali spravne. Takze nepalit jako data, ale jako DVD-VIDEO, a je po problemu. Slozka AUDIO_TS je pro DVD-AUDIO disky, a pro disky DVD-VIDEO tedy neni potreba. Zatim jsem se nesetkal s prehravacem, kteremu by vadilo, ze tam neni. Ale pro dodrzeni 100% kompatibility s DVD normou se tam obvykle davaji, i kdyz teda zustanou prazdne.
Re: Vypalování DVD
To Pája. Authoringový SW, jako např. DVD Architect nebo i obyčejný Pinnacle klidně vše připraví na základě vloženého *.avi souboru. Jenže pak stejně provede kompresi do mpeg2. Proto je někdy lepší použít samostatný komprimační SW, jako např Canopus ProCoder 2, který má skvělý kodek, a ztráta kvality oproti původnímu DV *.avi videu je při vysokém datovém toku minimální. To se o některých authoringových programech - specielně o Pinnacle Studiu - rozhodně říci nedá. Jsou o něco rychlejší, ale video je pak neostré a zpravidla špatně koukatelné na PC. Takže pokud si nejste absolutně jist kvalitou Vašeho authoringového SW, komprimujte nejprve do mpeg2 jinde a teprve pak použijte authoringový program pro definitivní vytvoření menu a struktury DVD. A pozor!!! - nepovolte mu novou rekompresi. Audio_ts adresář slouží pro uložení audio souborů u DVD audio disků. Jinak jsem jej užitý ještě neviděl. Mám dojem, že jeho nepřítomnost nepůsobí žádné problémy při čtení DVD video disků, ale raději to zkuste nejprve na RW.
Re: Vypalování DVD
O co jednodušší je přímé vypalování souborů (MPEG, DIVX. XVID) na DVD. Dělám to tak, protože mám malý disk na notebooku. Je to tak jednoduché, že to zvládnu i já. Dá se koupit řada stolních přehrávačů, které čtou prakticky vše, co se do nich strčí. Voby, Boby, Bupy a kdoví co ještě Vás potom nebudou trápit. Blatouch
Re: Vypalování DVD
No to jsem právě udělal a nefunguje to. Vytvořil jsem soubory .ifo .vob .bup a vypálil (jako data) do adresářů VIDEO_TS a AUDIO_TS. Ale ve stolním přehrávači to nehraje. V PC ano. Navíc jsem se chtěl ještě zeptat, jestli je nutné vypálit i adresář AUDIO_TS, protože můj vypalovací program, který jsem dostal již nainstalovaný v noteboku, při výběru vypalování DVD-video nabídne pouze adresář VIDEO_TS. Adresář AUDIO_TS nelze k tomu vytvořit ani manuálně. Mně by to nevadilo, protože zvuk mám s videem v mpeg2 souboru, ale tak se ptám. No a pak ještě dotaz : Je nutné dělat authoring (tvorba vob, bup, ifo souborů) z mpeg2 souboru? Nejde to i z avi?
Re: Vypalování DVD
mildo, já ještě důrazně varuji před vypálením, i když správně vygenrovaných a nazvaných složek: VIDEO_TS a AUDIO_TS v neru něbo jiném vypal. softu, jen jako datové medium!!! Je lepší přetáhnout (přepsat) obsah těchto složek do vypal. softem předvolených stejně jmenných a tedy zvolit u vypal. softu: vytvořit DVDvideo kompatibilní disk!!!!! Jinak totiž může být takové (taková struktura souborů) DVD\"video\" v něktrých DVDplayerech nečitelné!!! Např. vypal. soft zaručí, že u krátkých videí se zbytek místa media doplní neškodnými daty nad 1GB, neb starší playery u poloprázdného disku zahlásí automaticky error (no disc) a nepokouší se jej ani číst, což u vypálení jako data může nastat, ale při volbě ve vypal. softu: jako DVDvideo, je toto vypal. softem hlídáno a standartizováno!
Re: Vypalování DVD
Pro pinnacle platí, že na ose můžete mít jak avi, tak mpg1, mpeg2. Dokonce i divx (ale ten je za příplatek). Kecám, na časové ose je pouze náhled souborů (soubory jsou ve skutečnosti jinde). Co se týká výstupu na DVD, tak je v nastavení výstupního videa záložka, kam budou ukládány tzv. pomocné soubory (auxiliary files) a součástí této složky je i složka Video_TS, kde jsou ty .vob, bup atd. Ty pak stačí hodit do nera do Video_TS a vypálit. Součástí Pinnacle je i vypáléní disku, ale to používám jen u zkušebních DVD (pálím na RW).
Re: Vypalování DVD
Tak tak! Jak správně celým názvem píše mildasr: DVD-video!!! ne jen tak plácnout: DVD! I v TV redaktoři plácaj: kapela vydala nové DVD!... Snat hudební videoclip! (může totiž jít třeba jen o audio na DVD mediu!) A je možné dodat zjednodušeně že vydala: Na DVD. DVD je jen obecný název datového disku a je třeba toto stále dokola omýlat a připomínat!
Re: Vypalování DVD
Zapomněl jsem se dvakrát podepsat.
Re: Vypalování DVD
Používám notebook s nainstalovaným SW NTI CD & DVD Maker. Součásti SW vybavení notebooku je i jakýsi DVD Maker, ale když zadám, že má vytvořit DVD z mých souborů (a už avi nebo mpeg), tak mi napíše, že to dělat nebude, že to raději někam pošle, nebo, že to posílat nebude, ale okamžitě končí. A a se prý nezlobím.
Re: Vypalování DVD
Používám Pinnacle 8. Takže tyhle soubory by měly vzniknout, když dám \"vytvoř disk\"? A musím mít na časové ose mpeg2 soubor, nebo tam může být i avi? Zkusil jsem to, ale soubory s požadovanými příponami nikde.
Re: Vypalování DVD
Tak, tak - struktura DVD -video je taková, jak říká vilik. Podotýkám, že,když se stanovovala pravidla pro DVD-video, tak základ byl DVD-R a konstantní bitrate. Dnes už je to celkem jedno, ale pokud máte starší DVD přehrávač a vypálíte to na DVD+R, tak to nebude fugovat (to samé platí o bitrate - CBR nebo VBR). Jen mě zaráží, že paja vypálil do adresáře mpg2!! Mě se NERO vehementně brání a nevezme do adresáře Video_TS nic jiného než soubory .vob, .bup, .ifo.
Re: Vypalování DVD
Adresář Audio_TS a Video_TS je součástí struktury DVD a musí se vypálit, i když Audio_TS je prázdné. Když budete pálit NEREM (Vypálit soubory DVD Video), tak v levé polovině okna, tam co se přetahují vypalované soubory jsou dva výše zmiňované adresáře. Do Video_TS přetahnete soubory *.VOB, Audio_TS necháte prázdné a vypálíte. Já postupuji takto: Střihový program (Premiera Pro 1.5) nechám vyrobit video v mpeg-2 a audio v AC3. Tyto soubory uložím do autoringového programu (DVD Lab Pro), utvořím menu (nebo ne), a nechám vytvořit DVD. Vzniknou mě nahoře zmiňované soubory *.VOB, které vypálím NEREM. To vše. Abych nezapoměl. Spolu s VOB jsou tam i další soubory *.IFO a *.BUP. To vše patří do adresáře Video_TS.