VIDEOKAMERY.cz | A další 8cm-DVD: Sony DCR DVD200

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › A další 8cm-DVD: Sony DCR DVD200

A další 8cm-DVD: Sony DCR DVD200

Sony DVD200 zleva (Klikni pro zvětšení)
Žádný dotykový LCD-panel! První, co mě opravdu - při vzpomínce na současný výrobní sortiment firmy Sony - dokonale uchvátilo (tedy: spíše potěšilo nadmíru proti zmíněné daktyl-vymoženosti). Ergonomie je sice posunuta někam k rozměrům jiné (?) kameramanovy ruky - shodli jsme se všichni na příliš dopředu (k objektivu) vytaženém úchytu pro zápěstní řemínek - ale ovládá se to klasicky a tedy ne-dotykově! A taky je tady (konečně - zase jednou) nutno dodat: A JE TO SONY! - čili: vůbec žádný trik, že ano… Jak se může vlastně seznamovat „obchodně-poučený laik“ s touto extrovní novinkou od renomovaného výrobce? Jednoduše - jako každý druhý: pohmatem a zkoušením ergonomie. Nuže - začtěme se tu se mnou…

Sony DVD200 zprava: mechanika (Klikni pro zvětšení)
Vzal jsem si na to rande domluvenou červenou růži (delší stonek) a vyleštěné polobotky. Už zdálky jsem tušil, že tohle není jen tak nějaká holka… Fešná a poměrně masivní záď, bytelné a solidní boky a hlavně nádherné proporce „hrudníku“! No - teda nevím, jak jinak nazvat tu obrovskou půl-hruď na pravé straně, která tak mnoho zavazí a současně tak pěkně vrní v kameramanově pravici… Ano, ta kamera opravdu „vrní“! A dělá to nejen při zapnutí, ale i při vlastní práci; a docela často. Je to tedy fakt masivní a vskutku krásná ženská! Novodobý vibrátor s logem „DVD“! A má to taky - mimochodem - 10-násobný optický (3,7-37mm) a 120-násobný digitální ZOOM. Videokamera Sony DCR-DVD200 je opravdu super-novinka, nahrává na malé 8cm-DVD-disky - no a tady jsou skoro všechny moje první poznatky s ní…

Objektiv nese logo Carl-Zeiss (Klikni pro zvětšení)
Akumulátor je (naštěstí) kompatibilní s řadami Sony mini DV i Digital8 (kontakty NP-FM). Botička je (velmi) inteligentní a výklopný LCD-panel (taky velmi) standardní: 2,5“ a hlavně (jak už bylo řečeno výše) nikoli s dotykovým LCD-ovládáním. Hledáček je barevný a ovládání (též téměř) klasické. Je to zajímavá, relativně drahá, ale docela povedená věc. Zkoumali jsme ji až jako třetí značku - po DVD firmy Hitachi a nedávno uveřejněné recenzi na Panasonic DVR-M30 se hlásí jako „převratné NEW“ firmy Sony, což by bylo (myslím) nejen vzhledem k uvedenému opoždění vývoje - anebo jen výroby (viz o kus výše?) - taky nejspíš trochu nadhodnocené sebevědomí… Mimochodem: další přístroje nahrávacího systému DVD jsou už (v peru…) nachystány - tentokrát jsme si vzali „na paškál“ Hitachi s letošním i loňským sortimentem a bude to určitě (opět) zajímavé…

DVD jsou „R“ nebo „RW“ (Klikni pro zvětšení)
Nekompatibilní! Opět něco bude mít svá specifika? No ano: nenahrává to na žádné DVD-RAM, ale na odlišné a zcela jinak kompatibilní DVD-R/RW! Co to znamená pro uživatele? Asi žádné problémy navíc, pokud bude ctít značku například i pro svůj domácí přehrávač DVD, ale hodně komplikací, pokud si bude chtít kameru teprve dokoupit k už pořízené (nekompatibilní?) sadě domácí elektroniky… Nahrává to tedy na jiné 8cm-DVD-disky než Panasonic nebo Hitachi! DVD-R/RW znamená, že jde o jednostranná média pro maximum 30minut záznamu v nejvyšší kvalitě MPEG2 a označení za lomítkem RW je pak podobně jako u CD-nosičů naznačením jejich universálního (opakovatelného) zápisu… Jinak řečeno: DVD-R je disk na jedno použití a o jeho specifikách naznačme také něco (níže)…

Ovládání pod LCD-panelem (Klikni pro zvětšení)
Neskutečně dlouhá příprava (DISC ACCES) je dodržena i u tohohle krásného stroje! Pokaždé tak nudnou pauzu je nutno přetrpět kvůli výrazným odlišnostem celého systému… Nakonec: ona ta pauza není až tak hrozná (odhaduji to většinou na dobu kolem 10-15 vteřin), ale ten problém je v nesrovnatelně menší pohotovosti záznamu po zapnutí přístroje. Kamera jemně vibruje v ruce a kameraman čeká (a čeká a čeká), až ta věcička pípne a naznačí pohotovost k vlastní práci. A pak se jede! Nahrávání probíhá normálně (REC/PAUSE) a dokonce „staré dobré“ digitální přechody Sony jsou ve výbavě a použitelné také zcela běžně. Prolínačka (poslední obrázek předchozího záběru je plynule prolnut do nového) nebo stíračka (poslední snímek je setřen novým záběrem jako v televizním vysílání) zde funguje, jak jsem u Sony-ho zvyklý: použiji-li tyto funkce, kamera si sama najde - i po dočasném vypnutí v mezičase - poslední snímky a naváže s efektními přechody přesně podle mého gusta. Super…

Ostření a expozice je vpředu (Klikni pro zvětšení)
Při nahrávání je tedy prováděno vypalování dat na malý DVD-disk. Podobně může kameraman zaznamenávat například i digitální fotografie - zde v rozlišení až 1152x864 bodů. Markantní rozdíl proti „běžné“ videokameře je i v tom, že vše se ukládá na jedno médium a přesto se to nijak nesmíchává… Kouzelné! Ne že by to tu už nebylo u jiných DVD-kamer. Jinými slovy: digitální fotka je v solidní kvalitě vypálena na stejný disk jako video a náhledy jsou pak velmi snadno přístupné. Napsal jsem tu „náhledy“, že ano. No - doufám, že to bude z doprovodných obrázků (ke zvětšení!) dost patrné, ale i tak vysvětluji: každá další scéna tvoří jedno okénko „náhledu“ a je tedy okamžitě přístupná - stejně jako například klip na CD nebo DVD. Pro polopatisticky vyžadující čtenáře ještě tedy jinak: chci-li např. nalézt čas nahrávky 12:30 min., nemusím přemotat 11:29 min. (pásky) až k požadovanému úseku, ale prostě jen kliknu na scénu, kde se hledaný čas zjevně nachází (na vyobrazení přehrávací nabídky níže je to patrné)…

Pohled do útrob mašinky (Klikni pro zvětšení)
Jenže - co s nahraným miniaturním diskem po nahrávce? Jednoduše jej snadno (?) vložit do DVD-přehrávače a přehrát si záznam? Chyba, „drazí studenti“! Tady nic takového nefunguje hned napoprvé! Je nutno s nahraným diskem provést tzv. finalizaci (DISC FINALISE), což není nic jiného než jakési uzavření DVD-média pro potřeby používání v DVD-přístrojích, jež tohle vyžadují. A že ne bezvýhradně a úplně všechny DVD-přehrávače toto vyžadují, jsme se přesvědčili právě ve vlastní videokameře: přehrávala (a ráda) pro naši kontrolu (a především naše chlubení) cokoli i bez té (jmenované) finalizace. Ale: a tady třikrát ale - i po vložení do některých „DVD-buldozerů“ byl náš malý (nefinalizovaný) disk označen za neidentifikovatelného vetřelce a tedy nebyl přehrán ani za nic…

Pohled na hlavní ovládání kamery (Klikni pro zvětšení)
Hlavní vypínač je dobře ovladatelný palcem (mé) pravice a třípolohové kolečko volby funkcí (neboli režimů) kamery je dosažitelné podobně snadno - prosím odezírat z obrázků (jsou zde všechny jako obvykle nachystány ke zvětšení). Ani ovladač transfokátoru (tedy ZOOM) mi nepřipadne nepohodlný a nakonec se smiřuji i s tím „jaksi posunutým“ zápěstním řemenem kamsi dopředu (viz 2. odstavec). Ovládání i jiná zákoutí ergonomie bych si dovolil vyslovit jako velmi pohodová a pokud bych dnes chtěl známkovat, měla by Sony DCR-DVD200 nejhůř tak lepší dvojku. Botička, noční nahrávání, vcelku snadno proveditelný manuální FOCUS (viz vepředu) a i viditelná tlačítka volby přechodových efektů (FADER), protisvětla (BACK-LIGHT) nebo tzv. prohlížení posledního záběru (dohledání a informace k navázání plynulosti - REVIEW) jsou jedněmi ze znaků zmíněné pohody…

Jedna z hlavních nabídek (Kliknutí zvětší další)
Hlavní nabídka této videokamery je v základu hodně podobná „běžným kolegyním“ značky: Manuální nastavení (MANUAL SET) obsahuje vedle expozičních programů (AE) přechodové (P) a obrazové efekty (D) ještě balanci bílé barvy (WHT BAL) a nastavení rychlosti expozice (SHTR). Jak je vidět z obrázků, v hlavní nabídce je také samospouš (SELFTIMER), režim digitálního transfokátoru (D ZOOM), širokoúhlého obrazu (16:9WIDE) a volba stabilizátoru (STEADYSHOT) nebo tzv. nočního natáčení (N.S-LIGHT). V jedné z podnabídek nastavení parametrů vlastního DVD-média jsou takové veličiny a úkony, jako volba kvality videa a tím i rozlišení a datového toku (HQ, SP, LP), formátování a finalizace (plus od-finalizace) disku a také jeho pojmenování. Pojmenováváním dalších nabídek, jež jsou (snad jasně) patrné z doprovodných obrázků, se nebudu pokoušet podceňovat čtenáře a jejich orientaci v oboru…

Pohled na technickou perlu zleva (Klikni pro zvětšení)
Jak se tedy tahle věc používá v praxi? Po stránce praktického ovládání a pohotovosti - až na to čekání přípravy disku - „normálně“ a prakticky, ale co si pak počít s dalším editováním videa? Naštěstí i toto je proveditelné také vcelku normálně: producent udává „střih přímo v kameře“ a navíc přikládá v základním SET-u s přístrojem SW PIXELA ImageMixer1.5 a ponechává pak už (skoro) všechno na zvídavém uživateli. Jinak řečeno: cítí-li se kameraman-uživatel na víc než jen poučeného laika - a nechce přehrávat jen surové záznamy z kamery do TV nebo na DVD-přehrávači - musí se naučit alespoň základní práci s tímto digitálním DVD-formátem MPEG2. Přehrávání lze sice provádět samozřejmě analogovými výstupy a stahování dat pak pomocí rozhraní USB 2.0 (a oboje tam i zpět), ale práce s kompresním formátem DVD není z nejjednodušších. Kromě možných volených efektů pro vlastní záznam je tedy nutno naučit se editovat pořízené záběry (například) pomocí patřičného - zmíněného - softwaru…

Další z operací s DVD-diskem (Kliknutí zvětší MENU)
Něco, na co je nutno ještě taky upozornit? Například ta finalizace: při každé nové nahrávce na již použitý disk DVD-RW je nutno toto médium jaksi znovu odblokovat. Tedy provést jakousi obrácenou funkci DISC UNFINALISE (viz položka v MENU), jež opět zpřístupní náš malý 8cm-DVD-disk pro (opětovné) nahrávání-vypalování, ale (logicky) opět znepřístupní tento disk například pro zmíněné stolní přehrávače DVD. Samozřejmě se tohle nebude týkat nosičů DVD-R: tam půjde jen o první vypálení videa a hotovo (např. Sony). On taky finanční rozdíl mezi půlhodinovým (maximální kvalita) jednostranným diskem DVD-R s 1,4GB (cca 250-300 Kč v listopadu 2003), opakovaně vypalovacím diskem DVD-RW (400-600 Kč) a oboustranným diskem DVD-RAM s kapacitou 2,8GB (Panasonic a Hitachi, cca 600-800 Kč) je také poměrně značný…

PLAY režim na LCD-panelu kamery (Klikni pro zvětšení)
PLAY režim: 3. stránka listu (Klikni pro zvětšení)
A mrkněte se ještě na vyobrazení LCD-náhledů PLAY-nabídek: Každá scéna je vyobrazena jako náhled (viz výše) a do jejího přehrávání (anebo i - pochopitelně - vymazání) lze vstoupit velmi jednoduše podle obrázku: pomocí kurzorů doprava/doleva vybíráme scénu, máme tam pořadí na disku a taky datum a čas nahrávky. Mezi kurzory pohybu v hledání vpřed/vzad je také údaj o tzv. stránce jednotlivých náhledů - tedy o skupinách konkrétních video-sekvencí: vejde se jich totiž na jednu obrazovku LCD-panelu pouze šest a větší množství je třeba rozdělit na více „stránek“ (skupin) sekvencí. Nad touto obrazovkou „oken náhledů“ je ještě možno rozeznat malé symboly filmu nebo fotoaparátu: neboli video- a foto- režimu záznamu a tedy (logicky) náhledů pohyblivých nebo statických obrázků…

Přední maska přístroje (Klikni pro zvětšení)
Něco před závěrem malé popisné recenze? Rozhodující „zákaznický“ rozdíl mezi dnes oběma zmíněnými modely DVD100 a DVD200 je především v rozlišení CCD-čipu a tím i - už výše uvedeno - v DF (digitálních fotech): 1152x864 (model DVD200, CCD s 1,07MPx) versus kvalita VGA - 640x480 (DVD100, CCD má 0,8MPx). A maloobchodní cena? Zatímco v říjnu tohoto roku byla zastoupením Sony stanovena „vstupně“ na 39.990,- Kč (DCR-DVD200) a 34.990,- Kč (DVD100), nedávno byla změněna (překvapivě!) na 42.990,- Kč a 37.990,- Kč (oboje samozřejmě s DPH)… Že by i veliký Sony přistupoval (?) na dohody (viz MOC pro Panasonic a Hitachi) - anebo si máme myslet, že americký Dolar nebo japonský jen poposkočil o taková (!) procenta…?

Obrázek z DCR-DVD200 v největším rozlišení: 1152x864 (461kB)

neco
Objevujíc (velmi rád) stále něco nového, sestavil (taky velmi rád) pro všechny naše čtenáře drobnou recenzi o zajímavé supernové krasavici z našeho oboru: Petr Jelínek (foto: Karel Souček)

Vydáno dne 29. 11. 2003 (40 088 přečtení, naposledy 10. 5. 2025, 04:32), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Vaše poslední komentáře

Pro zobrazení vašich komentářů
se musíte přihlásit.

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13720 x,
naposledy 10. 5. 2025, 07:51

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7156 x,
naposledy 10. 5. 2025, 08:53

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5674 x,
naposledy 10. 5. 2025, 07:41

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4996 x,
naposledy 10. 5. 2025, 07:21

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2154 x,
naposledy 10. 5. 2025, 07:21

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout