VIDEOKAMERY.cz | Sony SR8: současný Král v HardDiscích!?

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Sony SR8: současný Král v HardDiscích!?

Sony SR8: současný Král v HardDiscích!?

Srovnání kamer Sony SR8 a Canon HG10 (Kliknutí zvětší)
Když se výrobce rozhodl neošidit, ba naopak kvalitně osadit HDD-kameru, pak z toho musí asi zákonitě vzniknout něco jako tato HDR-SR8. Harddisky v kamerách se teď myslím stále více zabydlují a začínají být už opravdu oblíbeným médiem. A vzhledem k tomu, že nemáme pouze "běžné uživatele", ale také fajnšmekry, je vždy na trh potřeba dodat nějakou tu třešničku na dortu, za kterou by se nyní mohla považovat i tahle Sonka. Jen pro namlsání luxusu chtivých zájemců: vysoké rozlišení AVCHD, HDD 100 GB, výklopný hledáček nebo kolečko manuálního ostření, to jsou trumfy, se kterými jde Sony do pomyslné konkurenční bitky s ostatními adeptkami, mezi které mohou patřit JVC HD7 (a její "jakoby optická" stabilizace), HD3 ze stejné stáje nebo Canon HG 10: novinka, jejímiž některými vlastnostmi - či spíše absencí - si výrobce škodí, ale to už je na další recenzi, kterou má mimochodem v peru náš Nejvyšší recenzent (:-D). Jdu na ni…

Kamery JVC HD7 a Sony SR8 zepředu (Klikni pro zvětšení)
Je známo, že první pohled může někdy i rozhodnout a u mě tedy v kladném slova smyslu. SR-Osmička působí jako kvalitní černý trošku bytelnější strojek s tmavě šedou objektivovou částí. Povrch je hladký, příjemný do ruky, u části harddisku trošku drsnější pro snadnější držení. Nepatří k úplným drobečkům, ale ani obrům, s mírami 144 x 81 x 75 (H x V x Š) a hmotností 530 g (bez baterie). C-MOS-čip (ClearVid) je odpovídající cenové i výkonnostní úrovni kamery, tedy 1/2,9" s celkem 3,200.000pixel. Objektiv s cejchem Carl Zeiss® Vario Sonnar® T* se dále snaží upoutat pozornost ohniskovým rozsahem f 5,4-54 (přepočteno na kinofilm v režimu 16:9 40-400mm, u 4:3 pak 49-490mm) a světelností F 1,8-2,9. Našroubovat UV, či jiný filtr o průměru 37 mm není problém, na závit se nezapomnělo. Tzv. motorově přiblíží SR8čka 10x a digitálně 20x, stabilizuje opticky - děkujeme...

Sony SR8 v bočním pohledu s AKU (Klikni pro zvětšení)
Hledáček! Je tady! A dokonce výklopný s rozlišením 123,2kPx; proč ale už nemohl být i výsuvný, to ví zřejmě jen výrobce. Každopádně i velký Sony si musí přiznat, že právě v případě jeho kamer potřebuje přístroj hledáček jako koza drbání. Mluvím teď o jeho velice diskutabilním dotykovém panelu, kterýžto samozřejmě osadil i do tohoto modelu a kterým si denně odrazuje kupce. Výrobce mimo jiné uvádí ve vlastnostech LCD panelu hybridní obrazovku, tedy, že na slunku je viditelnost na LCD o hodně lepší, ale víme, jak je to pak s výdrží baterie STAMINA (už jen reklama), že ano. Ještě pro úplnost: rozlišení širokoúhlého displeje je 211.200Px a úhlopříčka 2,7". V zadní části kamery najdeme místo pro akumulátor, které zasahuje dost do těla stroje - pokud vložím baterii s vyšší kapacitou a tedy i větší velikostí, nepřekáží příliš při koukání do hledáčku. V příslušenství je mj. dodán větší AKU NP-FH60 s kapacitou 1000mAh…

Sony SR8 v detailu videokamery shora (Klikni pro zvětšení)
Když vezmu kamerku do ruky, uzřím, že (Pozn. PJ: Lenka si taky umí pěkně pohrát s rodným jazykem :-D) opět zdaleka neplatí: dotykový panel = málo tlačítek. Vzhledem k vyšší úrovni kamery se zde nachází více pomocných praktických vstupů. Hlavní tradiční kolečko pro přepínání režimů natáčení a přehrávání záznamu, u něj pořízení statického snímku tlačítkem PHOTO, dále v linii s ním se ovládá kolébka ZOOM-u s drážkovaným povrchem. Vedle je vidět spínač NIGHTSHOT pro infračervenou LED-diodu při snímání v úplné tmě. Spuštění nahrávání čili REC je u palce společně s kulatým malým kolečkem pro zapnutí blesku. V této části lze ještě připojit dálkové ovládání do zdířky REMOTE a nabít akumulátor přes DC IN. Pod LCD panelem je možnost celkem 4 snadných tlačítek - jedno pro zapnutí/vypnutí popisných ikonek na LCD panelu nebo také ukazatel stavu nabití AKU. Po jeho pravici je zde "index filmové cívky" - taky jsem nevěděla, co si pod tímto spletitým názvem představit, v návodu výrobce mlčí, po vyzkoušení jsem objevila, že slouží ke střihu v kameře - rozloží klip na více snímků, s nimiž se pak lépe pracuje…

 Sony SR8 s otevřeným LCD: tlačítka (Klikni pro zvětšení)
Stiskem oválného tlačítka s šipkou koukneme do přehrávacího režimu a nad těmito třemi prvky (viz. obrázek) ještě zapneme EASY režim pro snadné ovládání (podle mě se ale spíše předpokládá, že u takovéhoto strojku se příslušný majitel bude velice zajímat o všechna nastavení). U nich je slot na MemoryStick (PRO Duo) kartu určenou přednostně pro fotky, pokud by ovšem někdo byl opravdu vášnivým točičem, může si ke 100GB záznamu na disk přidat ještě dalších několik giga na kartu. V dolní liště LCDčka spočítáme další 4 tlačítka: START/STOP nahrávání, W a T - pomalejší jednorychlostní oddálení a přiblížení a ikonka vypadající jako domeček, pomocí níž se dostaneme do MENU. Manuálně ostřit je možné na boční straně objektivu pomocí kolečka a zmáčknutí MANUAL, pod nimi je ještě dole schované BACKLIGHT coby protisvětlo…

Sony SR8: jedna z nabídek funkcí (Klikni pro zvětšení)
Hlavní nabídka se odtajní dotykem na malý domeček v levém horním rohu displeje. 5 kolonek nabídne SNÍMÁNÍ, ZOBRAZENÍ OBRAZů, DALŠÍ, SPRÁVA HDD/PAMěTI a pak NASTAVENÍ. Z toho je tu např. i PLYN. POM. NAH, pod čímž by si člověk mohl představit kdeco, ale vpravdě jde o Plynulé pomalé nahrávání, což je funkce, která dokáže nahrávat 3sekundový pohyb zpomaleně. Bohužel v psaném návodu Sony neuvádí, co jsou jednotlivé funkce v MENU, což se mi jeví jako velký nedostatek, leč jeho elektronická podoba už vysvětlí další. Celková orientace v MENU v kamerce není úplně ideální, při vjetí do nabídky a dalším vyjetí z ní, se vždy vrací do plného obrazu a ne do podnabídky, takže je třeba stále znova a X-krát mačkat zmíněný domeček a hledat příslušnou funkci (také vzhledem k nutným patlacím efektům :-C). Ale zpět k MENU, v pravém dolním rohu donastavíme podrobnější funkce: TELE MACRO, OSTřENÍ, VYVÁŽ. BÍLÉ, PROLÍNAčKU nebo DIGIT. EFEKT. Vyskytuje se zde i důležitá kolonka NAHRÁV. - volba HD nebo SD kvality, dále REŽ. NAHR. - HD XP (AVCHD 15Mb/s), HD HQ (AVCHD 9Mb/s), HD SP (AVCHD 7Mb/s), HD LP (AVCHD 5Mb/s), SD HQ (SD 5Mb/s), SD SP (SD 6Mb/s), SD LP (SD 3Mb/s). Fůra formátů, možná až zbytečně, leč někdo možná vyzkouší a ocení…

Konektory SR8 v přední části (Klikni pro zvětšení)
Konektory SR8 pod zadní krytkou (Klikni pro zvětšení)
Vzhůru ke konektorům. Zadní část kamery ovládne REMOTE coby připojení dálkového ovládání a DC IN, tedy napájení. Skoro vedle z boku kamerky po posunu fajnové páčky - jejím odsunutím se odhalí místo ke konektorům - je skryto připojení k televizi/videu A/V OUT a COMPONENT OUT, takže RGB přenos obrazu v plné náloži (rozlišení). V místě u objektivu je ještě HDMI OUT pro připojení k vysoce rozlišené TV, MIC - kvůli externímu mikrofonu a výstup na sluchátka. Naprosto nepochopitelný je tah výrobce dát ke kameře dokovací stanici jen kvůli jednomu USB, který by se s přehledem a velkou vůlí vešel na tělo stroje. Spolu s kamerou obdrží kameraman i síový přívod, napájecí adaptér, zmíněnou Handycam Station, komponentní kabel, propojovací A/V-šňůru, kabel USB, bezdrátový dálkový ovladač a výše zmíněný akumulátor NP-FH60 s uvedenou kapacitou asi na hodinu a čtvrt práce kamči (vyzkoušeno, zhruba ano)...

Znáte: kurzor myšky ukáže název a velikost, klik zvětší!

Sony SR8: Videosnímek, ulice, 453kB (Klik zvětší)
Sony SR8: Videosnímek, ulice, 469kB (Klik zvětší)
Sony SR8: Foto, ulice, 2.848x2.136; 2,7MB (Klik zvětší)
Sony SR8: Foto-ulice, WIDE; 2,4MB (Klik zvětší)
 Sony SR8: Foto-ulice, TELE; 2,15MB (Klik zvětší)
 Sony SR8: Foto, Lego, 2.848x2.136; 2,46MB (Klik zvětší)

Galerie Videosnímků a Fotografií (odstavec od PJ). Lenka pořídila pro zvídavé oko čtenáře fotky v nejvyšším rozlišení a s kolegou Pavlem vytáhla v již víckrát zmíněném přehrávači Nero ShowTime dvojici Videosnímků z nahraného klipu. Přestože (nebo právě proto), že naše stránky si nekladou za cíl být arbitrem k posouzení podobných problematik, předkládáme čtenářům nepřímý důkaz k častý diskusím okolo AVCHD. Zasvěcení totiž asi právem pochybují o stejné kvalitě jednotlivých snímků komprimátu AVCHD oproti tzv. plné náloži HDV-záznamů. První a druhou ukázkou dnešní Galerie jsou tedy jednotlivé snímečky ze záznamu SR8, po jejichž zvětšení do plné velikosti VELMI vynikne srovnání s kterýmkoli Videosnímkem z páskových typů: např. Sony Z1 nebo jednočipů HC1-HC3, jakož i z výměnoobjektivové prvotiny JVC HD100, ale i třeba z kamer od dalšího z dnešních konkurentů: z (obří) Canon XL H1, (dlaňové) HV10, (úspěšné velkoručky) XH A1 anebo Leadera střední třídy maloobchodu HV20 (kdo si zakliká, ten se dozví víc :-D). Tím vším ovšem rozhodně nemá být popírána briskní fešnost AVCHD-formátu při předvádění na tzv. Full-HD televizích, to nikoli…

Sony SR8 v detailním pohledu zezadu (Klikni pro zvětšení)
V praktickém zaobcházení mi kamera předvedla, že opravdu umí něco navíc. Horší světelné podmínky zvládá se slušným výsledkem, fotce pomůže solidní blesk. Ovládání mi celou dobu bohužel trpčil dotykový panel, naštěstí např. manuální ostření se řeší kroužkem zboku objektivu. SR osmička je schopna nastartovat v cca 7-8 vteřinách, nelze ji přepnout do pohotovostního režimu, jelikož po zaklopení LCD se koukám do hledáčku a funkce rychlého startu, jež se objevuje u jiných firem, zde chybí. V případě chtíče dát na kameru mikrofon či světlo, se naskýtá možnost pouze Sony výrobků aneb co už se Soňákem. Zvuk to bere 5ti kanálový. Při použití fotorežimu si lze nejdříve zvolit, kam případné snímky ukládat - na HDD nebo na MemoryStick kartu, která je pro to přednostně určená. Fotku lze pořídit ve čtyřech kvalitách komprese JPEG, a to 6,1M pro 4:3, 4,6M pro širokoúhlý formát 16:9, 3,1M nebo VGA0,3M. Nepatrně podivné je uváděné nejvyšší rozlišení snímku 6,1MPx vzhledem k tomu, že samotná kamera oplývá pouze 3,2MPx. řekněme, že se jedná o další "zvláštnost" Sonyho výrobní techniky. Volitelná je také kvalita: FINE (lepší) nebo STANDART. Nahraný záznam je možné přímo v kameře přidat, smazat, rozdělit nebo přesunout, další střih AVCHD formátu zvládne např. Pinnacle Studio 11, verze Plus i Ultimate...

Sony SR8 a SR5: ve dvou pohledech (Klikni pro zvětšení)
Příbuzné modely (společný odstavec s editorem PJ). Popisovaná třešnička na dortu AVCHD-třídy má několik kolegyň; a ze stejné stáje lze připomenout trio modelů, z nichž dva jsou na čs. stránkách prezentovány jako soudobé a jeden (SR1) pak zůstává v nabídce už od loňské sezóny. Ale protože nám už několik sezón připadá zbytečné sestavovat recenzi na jednotlivé modely ze stejné řady (a také stejné stáje, samozřejmě), učiňme potenciálním zkoumačům našeho oboru dobrodiní - by víme, jak skvěle zachází giganti s vlastními odkazy - dejme čtenáři tamní srovnání zmíněných diskovek, i když (zopakujme si) tušíme, že nejpozději do roka bude tento link nefunkční. A kvůli potenciální disfunkci odkazu zmiňme alespoň základní rozdíly (výrazně) levnějšího modelu (jako příklad) SR5: má snímač s "jen" 2,1MPx brutto, stabilizaci pouze elektronickou a především "maličkatý" Disk s jenom 40GB místa. A víte co, milí hledači? Najděte si to taky jednou sami, chcete-li (dokončuje Lenka)…

Přední perspektiva videokamery Sony SR8 (Kliknutí zvětší)
Samotnou videokameru hodnotím kladně (!), jen mě Sony stále překvapuje svou tvrdohlavostí některých výjimek v oboru (MS-karta, dotykový LCD, Handycam station, sáňky s omezujícími zoubky určené jen pro firemní doplňky atd.). Takže: kdo na to má, je zmiňovaný fajnšmekr a shlédl se v Harddisku a Sony firmě, ten a do toho jde, protože lepší diskový kousek v tomto roce Sony už nevyrobí. A kdo si chce počkat na něco podobně vybaveného a přitom podstatně levnějšího, nepotřebuje takovou kapacitu HDD a věří (například) úřadující značce světové fotografie, může jednoduše počkat s výběrem i nákupem na (naše) srovnávání popisované Osmičky s Desítkou (tentokrát s písmenky HG) ze stáje s červeným logem Canon, ale i (možné) mnohé další špeky v (možná) nejbližší době…

Technická data videokamery Sony HDR-SR8 na čs. stránkách zastoupení firmy

neco
Největší DISKÁRNU současnosti dnes představila: Lenka Juříčková..

Redigoval kolegyňku (jak už jinak, než velmi ochotně): Petr Jelínek..

Příznivcům předem děkujeme za upozornění na (eventuální) chyby…

Vydáno dne 30. 11. 2007 (65 816 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 18:45), autor: Lenka Juříčková [jurickova]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Vaše poslední komentáře

Pro zobrazení vašich komentářů
se musíte přihlásit.

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13694 x,
naposledy 9. 5. 2025, 22:29

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7130 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:29

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5644 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:39

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4973 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:29

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2122 x,
naposledy 9. 5. 2025, 22:59

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout