VIDEOKAMERY.cz | Canopus Let´s EDIT2: střih pro každého?

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Canopus Let´s EDIT2: střih pro každého?

Canopus Let´s EDIT2: střih pro každého?

Balení s programem Canopus-LE2 (Klikni pro zvětšení)
Druhdy popsaný P-VS9 (Kliknutí zvětší pracovní plochu)
Protože obec amatérských střihačů videa v počítačích se každou sezónu rozšiřuje a protože i editačních programů pro domácí střih je na trhu víc a víc, vzali jsme si do pomyslného hledáčku jeden ze známějších a rozhodli jej trošku popsat. Firma Canopus nabízí několik stupňů editačních programů a nejdostupnější je Let´s EDIT, nyní s označením číslo 2. Na český trh jej dodává firma Syntex, u které jsme zakoupili testovací vzorek i my. Hned za úvodem připomeňme, že jsme zaměřeni hlavně na kompletní servis s prodejem videokamer a jejich příslušenstvím, takže - kvůli vytíženosti naším hlavním oborem - se tady jistě nebudeme ani trochu pasovat do role znalců či odborníků jakéhokoli stupně stran střihacích SW digitálního videa. Přesto mohli čtenáři na našich stránkách najít drobný popis SW Ulead 5.0 DV (varování editora: odkaz na velmi starý počin :-D) nebo - v novodobé éře samoobslužné výroby stránek - naše seznámení s produkty Pinnacle v předloňské verzi P-VS9 a nedávné P-VS10(+),...

Názorně: instalační CD se softwarem (Klikni pro zvětšení)
Na internetu jsme se dozvěděli, že by náš program měl mít českou lokalizaci, což je pro většinu našinců dle mého názoru velké plus. Velmi srozumitelný překlad oné češtiny ostatně zřejmě dost pomáhá zmiňované konkurenci od firmy Pinnacle. (Pozn. PJ: Nebudeme si tu přece dělat iluze o masivní angličtině zejména u čs. dospělejší populace - po desetiletích vymývání mozků Ruštinou, že jo :-D.) Trochu mě překvapilo, že při instalování SW jsem tu na volbu české varianty jazyka nenarazil a ještě více mě zaskočilo, že ani při samotném spuštění nebylo nikde možno češtinu zvolit. Chvilku jsem brouzdal na stránkách dodavatele, ale kromě českého návodu v pdf formátu jsem nenašel nic. Po telefonátu jsem se dozvěděl, že čeština tady není dodávána standardně, ale pokud si o ni napíši emailem, bude mi na žádost poslána. Možná, že jsem už rozmlsaný jinými praktikami, ale přišlo mi to trochu kostrbaté…

Překvapení: minimum objemu dat i požadavků na PC..!

Pracovní prostředí SW Canopus LE2 (Klikni pro zvětšení)
Instalace vlastního programu trvala několik málo minut a vše proběhlo hladce. Celá instalace ostatně zabírá neuvěřitelně málo místa - necelých 65 MB. (Pozn. PJ: Pokud bychom tu chtěli jakkoli srovnávat mj. i s objemy dat, pak je evidentní, že popisovaný SW může fungovat - přes nesporné (!) kvality - i na "výběhových konfiguracích", o čemž se níže zmiňuje i Jirka. Velikost takového Pinnacle VS10+ umí mít až 3GB, což naznačí i o nárocích na PC mnohé). Pro doinstalování češtiny je potřeba rozbalit balíček zip, kde je instalační soubor a textový soubor s návodem. V něm jsem se pak dozvěděl, že pokud jsem již program nainstaloval, tak dodatečné zavedení češtiny dovnitř bude zřejmě potřebovat vymazání určitého souboru v již nainstalovaném Canopusu. Po vymazání souboru proběhla konečná instalace bez problémů a já se mohl vrhnout na vlastní zkoušení…

Ikony povelů u horní lišty názorně (Klikni pro zvětšení)
Samotné spuštění programu tu probíhá velmi (!) svižně a i pracovní plocha mi na první pohled připadala vcelku přehledná. Canopus LE2 používá běžné záložky u horní lišty, jako je Soubor, Nastavení, Nápověda atd. a dá se využít také několik tzv. horkých kláves používaných v OS (Ctrl+N - nový projekt, Ctrl+S - uložit atd.). Stejně tak jsou některé častěji používané funkce vyvedeny v podobě ikon pod horní lištou - Otevřít, Uložit, Přidat klip… Levá část tady slouží jako náhledové okno, u kterého lze měnit potažením pravého spodního rohu velikost - tohle považuji za velmi praktickou možnost. Pravá část pak slouží pro ukládání klipů, popřípadě snímků (fotografií). Klasické označení všech klipů a následné natažení na časovou osu mi tu nefungovalo, ale v nabídce Upravit lze vložit klipy automaticky. Pod Galerií klipů jsou pak další ikony. Pomocí nich je možné například rozdělit konkrétní klip, z části jej vymazat a dále pak pomocí dalších ikon sem vkládat titulky, přechody, video efekty; nebo i dabovat. Spodní část pracovní plochy je určena veledůležité časové ose, kde se odehrává vše důležité…

Praktické: změna velikosti okna náhledu (Klikni pro zvětšení)
Při natahování videozáznamu z digitální kamery je možné provést přenos (natažení atd.) pouze přes FireWire rozhraní. Zkoušel jsem i USB 2.0 s modelem Panasonic NV-GS300 a SW video stáhnout neuměl (následně zkoušený Movie Maker - tj. součást OS W-XP - naopak ano). Video je pak ukládáno buď v maximální kvalitě 720x576 DV-AVI anebo lze zvolit komprese MPEG1 a MPEG2. U obou komprimátů nastavujeme 3 stupně kvality Low, Standard a High. MPEG2 nahrává v rozlišení 720x576, MPEG1 v rozlišení tzv. VideoCD 352x288. U formátu MPEG2 je při stahování maximální možný datový tok cca. 5,5 Mbps, což je podle mě dosti málo. Samozřejmostí je možnost automatické detekce střihu, čili po natažení do PC je vše přehledně rozděleno do sekvencí, s nimiž se následně pracuje běžně jako u jiných SW, tedy jako se samostatnými soubory, nechajícími se kdekoli rozdělovat nebo naopak spojovat s dalšími záznamy na zmiňované časové ose…

Barevné korekce C-LE2 v detailu (Klikni pro zvětšení)
Při vlastním zkoušení v rámci tohoto povídání jsem sice neměl možnost vyzkoušet stahování záznamu z HDV-kamery, ale program uměl HD-záznam uložený na firemním pevném disku (máme zde drobné ukázky z kamer FX1, HD100 a pod.) bez problémů otevřít. Stejně tak si C-LE2 poradil bez problému i s MPEG formátem od firmy Panasonic (z mašinky SDR-S100), ale například videozáznam z kamer JVC Everio (CF) a Everio G (osazeny vestavěnými HDD) se mi nedařilo otevřít vůbec: problém byl s koncovkou. I když je záznam z nich (předpokládáme) ve standardním formátu MPEG, zmiňované soubory zde mají koncovku .mod, takže kupodivu (?) pak stačilo přejmenovat soubory na přece jen možná notoričtěji známou příponu .mpeg a Canopus soubory bez problémů otevřel (a nechal v nich i pracovat). Například formát WMV nedokázal popisovaný program vůbec otevřít...

Rozsáhlé korekce, titulky, efekty i přechody, míň audia

Názorná nabídka funkce Obraz v obraze (Klikni pro zvětšení)
Let´s EDIT 2 nabízí mnoho filtrů využitelných pro úpravu a korekci videozáznamu a velmi příjemnou vlastností je, že úpravy se projeví bez dlouhé prodlevy přímo v záznamu. Filtrů jsem napočítal zhruba 30 a namátkou bych chtěl uvést barevné korekce obrazu, ostrosti, efekt mozaiky, starý film, atd.,... Přechodové efekty jsou zde rozděleny do osmi podsekcí a dohromady jich je snad až kolem stovky. Program umožňuje zvolit jiný přechodový efekt vstupní a jiný výstupní nebo jeden stejný. Při výběru je přechod znázorněn černobílým obrázkem, což mi v některých případech dělalo vcelku logicky drobné potíže s rozeznáním, co vlastně efekt se záznamem provede, ale je možné také zobrazit náhled, ve kterém je příklad uveden dynamicky i přímo se zpracovávaným videem. Určitě stojí za zmínku možnost vytváření obrazu v obraze (snímek u odstavce), kde u vloženého videa určujeme pozici a velikost obrazu a taky například směr "vplutí" do hlavního videa a stejně tak směr "odplutí". Vložené okno může být ještě vystínované anebo mít vlastní okraj…

Titulky: nastavení jejich barvy a pohybu (Klikni pro zvětšení)
U titulků - opět snad zřetelných z přiloženého snímku - by měl být výrobce či vývojáři asi opravdu pochváleni za fakt nepřeberné množství úplně všemožných nastavitelných parametrů. Přesto myslím, že pro uživatele, kteří si chtějí sestříhat za rok dejme tomu dvě tři kazety, je to vše nejspíš až příliš moc složité. Kromě běžného nastavení velikosti, fontu a umístění textu tady lze nastavit barvu textu, rozvržení stínu a jeho barvu, nastavení okraje; a u všech těchto položek je možné ještě nastavit čtyři barvy, směr a průhlednost. Ale nastavení (např.) pohybu textu v záznamu je pak již otázkou minimálně „střední kameramanské“. Text může najíždět třebas zprava do středu a odjet dolů nebo se objeví uprostřed a odjede nahoru. Pro požadovaný efekt je však potřebné nastavovat snad minimálně sedm parametrů. Navíc je tu v časové ose pro umístění titulků celkem pět stop (Pozn. PJ: když ony ty titulky budou možná pravým potěšením pro hračičky všeho zaměření, protože po střihu jsou vedle ozvučení asi nejčastěji používanou legráckou amatérů vůbec)…

časová osa programu: jednotlivé stopy (Klikni pro zvětšení)
Pro zvuk, respektive další zvukovou stopu editovaného videozáznamu je zde vidět pouze jedna linka, ale po rozbalení jich je k dispozici celých 10 (upozornil nás čtenář). Do nich si můžeme pochopitelně vložit buď hudbu z CD nebo mp3 přehrávače anebo jiný zvukový soubor uložený na pevném disku počítače, popřípadě je sem ještě možné dodat i vlastní (např. točičův) komentář. Ten pak pořídíme pomocí dabingu, mikrofonu a mikrofonního vstupu zvukové karty PC. Podle potřeby je možné snížit nebo zvýšit hlasitost jak u této stopy, tak u originálního původního zvuku z kamery a navíc ještě vložit jeden z devíti zvukových filtrů. Bohužel tu ani jeden není označen coby filtr pro odstranění nežádoucího šumu ze záznamu kamery, ale pomocí jakéhosi ekvalizéru by se to snad mělo po několika pokusech zdařit. Taky jsem v programu nenašel mimochodem například nikde volbu (velmi moderního..) 5+1 dolby zvuku…

Některé povely SW Canopus LE2… (Klikni pro zvětšení)
Pokud je již tedy záznam ořezán (nastříhán) do požadovaného tvaru (délky), vyřádili jsme se na efektech, přechodech a titulcích a ozvučili jsme záznam třebas i vybranou hudbou, je čas rozhodnout se, kam záznam uložit a v jaké podobě jej tam chceme mít. Video jde vrátit zpět do kamery na pásek v plné kvalitě, ale program C-LE2 nabízí i řadu komprimovaných formátů. Navíc zde lze vytvořit i DVD disk, čili po přepočítání na MPEG2 formát se záznam rovnou vypálí na toto médium. Bohužel však není možné vytvářet DVD menu, jak to známe např. u vzpomínaného SW Pinnacle. Pro tvorbu DVD bude asi lepší investovat například do produktu Canopus Let´s Create DVD (cena necelých 1.800,- Kč). Při tvorbě komprimovaného videa (umí 4-15Mbps!) lze nastavit jak datový tok (VBR, CBR), tak rozlišení. Program rovněž podporuje formáty Video CD a S-Video CD, dále pak formát ASF, QuickTime (.mov) a Real Media (.rm). A jen tak na okraj: program neudává, kolik minut videa se celkem při daném datovém toku na DVD-disk vejde…

Nabídka titulkování C-LE2 jako celek… (Klikni pro zvětšení)
I když jsem měl možnost si s tímto programem pohrát jen relativně krátkou dobu a víc zkušeností mám s výrobky fi Pinnacle případně fi Ulead, myslím, že Canopus LET´S Edit 2 je velmi podařený editační SW za rozumnou cenu. V některých parametrech a možnostech nastavení daleko převyšuje mně známější programy, v jiných je naopak vcelku dosti očesaný. Rozhodně však fungoval po celou dobu bez jakéhokoli kolapsu (vytuhnutí), což je nesporně velké plus. české prostředí určitě taky pomohlo, ale a se na mě překladatel nezlobí, některé formulace mohl zvolit lépe (pro příklad: Fade IN = Vylnout, Fade OUT = Zalnout, Capture settings = Nastavení nabírání atd.). Ve složce Nápověda jsem bohužel nenašel kromě informace o programu nic. Každopádně na to, že Canopus se zabývá hlavně profesionálním střihem a tento SW má být pouze doplněním jeho portfolia, by mohl být rozhodně v mnohém inspirací (!!) i pro další výrobce editačních programů…

Přechodový efekt: s náhledem průběhu (Klikni pro zvětšení)
Standardní přechody: názorná nabídka (Klikni pro zvětšení)
Kdybych měl zkusit porovnat produkt firmy Canopus LE2 oproti Pinnacle Studiu (rozhodně nechci nikoho ovlivňovat), asi bych ve výsledném resumé zvedl přece jen vítěznou ruku u Pinnacle (zvláště to bude platit u verze 9). Let´s EDIT 2 dokázal, že i velmi solidní editační program nemusí zabírat obrovské místo na disku a že mnoho věcí zažitých z práce v jiných SW lze dobře využít pro jednodušší naučení s tímto programem; a taky, že někdy méně grafiky i vyjížděných nabídek znamená pružnější ovládání. Navíc: program je podstatně méně náročný na systém a možná i z tohoto důvodu je stabilnější (minimální požadavky: CPU 800 MHz, pamě RAM: 256 MB, monitor s rozlišením min. 1024x768, větší disk k ukládání videa). Na druhou stranu je přece jen Pinnacle za výrazně menší pořizovací cenu, některé úkony lze řešit jednodušším způsobem, i když na úkor rozsahu nastavení (titulky, video-filtry) a hlavně je vybaven většími možnostmi např. při exportu na DVD. Určitě i zpracování češtiny vč. české nápovědy se mi u Pinnacle líbilo více…

Názorný popis programu Canopus Let´s EDIT 2: na stránkách čs. dodavatele

neco
Ochotně redigoval "pravou ruku šéfa" naší firmy: editor Petr Jelínek
Zajímavý software se tu snažil aspoň trošku popsat: Jirka Rakušan

P.S.: Hledáte dobrý SW bez nutnosti více výdajů do lepšího PC..!?
ANO, popsaný produkt je dobrý tip; a můžete jej koupit i od nás! Nastavili jsme téměř pünktlich doporučenku: fešných 3.555,- Kč!!

Vydáno dne 6. 3. 2006 (34 634 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 23:01), autor: Jiří Rakušan [rakusan]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13699 x,
naposledy 10. 5. 2025, 03:30

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7150 x,
naposledy 10. 5. 2025, 05:25

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5662 x,
naposledy 10. 5. 2025, 04:44

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4990 x,
naposledy 10. 5. 2025, 05:28

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2144 x,
naposledy 10. 5. 2025, 05:08

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout