VIDEOKAMERY.cz | Sony UX1: fešácký experiment k diskusi!

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Sony UX1: fešácký experiment k diskusi!

Sony UX1: fešácký experiment k diskusi!

Sony HDR-UX1 s otevřenou mechanikou (Klikni pro zvětšení)
Pravidelnější čtenář možná radši přeskočí odstavec: jdeme si teď připomenout souvisejícími odkazy všemožné experimenty a výjimečnosti poslední doby. Podle mého názoru je firma Sony zatím stále přes všechny své excesy a nerozumnosti úřadujícím vůdcem Know-How světové spotřební elektroniky. Už téměř před pěti roky jsem tu psal, že síla takového KING-a se pozná nejen v rozmanitostech speciálních a ještě speciálnějších doplňků (například) k videokamerám, ale samozřejmě i takových produktech, u nichž by si téměř žádný z výrobců nedovolil ani jejich vývoj, natožpak sériovou výrobu. Vzpomeňme třeba nejrozsáhlejší sortiment podvodních pouzder nebo neopakovatelně speciální Video-walkmany, z nichž legendární GV-D1000 jsme druhdy dokonce i přiblížili. A i když se někomu nemusí zdát označení experiment pro digitální použití analogových pásek v systému Digital8, už kvůli svému krátkému životu se možná řadí do jedné skupiny s doposud nejužší páskou microMV. Není sice jisté, jak dlouho vydrží už vcelku rozšířený 8cm DVD na trhu, ale popis strojovny HDR-UX1 může fanouška potěšit podobně, jako třebas (loni) takové DVD505…

Sony HDR-UX1 z pravého boku (Klikni pro zvětšení)
Na dnešní poměry vcelku velký přístroj s rozměry 76x89x165 mm (ŠxVxH) má krásné konzervativní linie, nad nimiž by si možná pomyslně mohl nejeden zarytý fanoušek aut německé provenience povzdychnout onen známý slogan "holt žádná Korea". Hmotností 660gr. (bez disku a baterie) se ostatně neřadí mezi žádné spotřební miniatury do kapsy, ale vzhledem ke své šířce 76 mm zase není až tak neskladným (např. nové diskovky od Sony mají 73 mm). Snímač se pyšní úhlopříčkou 1/3" a aby nebyl běžným čipem, má označení C-MOS a ještě k tomu navíc ClearVid, podle údajů výrobce s celkem 2,1MPx, přičemž fotky má zvládat v rozlišení až pěkných 2.304x1.728 (mód 4:3) nebo 2.304x1.296 bodů (16:9), což je ovšem maximum (neodpovídajících) až čTYř milionů bodů. Na opisování a dedukce ohnisek a přepočtů na kinofilm ze stránek čs. Sony nemám jako obvykle nervy a raději přikládám místo čísel snímek údajů. Transfokátor umí 10x opticky přiblížit a 80x digitálně zvětšit, závit pro doplňky má průměr 30 mm, logo Carl Zeiss® Vario-Sonnar® T* je na svém místě a fakt nese v názvu všechny ty kudrlinky, které jsem do něj přidal…

Pohled na UX1 ze zadní perspektivy (Klikni pro zvětšení)
V druhém odstavci s parametry už budu kapku zábavnějším. Krásné masivní tělo objektivu má coby zakončení zboku velký rýhovaný prstenec pro manuální ostření a zepředu miniaturní vestavěný blesk. Na válci objektivu jsou zleva pod sebou tlačítka protisvětla BACK LIGHT a aktivace ručního řízení MANUAL plus posuvný spínač pro noční režim NIGHTSHOT. Mimo těchto čudlíků nalezne uživatel na levoboku už jen nenápadný přepínač do přehrávacího módu a po odklopení displeje ještě DISP/BATT INFO coby přepínač zobrazení na LCD anebo chytrý indikátor stavu akumulátoru u vypnuté kamery před odchodem do terénu. Výklopný displej se chlubí úhlopříčkou 3,5 palce (!) a celkem 211.200 obrazovými body, barevný hledáček pak "jen"
123,2 tisíci body. Tubus hledáčkového okuláru jde vyklopit nahoru (asi) o 70°, ale vysunutí dozadu se mi nepodařilo ani s velkým svěrákem a instalatérským hasákem (:-D). Hlavní vypínač kamery tvoří známý pružinkový bazmek s aretací, nahrávací video-spouš klasické tlačítko na výšku a páčku ZOOM-u kolébka do stran, jak jsme nyní zvyklí u většiny amatérek. Foto-spouš je patrná nahoře mezi transfokátorem a vypínačem. Poslední tlačítko patřící blesku je umístěno poněkud zvláštně vpředu na objektivu zprava…

Detail zakrytých konektorů Sony UX1 (Klikni pro zvětšení)
Detail odkrytých konektorů Sony UX1 (Klikni pro zvětšení)
Přejděme plynule k dalším rozkošnostem, vezmeme-li za jednu velkou úvodní už samotný dojem z majestátnosti vzhledu, jakkoli tahle formulace může připadnout majitelům o kus větších poloprofesionálek v jisté míře legrační. Přípojné zdířky totiž nejenže zahrnují potřebný mikrofonní vstup i sluchátkový výstup a dokonce speciální REMOTE, ale nechybí mezi nimi ani COMPONENT nebo moderní HDMI, všechny označeny jako OUT. A zatímco první tři druhy Japonec nechal roztroušeny po různých částech přístroje (viz obrázky), AV-výstupy, COMPONENT a HDMI postavili vývojáři do jedné lajny s napájecí/nabíjecí zdířkou (ano, nabíječka je VESTAVěNÁ), ale hlavně (a tím mi pohladili dušičku) zakryli pod zasouvací krytku s mechanickou páčkou k odsunutí. Hledáte zatím marně USB-port? Ano, správně, ten totiž není nikde ve zmíněných místech, ale má svou vlastní speciální (opět posuvnou!) krytku pod LCD-panelem; a to hnedle nad slotem pro paměovou kartu MS-DUO. Pohádám-li se poněkud s vlastní formulací z odstavce výše o posledním tlačítku, zmíním ještě posuvníček k otevírání mechaniky disku a 4 tlačítka na rámu displeje: START/STOP coby druhé spoušti pro video, W a T k ovládání ZOOM-u (obě s pomalou rychlostí nájezdu, nikoli s variabilní jako horní páčka) a symbol domku ke vstupu do nabídek kamery (zmíním dále)…

Koláž z nabídek displeje Sony UX1 (Klikni pro zvětšení)
Zapnutí mašinky trvá do plné pohotovosti stejně dloooouho, jako jsme si už u disků (bohužel?) museli zvyknout, ale přece jen jsem tu naměřil podstatně kratší časy, než u dosud zkoumaných DVD-kamer: i pod 10 vteřin. Finalizace (známé uzavření disku) i obrácený postup (otevření DVD) zdržují, ale to už se popisovalo také u jiných typů s 8cm kotoučky. Hlavní nabídka je intuitivní a na velkém displeji se dá ovládat celkem pohodlně, pominu-li nutnost častého otírání LCD pro ty všechny z nás, kteří by se alespoň zčásti dali označit za puntičkáře. Při vlastním nahrávání lze nechat povětšinou všechny zásadní funkce v automatu, respektive jakýkoli manuál je velmi zkomplikován důsledným daktylem. Transfokátor funguje příjemně, od minulých sezón si asi veliký Sony dal říci a přestal se svými pokusy o světový rekord v najetí ZOOM-u nebo odjetí z detailu v necelé vteřině a (snad) necelém milimetru vyklopení ovladače ze středové polohy. Hledáček má vcelku příjemnou očnici, kterou tvoří moderní plast s vlastnostmi jakoby gumy, jak to ostatně známe ze spousty materiálů v automobilech. Jděme si s UX1 něco natočit…

Nabídka konvertování AVCHD na DVD (Klikni pro zvětšení)
Údaje malého a velkého DVD-disku v PC (Klikni pro zvětšení)
Nahrávání videozáznamu se děje zcela standardně, pominu-li zdržení s případným otevíráním disku před započetím nahrávky. Jenže brzy se dostávám "k jádru AVCHD pudla": k přehrávání je totiž zapotřebí samotná videokamera! Ufinalizuji-li si (hezká slovní hříčka :-D) disk, mohu se s ním nechat fotografovat nebo jej lze například postavit vedle zahradního trpaslíka, abych viděl VELIKOST myšlenky AVCHD, ale k přehrávání videa NELZE použít ani mechaniku v počítači, ani žádný běžný DVD-přístroj, nýbrž jen a jen popisovanou kameru, i když... Pokud jsme prubli dodávané CD k přístroji se softwarem od výrobce, našli jsme tam aspoň jakousi utilitu k přehrávání v PC, ale k editaci zmíněného nekompatibilního formátu vůbec nic. Hlavní náplní CD je program k převodu pořízené kvality do běžného DVD-formátu, přičemž se dá vypálit na velký 12cm disk a následně přehrát v běžném DVD-přístroji. Trošku nás sice uklidnila záhy zjištěná informace, že například kdovíkdy příchozí SW PinnacleVS11 by měl umět stříhat i tuhle neuvěřitelnost, ale na problémech prezentací videí v původní kvalitě a home-podmínkách to nic nemění…

Sony HDR-UX1 při pohledu shora (Klikni pro zvětšení)
K běžným i méně běžným funkcím kamery. Je tu manuální ostření s dotykovým systémem přes plošku displeje včetně bodového ostření nebo zvětšení scény k přesnějšímu provádění funkce. Je tu vyvážení bílé včetně korekce nebo tzv. automatické zpomalení expozice, nabídka umožňuje i základní střih z disku nebo samozřejmou likvidaci videí i fotografií jednotlivě i formátováním obou médií - osazení slotem na MS-DUO-karty podmiňuje nutnost dokoupení nějaké kapacity, protože v základní sadě není žádná. Fajnšmekrům nejen na bláznoviny se nabízí mj. i (plynulé) zpomalené nahrávání, jež jsem zde popisoval už loni u diskové krasavice DVD505 a nabídl tehdy i videoklip. Subjektivně tvrdím, že u zkoumaných záznamů z UX1 byl velmi slušný zvuk, objektivně (?) uznávám, že z mašinky se dostane velmi koukatelný obraz, ale chvilku jsem musel přemýšlet, jak naznačit alespoň zčásti jeho kvalitu nebo rozdíl od (např.) normálního TV-vysílání. Pak mně to sice docvaklo, ale je to o obvyklém tenkém ledu a doufám, že se nebudou amatéři smát (profíkům o tom nepíšu): vyfotil jsem ukázky na naší nové LCD-televizi v prodejně a přikládám je…

Znáte: kurzor myšky řekne název i velikost, klik zvětší..

Sony UX1: Foto LCD-TV s AVCHD, 110kB (Kliknutí zvětší)
Sony UX1: Foto LCD-TV s AVCHD, 138kB (Kliknutí zvětší)
Sony UX1: Foto LCD-TV s AVCHD, 133kB (Kliknutí zvětší)
Sony UX1: Foto LCD-TV s AVCHD, 107kB (Kliknutí zvětší)
Sony UX1: Foto LCD-TV, TV-vysílání, 68kB (Kliknutí zvětší)
Sony UX1: Foto TELE, 2.304x1.728; 1,2MB (Klik zvětší)
Sony UX1: Foto TELE, 2.304x1,728; 1,3MB (Klik zvětší)
Sony UX1: Foto WIDE, 2.304x1.728; 1,6MB (Klik zvětší)

Galerie snímků z videa versus vysílání TV a fotografií. Jak už píšu výše: AVCHD klipy jen tak v něčem přehrát nelze a i kdybych nakrásně doporučil nějaké návody a utility k možnosti si to prohlédnout, stejně by mě valná část čtenářů proklela, protože by jim na to nestačil jejich počítač. S vědomím hodně pokustónského řešení tedy předkládám shovívavému oku laskavého čtenáře 8 obvyklých - i když dnes patřičně velikostně upravených (z LCD-TV cca na 1.100x650 bodů) - snímků ke zvětšení s PC-myškou. Zleva je tu kůň na drezurních závodech v rakouském závodišti Stadl-Paura, dále tři momentky z kolotočů blízko tzv. brněnských trojčat - doufejme, že pomohou k představě o kresbě AVCHD - a pro srovnání efektu HD-kvality následuje snímek běžného (a tady kvalitního, protože "studiového") vysílání na veřejnoprávním programu čT2. Obrázky z videa z UX1 jsou samozřejmě ve formátu 16:9, zatímco televizní zprávy jsou zachyceny 4:3. Posledními třemi snímky jsou Fotografie z karty, kde přidávám k demonstraci foto-kvality i názornou dvojici snímků s maximálním a minimálním přiblížením. Zastavení v LCD jsme mimochodem museli zkoušet na více pokusů, protože sebemenší pohyby ve scénách byly (logicky) velmi rozmazané…

Zavřená a otevřená krytka Sony UX1 (Klikni pro zvětšení)
Vyjmenujme ještě pár údajů, jež by asi bylo dobré před závěrem zmínit. Výše pochválený zvuk má výrobcem deklarovaný mód Dolby® Digital 5.1ch, rychlost závěrky má rozsah 1/3-1/425 vt., kompenzace protisvětla tu nechybí, zatmívačka do bílé i černé taky ne, známá funkce TELE-makro jakbysmet. Botička pro příslušenství je inteligentní a v duchu posledních pár sezón se zobáčky, které brání použití čehokoli univerzálního i originálů Sony starších, než asi dva roky - ostatně pasují do ní snad jen dva doplňky. Akumulátor má uspořádání kontaktů NP-FM, ale pokud někomu zůstal po starší kameře typ FM30, doporučuji mít s sebou náhradu i na relativně krátké práce - v základní sadě je naštěstí FM50. K již zmíněnému zpomalenému nahrávání lze ještě uvést schopnost ZOOM-u při přehrávání a mezi efekty uživatel najde i Monotónní, Sépiový a Pastelový plus Klíč k jasu a Starý film. AV-zdířka má speciální tvar a ztráta příslušného kabelu se nevyplácí, ale my jsme kvůli fotkám do článku připojovali strojek moderním rozhraním HDMI. Jinak myslím, vážení, že je dopitváno, jdeme na defilé…

Sony UX1 s přiklopeným hledáčkem (Klikni pro zvětšení)
UX1 se zvednutým okulárem hledáčku (Klikni pro zvětšení)
Hodnocení Sony HDR-UX1 není snadné. Nechci sice tu krásnou mašinu odbýt, ale nejen kvůli experimentální nekompatibilitě jejího HD-formátu záznamu se mi nechce rozebírat jaksi do mrtě. UX1 je nádherným přístrojem se spoustou konfrontačních záhadností, ale možná, že se jenom jaksi výjimečně (?) zapomněli výrobci jednotlivých dílů domácího video-řetězce domluvit, co bude ještě potřeba okamžitě vyvinout, aby se s pojmem AVCHD dalo pracovat plnohodnotně hned od jeho uvedení na trh. Případná logika permanentního používání dozajista opotřebitelné mechaniky DVD-disků je rozhodně neobhájitelná, stejně jako likvidace HDV-kvality pomocí výše zmíněného programu s následným vypálením na běžné DVD. Možná se jednou za svoje "rouhající věty" pomyslně omluvím - a pojmy HDV útočí ze všech směrů - ale zatím si myslím, že experimenty se stlačováním HD-formátů do menších a ještě menších datových objemů - a s tím související vývoj podobných formátů jakým je i AVCHD - zbytečně komplikují a logicky i znepřehledňují situaci na trhu pro běžné (by technicky založené) spotřebitele. Takže koupit? Klidně, ale odpovědnost za následné patálie odmítám a se stížnostmi choďte na Sony…

Technické parametry videokamery Sony HDR-UX1 na stránkách čs. zastoupení

Mimochodem: je tu Sony UX1 za ďábelských 26.666 Kč !

neco
A tak jste si zasejc početli - a nezapomeňte, že nás NESMÍTE nechat umřít
hlady: náš zavedený prodej ON-LINE je funkční nonstop (:-D).

Fotodokumentaci připravila vesměs má kolegyňka: Lenka Juříčková
S krásným "experimentem k diskusi" se trošku pomazlil: Petr Jelínek

Za upozornění na chyby děkuji předem, užijte si tepla...

Vydáno dne 22. 4. 2007 (38 585 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 19:46), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13675 x,
naposledy 9. 5. 2025, 21:23

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7129 x,
naposledy 9. 5. 2025, 21:52

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5643 x,
naposledy 9. 5. 2025, 21:44

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4972 x,
naposledy 9. 5. 2025, 21:42

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2121 x,
naposledy 9. 5. 2025, 21:12

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout