VIDEOKAMERY.cz | Úspěšné pokračování: Canon MVX350i…

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Úspěšné pokračování: Canon MVX350i…

Úspěšné pokračování: Canon MVX350i…

Canon MVX: Vychytaný design i perfektní ergonomie..!

Loňská MVX200i vedle letošní MVX350i (Klikni pro zvětšení)
Doufejme, že častější návštěvníci našich stránek nezanevřou na náš již tradiční systém. Tedy (nejen) nově příchozí čtenáře upozornit na související články a recenze těchto našich-vašich stránek. Už v prehistorické době samoobslužného redigování WEB-u jsme představovali MVX2i i s vyobrazenou předchůdkyní MVX1i a první sezónu již nabízených snímků ke zvětšení pak přidali několik MVX-pohledů v souhrnu dlaňových kamer. Na podzim 2003 jsme tu přiblížili obě (tehdy) očekávané dvoumegapixlovky a pak i jednotlivě MVX3i a MVX10i. Předchůdce dnešních jednomegapixelovek - veleúspěšnou trojku MVX2xx - jsme popsali na jaře 2004. Další pokračování o luxusnějších modelech Canon-MVX bylo o pětadvacítce v létě loňského roku a "dlaňovém oslavování" MVX35i na podzim. Vesměs velmi úspěšné přístroje s označením MVX se také zúčastnily nedávné MEGARECENZE č. 3, kde bylo naznačeno povícero fines, o něž se zajímal široký okruh našich (nejen nejvěrnějších) čtenářů…

Kompletní trojice letošní řady (Klikni pro zvětšení)
Jděme tedy na věc. Canon MVX350i je vrcholným modelem z trojice luxusnějších videokamer, jež stojí o stupínek výše, než základní spotřební řady MV800-850i. Všechny zásadní rozdíly oné v úvodu naznačené trojice MVX300, MVX330i a MVX350i najde čtenář pod odkazem k české verzi přehledů produkce, ale vyhovět by mohla i naše dílčí tabulka parametrů a odlišností. Pro tuto dnešní recenzi se budeme opírat zejména o zkušenosti s nejvyšší modifikací z popisované řady, tedy MVX350i, ale srovnávacích snímků s ostatními příbuznými přístroji i loňskými předchůdci je přiloženo (doufejme) dosti pro uspokojení fanoušků našeho oboru. Ještě o kus elegantnější než loňské a přinejmenším podobně ergonomicky povedené jsou tedy letošní videokamery MVX300-350i, přičemž v nejvybavenějším typu této řady jde nyní evidentně o mašinku s největším přiblížením mezi jednočipovými kamerami s CCD-snímačem přes 1MPx. Pokud opustíme diplomatickou tóninu hodnocení, najdeme spousty detailů ke sdělení…

Trojice MVX300-350i zepředu (Klikni pro zvětšení)
Canon MVX350i. Stejně povedené držení (Pochvala č. 1) a ovládání (Pochvala č. 2) jako loni, nápodobně i zase o kousek více povedený vzhled (už Pochvala č. 3) a podobně taktéž vyhlížející uspořádání ze všech stran. Je zde výsuvný a výklopný hledáček (Pochvala č. 4) s dosti výrazně menší očnicí (Kritika č. 1), ale oproti spotřebním typům alespoň gumovou (Pochvala č. 5). Miniaturní kompaktní tělíčko dodrželo většinu ovládání bez nutnosti vyklopení LCD-panelu (Pochvala č. 6), malý akumulátor BP-2L až BP2L14 se dá použít i v mnohých firemních digiácích Canon Power-Shot (Pochvala č. 7), ale dobíjí se tzv. vestavěným adaptérem přímo v kameře (Kritika č. 2). Relativní (?) zápor v neinteligentní botičce příslušenství (tedy tahle je zcela bez kontaktů - Kritika č. 3) vyvažuje vestavěná LED-lampa i blesk (Pochvala č. 8) na obou typech se vstřikováním (označených "i"). Naopak výrazný klad (Pochvala č. 9) v mikrofonní zdířce a přítomnosti botičky, by bez podpory originál-doplňků značky Canon: mikrofonu DM50, světla VL3 (3W) i dražší lampy s bleskem VFL1 (kliknutí na podtrženky je názorně zobrazí). Vše tohle nabízí Canon se shodnými rozměry těl 72x78x131mm a hmotností 500gramů tzv. bez náplní (bez AKU a kazety) - u celého tria řady MVX300-350i…

Vnitřní osazení a přípojky nové řady Canon MVX3xx...

Trio novinek z přední perspektivy (Klikni pro zvětšení)
Osazení trojice je shodně CCD-čipem 1,33MPx (zřejmě opět z linky firmy Sony) a s úhlopříčkou čipu 1/4,5". Průměr objektivového závitu je už klasicky nestandardních 34mm (a onen mezikroužek máme) a koeficient přiblížení (MVX300/330i/350i) 18x/18x/20x ZOOM udává producent v poměrech video 45,4-817, respektive 45,4-908 u 350i. Foto-režim to má kapku posunuto na hodnoty čísel 37,9-682 a 37,9-758mm (vždy 18x versus 20x ZOOM). Všechny 3 variace nabízí digitální fotografie s rozlišením až 1.280x960 bodů, což podle našich zkušeností musí stačit na solidní tzv. papírovou fotografii i v rozměru 10x15cm. Zásadní rozdíly u tria modelů jsou v neprovozních vstupech nejlevnější MVX300 a mírně rozdílném koeficientu optického přiblížení (uveden již výše), včetně digitálního zvětšení (360x/400x). Světelnost objektivu je shodně u všech tří mašinek f1,8 a minimální vzdálenost zaostření - obvykle nazývané makrofokus - uvádí producent 10mm…

Konektory kamery Canon MVX350i (Klikni pro zvětšení)
Detail ovládání řady kamery MVX350i (Klikni pro zvětšení)
Propojovací konektory řady MVX. Popisujeme-li přednostně nejvyšší MVX-třistapadesátku, ta má kromě napájecí a nabíjecí zdířky u akumulátorového uložení - nad voličem funkcí - všechny konektory pod plastově-gumovou krytkou v tomto pořadí (shora): mikrofonní zdířka, žlutá AV-zdířka s možností připojení sluchátek, DV-zdířka IEEE1394 (F-W) a USB-rozhraní. Notoricky známé písmenko "i" odpovídá i u nové řady MVX3xx logice firemního značení: že digitální i analogové výstupní zdířky jsou současně průchozí i jako vstupy, a to včetně tzv. D/A-převodníku. Další zdířkou je v podstatě slot na SD-kartu, jenž je umístěn na spodní straně těla přístroje pod LCD-panelem. Připojovacími kontakty, které oproti loňskému nejvyššímu modelu MVX250i chybí, jsou ty, jež by byly umístěny v botičce příslušenství. Nejspíše možná taky proto, že ony tři možnosti - 3W-mini-světlo VL3 (MOC přes 2 tisíce), kombinace s bleskem VFL1 (téměř 5 tisíc) a externí mikrofon DM50 (za 6,5 tisíce korun) - zřejmě neměly takové obraty, aby ony aktivní botičky chtěly masový výskyt…

Pohled na trojici novinek shora (Klikni pro zvětšení)
Vnitřní výbava, čipové osazení MVX350i, ale vlastně celého tria, jehož minimální rozdíly už byly uvedeny výše. O snímači se řeklo vše, hledáčky jsou shodně barevné, úhlopříčka 0,33" a rozlišení 113.000 bodů, LCD-panel 2,5"/123.000 bodů. Oproti údajům o nemožnosti ručního zaostřování z čs. stránek producenta ale musím potvrdit tuto možnost u celé trojice - po volbě prostředním tlačítkem pod panelem FOCUS/DATA CODE, přičemž vlastní řízení provádí uživatel vcelku funkčně jaksi trojčinným hejblátkem před pantem LCD. Expoziční AE-režimy jsou k zapnutí voleny přímo opět tímto joystickem a vedle automatického (AUTO) umožňují sportovní (SPORTS), portrétový (PORTRAIT), režim bodového světla (SPOTLIGHT), módy pláž a sníh (SAND&SNOW) a slabého osvětlení (LOW LIGHT). Stejným ovládacím prvkem se dá měnit expoziční zisk - podle okolního světla regulovat obraz - anebo "listovat" a potvrzovat funkce v hlavní nabídce MENU, při volbě obrazového nebo přechodového efektu a podobně…

Nová volba foto-režimu u řady 2005 (Klikni pro zvětšení)
Digitální efekty a přechody zřejmě ani nemá smysl vyjmenovávat jednotlivě. Vestavěny jsou zde obvyklé firemní skupiny zatmívaček (tj. FADER), digitálních obrazových efektů - mj. například SEPIA, černobílá BLACK&WHITE, ART atd. (celkem 9) - a tzv. dělení obrazu na 4, 9 či 16 snímků M.S.SPLIT s nastavitelným módem. Posuvný ovladač transfokátoru s vystouplou pravou částí hejblátka je v zásadě shodným s loňskou řadou, stejně jako umístění tlačítka přímého tisku. Jednou ze zásadních drobných vychytávek je ale příspěvek všem častějším kamero-fotografům: na rozdíl od loňského umístění je volič páska/karta coby jakási páčko-objímka na snímku zde přímo u foto-spouště, což může umožnit opravdu pohotově přepnout mezi oběma volbami. Jakoby okopírovaná od Sony je letošní novinka v podobě voliče P/EASY, kdy právě v poloze jednoduchého režimu nedovolí kamera nastavení AE-programů, regulaci expozice, manuální ostření anebo volbu digitálních efektů. K vyčerpání zůstává ještě možnost širokoúhlého formátu obrazu, volby režimu blesku nebo zvýraznění jasu výklopného displeje LCD BACKLIGHT…

Vlastní práce, použitelný foto-režim a celkový dojem..?

Menší očnice letošního hledáčku: vpravo (Klikni pro zvětšení)
Vlastní natáčení zcela bez výhrad, recenzovaný kus měl minimální (!) zvukové zašumění i ve velmi tichých scénách. Stabilizátor stabilizuje, světla svítí, stěrače stírají (:-D). Tedy vážně: opravdu účinný přisvětlující LED-reflektorek má solidní dosah, ale zázrak zatím opravdu nevymyslel nikdo. Výrazný stroboskopický efekt potrhaného obrazu se projeví vždy, když kameraman (s oním zapnutým nočním módem) pohne přístrojem anebo chce snímat pohybující se objekty. Očnice hledáčku je podstatně menší než u loňských předchůdkyň, ale jeho gumo-umělá hmota působí vcelku pohodlně. Zatím jsem s kolegy stále v doufání, že Canon se alespoň v dohledné době nepřipojí k evidentním snahám konkurentů - totiž považovat starý dobrý hledáček za něco zbytečného. Ale nemožnost vyklopení kukru u základní řady MV800-850i
už je zpronevěřením se našeho chápání účelu vlastního hledáčku. Poměrně velký průměr vstupní čočky objektivu (na dnešní poměry) ve spolupráci s takřka čtvrtinovým čipem zjevně svědčí snímanému videu a (zřejmě) dnes asi nejznačkovější optika světa zprostředkovává solidní amatérský výsledek…

Plná DF MVX300: 1.280x960 a 485kB (Klikni pro zvětšení)
Plná DF GS75: 1.520x1.152 a 496kB (Klikni pro zvětšení)
Fotografický režim videokamery. Jednou z dosti důležitých fines nové řady MVX3xx nepochybně bude použitelný foto-režim, při němž bude uživatel mít mimochodem k dispozici plný rozsah transfokátoru; a to nad běžnými schopnostmi i dosti výkonných (!) dalekohledů. Při výběru kterékoli "íčkové" verze obdrží uživatel navíc vestavěný blesk, pochopitelně s omezeným dosahem své účinnosti - tipujeme si za firmu do 3-4 metrů. Jak vyplývá z obrázku, nejnižší model MVX300 je (vedle blesku) ochuzen ještě i o zmiňovaný reflektorek. LED-lampičku totiž lze zapnout i v režimu fotografie a (snad) takto pomoci nejen detailům, ale i zaostřovacímu systému v lepší orientaci - alespoň mně se tak zdálo. Jinými slovy: v režimu ukládání snímků na SD-kartu může kameraman ponechat zapnutý reflektorek a současně nechat zaúčinkovat blesk. Záblesková lampa blesku má ostatně čtyři možné volby: lze ji direktivně zapnout nebo vypnout, nechat v plném automatu a také navolit tzv. předblesk proti známému nežádoucímu efektu červených očí…

Pohled pod LCD-panel MVX350i (Klikni pro zvětšení)
A jejda, jsme u konce, nutno nějaké hodnocení. Elegantní, příjemná a výkonná mašinka. Žádný exces z někdejších větších či menších omylků producenta ani současných experimentů konkurence. Žádný pocit ze shluku umělé hmoty, nikde nic zásadního nechybí, novinka překonává předchůdkyně téměř ve všem, žádný přístroj vyšší HI-kategorie s jedním čipem přes 1MPx nemá takové přiblížení, za dobrou cenu půjde nejspíše o úspěšnou volbu. A abych nezapomněl: vestavěn má být u celého tria například i neutrální šedý filtr a k MVX350i je přiložena předsádka 0,6x (závit 34mm!). Vyzkoušeli jsme její vlastnosti a je jako u typu MV750i - zhruba od čtvrtiny najetí transfokátoru už znemožní ostření - nasazuje se kvůli širšímu úhlu, ale holt se bude muset asi častěji sundávat. Pravda, ani další výrobci letos určitě nezahálí a jednočipovým videokamerám Canon už brzy kolegiálně přibude zajímavá dvojice MVX40/45i s optickou stabilizací, na niž čekáme (možná) ještě o chloupek netrpělivěji. Koupěchtivým doporučuji orientaci podle naší přiložené tabulky: WEB českého zastoupení Canon má v datech ještě více šotků, než tam bývá zvykem, například údaj o mikrofonní zdířce pro celé trio je třeba u nejnižší varianty škrtnout…

K případné blokaci či objednávce akční MVX330i za 19.777,- Kč (např.) dobírkou je tu firemní E-mail, telefon do naší brněnské prodejny (541218591) a popis cesty..

neco
Koupit? Samozřejmě, že ano! Jen zde musím i dnes zmínit cosi o pomyslných svírajících se cenových nůžkách. Tedy onen výběr je čím dál složitější a konkurence nespí: případná lítost nad koupí některého z dnes popsaného tria je sice (téměř) vyloučena, ale samozřejmě bez záruky: vyzkoušejte si je někde a pak uvidíte…

Text, foto i úpravy výjimečně (skoro sám) osobně: Petr Jelínek

Vydáno dne 18. 4. 2005 (46 770 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 22:20), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13695 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:58

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7132 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:29

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5645 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:29

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4973 x,
naposledy 9. 5. 2025, 23:29

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2124 x,
naposledy 10. 5. 2025, 00:19

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout